sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Podatek Belki dla inwestujących w kryptowaluty

Kryptowaluta

Jeśli aktywnie inwestujesz w kryptowaluty, mogą czekać Cię zmiany w prawie podatkowym. Ministerstwo Finansów planuje nałożenie na inwestorów tzw. podatku Belki. Co zakłada nowelizacja ustawy i kiedy ma zostać wprowadzona? Wyjaśniamy.

Na czym polega podatek Belki?

Zanim jednak przejdziemy do najnowszych informacji ze świata finansów, przypomnimy, na czym polega podatek Belki. Jest to podatek od dochodów kapitałowych, który dotyczy osób fizycznych. Jego wysokość wynosi 19%. W jakich sytuacjach obowiązuje?

Póki co opłacać musieli go głównie klienci banków – Ci, którzy zdecydowali się na otwarcie lokaty lub konta oszczędnościowego. Co istotne jednak, odprowadzaniem podatku z Twoich przychodów zajmuje się bank, przez co nie jest to tak odczuwalne.

Podatek Belki od zysków z kryptowalut

Ministerstwo Finansów planuje narzucenie konieczności odprowadzania 19-procentowego podatku Belki inwestorom działającym na rynku kryptowalut. Jak się okazuje, projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT jest już gotowy, a zmiany mają zostać wprowadzone na początku przyszłego roku.

zobacz także:  OC dla rowerzysty ile kosztuje, czy warto wykupić?

To jednak nie koniec. Według nowych przepisów inwestorzy będą musieli przygotowywać roczne deklaracje przekazywane Urzędowi Skarbowemu, w których znajdą się informacje o wszystkich wydatkach związanych z walutami cyfrowymi. W tym wypadku nie będzie mieć znaczenie, czy inwestor zarejestrował przychód, czy nie.

Co istotne, będzie liczyć się przychód nie tylko ze sprzedaży kryptowalut na giełdzie, ale także na wolnym rynku lub w kantorze. Wykazem objęte muszą zostać także wszystkie transakcje, w których waluta wirtualna została użyta jako środek płatniczy.

A co w przypadku właścicieli „koparek”? Jeśli „wydobywają” waluty cyfrowe na własny rachunek, podatek zapłacą w momencie ich sprzedaży. Gdy wykonują to w ramach zlecenia na rzecz innej osoby, wartość kryptowalut zostanie opodatkowana jak wynagrodzenie za pracę.

Czy nowy sposób rozliczania kryptowalut jest korzystny?

Mogłaby się wydawać, że nałożenie 19-procentowego podatku od kryptowalut to dużo, w praktyce jednak rozwiązanie to było rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. Dlaczego? Ponieważ jeszcze kilka miesięcy wcześniej inwestorów obowiązywał podatek PCC, który miał być odliczany od każdej przeprowadzanej transakcji, co ze względu na specyfikę tego rynku jest bardzo trudno. Nowe przepisy wzbudziły więc wiele kontrowersji wśród rynkowych „graczy”.

zobacz także:  Obligacje skarbowe - jak kupować, ile można zarobić?

Już w maju tego roku pojawiły się pierwsze decyzje o zaniechaniu poboru podatku PCC, następnie wprowadzane były kolejne zwolnienia. Podatek Belki ma natomiast uporządkować cały bałagan podatkowy, który powstał w tym roku wokół kryptowalut.

1 komentarz

  1. monia pisze:

    Rząd cierpi na brak gotówki, to skądś muszą ją wziąć 🙂 500+ samo się nie opłaci. Ale fakt, bałagan z kryptowalutami był, więc jak to uporządkują (o ile) to nawet lepiej. Byleby nie wyszło jak zawsze. Czas jednak pokaże czy takie rozwiązanie rzeczywiście jednak najkorzystniejszą opcją dla wszystkich.

Dodaj Twój komentarz