wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Podatek od wyprowadzki Exit Tax – kiedy w Polsce?

pieniądze i kalkulator

Ministerstwo Finansów kończy prace nad nowym projektem, który nazywany jest podatkiem od wyprowadzki. Czym ma być i co zmieni? O tym przeczytasz poniżej.

Czym ma być Exit Tax?

Exit Tax to po prostu podatek od niezrealizowanych zysków kapitałowych. Chodzi w nim o to, by w przypadku przeniesienia przedsiębiorstwa z jednego kraju do drugiego, możliwe było opodatkowanie go przez kraj – nazwijmy go – macierzysty. Czyli firma przenosząc się na przykład z Polski do Czech, na Cypr lub do innego kraju, który nie oszukujmy się – jest korzystniejszy pod względem podatków – zapłaci daninę na rzecz swojej ojczyzny. Ma to na celu ściągnięcie hipotetycznych zysków.

Skąd pomysł na Exit Tax?

Zgodnie z dyrektywą unijną 2016/1164 ATAD wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej do końca 2019 roku mają wprowadzić Exit Tax. Właśnie w taki sposób ma być prowadzona walka ze szkodliwą konkurencją podatkową.

Okazuje się jednak, że w Polsce resort nie chce tak długo zwlekać. Właśnie dlatego czym prędzej przeszedł do opracowania projektu. Tu nie chodzi oczywiście o chęć pozyskiwania nowych, większych wpływów z podatków, ale o to, by ochronić te dotychczasowe. Firmy wypływające z Polski to strata dla budżetu. Jeśli przedsiębiorcy zostaną, to będzie dla kraju lepiej. A czy dla nich? Niekoniecznie. Nie każdy chce kosztem firmy pracować na PKB Polski i zmniejszać bezrobocie, jeśli za granicą ma niższe koszty pracy, tańsze surowce lub lepszą infrastrukturę.

zobacz także:  Udogodnienia dla emigrantów – na jaką pomoc mogą liczyć emigranci pracujący w Polsce?

Exit Tax w Polsce

Co ważne, prace nad projektem wprowadzającym Exit Tax w Polsce obejmują zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych rozporządzeń.

Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że podatek zapłacą nie tylko podmioty gospodarcze, ale i osoby fizyczne. Z jakimi opłatami możemy się liczyć? Dochodzą głosy, że może to być 3 lub 19 procent podatku. Wyższy ma być płacony, jeśli wartość przenoszonego biznesu przekroczy 2 miliony złotych i wyliczany z nadwyżek ponad to. Obywatele, których zysk z udziałów w spółkach, akcji i innych funduszy inwestycyjnych przekroczą wspomnianą kwotę, wówczas od jej nadwyżki uiścić będą musieli 3 procent podatku. Okazuje się, że w przypadku, gdy będzie możliwe tylko oszacowanie wartości majątku, wówczas będzie to 19 procent. Jednak majątek trwały, ruchomy i nieruchomości mają być z niego zwolnione. Jak będzie – okaże się zapewne wkrótce.

Kiedy Exit Tax w Polsce?

Ministerstwo Finansów nie podaje jeszcze dokładnych dat, ani konkretów projektu. To budzi wiele wątpliwości. Co więcej, w unijnej dyrektywie też nie znajdzie się szczegółów. Każde państwo ma prawo do własnej interpretacji. Jednak wszystko, co do tej pory zostało zdradzone wskazuje na to, że nowy podatek może pojawić się już na początku 2019 roku, czyli nawet rok przed ostatecznym terminem, jaki wskazała Unia Europejska. Jednak tak krótki czas na konsultację projektu i konieczne prace legislacyjne może nie być dobrym rozwiązaniem, gdyż wzbudza to poczucie, że jakość wprowadzonych przepisów może być wątpliwa.

zobacz także:  Praca za granicą a kredyt w Polsce, czy dostaniesz?

komentarze 2

  1. Marek L pisze:

    To znaczy że walczą z przedsiębiorstwami, które próbują się wymigać od płacenia podatków 😉 Chcecie się wynieść? Proszę bardzo, ale musicie za to zapłacić! 😀

  2. Qba pisze:

    To dobre rozwiązanie, wiele firm działa w Polsce, zarabia dzięki Polakom korzystających np. z ich usług, ale podatki odprowadza gdzieś indziej. W ten sposób można dosłownie wypompować kraj z pieniędzy. Nie dziwie się, że Unia Europejska chce wprowadzenia nowych zasad.

Dodaj Twój komentarz