środa, 17 lipca 2024
HotMoney
wesele-koszty-wesela-jak-obnizyc

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na skromne przyjęcie w restauracji, czy na huczne wesele, organizacja takiej imprezy wiąże się z dość dużymi kosztami. Organizacja wesela to w końcu nie tylko rezerwacja sali i wynajem orkiestry, ale także zakup sukni ślubnej, wynajem samochodu, dekoracje i wiele innych… Czy istnieje skuteczny sposób na zmniejszenie weselnych wydatków? Jak obniżyć koszty wesela?

Ile kosztuje wesele?

Ile kosztuje wesele? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na te pytanie. Koszty wesela będą zmieniać się do samego końca. Zależą one od wielu czynników, przede wszystkim od tego, na ile osób planujemy zorganizować wesele, gdzie i kiedy ma się ono odbyć, czy wybieramy DJ-a czy orkiestrę, czy do kościoła pojedziemy starym, zabytkowym autem czy samochodem kolegi… a także od wielu innych czynników.

W wielkim przybliżeniu można powiedzieć, że koszty wesela na 70 osób zazwyczaj wynoszą od 40 do 60 tysięcy złotych. Dlatego wiele osób, decyduje się na zaciągnięcie kredytu na wesele. Jednak czy istnieje skuteczny sposób na obniżenie tych kosztów? Co zrobić, aby nie przepłacić za wesele?

zobacz także:  Rozdzielność majątkowa - na czym polega, ile kosztuje?

Jak obniżyć koszty wesela?

Przede wszystkim wesele należy zorganizować „z głową”. Zamiast wynajmować do wszystkiego firmy, warto samemu się zaangażować. Na początku trzeba określić, jakie wydatki będą niezbędne, a jakie tylko dodatkowe. Gdy już to ustalimy, możemy przystąpić do szukania tańszych „zamienników”. Na czym można zaoszczędzić podczas wesela? Praktycznie na wszystkim… Możemy obniżyć cenę sali weselnej, alkoholu, ubioru, a także zminimalizować koszty dekoracji. Jak to zrobić? Zdradzamy poniżej.

Wesele – miejsce i data

Kiedy zorganizować wesele? Większość par wybiera okres od czerwca do września, dlatego w tym czasie sale weselne są najdroższe, a na dodatek na wolny termin możemy czekać nawet kilka lat. To oczywiste, że chcemy, aby tego dnia pogoda nam sprzyjała, jednak klimat tak bardzo się zmienia, że niejednokrotnie na ładną pogodę możemy liczyć nawet w październiku czy w kwietniu, kiedy ceny weselnych przyjęć są znacznie niższe.

Jednak jeśli chcemy pozostać przy wakacyjnym sezonie ślubnym, pomyślmy o tym, aby wesele zorganizować np. w piątek. W tygodniu, koszty organizacji wesela są dużo niższe. Niektóre sale weselne oferują rabaty -20% na organizację wesela od poniedziałku do piątku. Zaoszczędzić można także na samym miejscu imprezy. Zamiast rezerwować salę w domu weselnym, pomyślmy o restauracji, w której ceny wesela rozpoczynają się od nawet 170zł/os.

zobacz także:  Czy kredyt gotówkowy w 2023 roku się opłaca?

Dekoracje weselne – jak zaoszczędzić?

Najprostszym sposobem na udekorowanie sali weselnej i kościoła jest wynajęcie profesjonalnej firmy. Jednak, ceny w takich firmach zaczynają się zazwyczaj od 1000 złotych. Dlatego dekoracje weselne możemy zrobić sami, co znacznie obniży koszty całej uroczystości. Wiele ozdób możemy zakupić w hurtowaniach oraz w sklepach internetowych. Sami możemy wykonać również zaproszenia dla gości, a także prezenty pożegnalne.

dekoracje-slubne-koszty-wesela

Suknia ślubna i garnitur

Nowa suknia ślubna w salonie kosztuje zazwyczaj około 2500 złotych, używana od 600 do 1500 złotych. Dlatego coraz bardziej popularne staje się kupowanie sukni ślubnej, która tak naprawdę jest zwykłą, letnią sukienką. Wiele kobiet kupuje zwykłe białe, eleganckie sukienki, które poza weselem sprawdzą się także podczas innych wieczorowych uroczystości.

A jak obniżyć koszty garnituru? Coraz częściej odchodzi się od jednolitych czarnych garniturów do ślubu. Panowie chętnie łączą kolory i desenie. Jeśli mamy, gładkie eleganckie spodnie, wystarczy, że dokupimy marynarkę o innym kolorze i fakturze, a tym samym zaoszczędzimy na zakupie pełnego stroju.

Dodaj Twój komentarz