poniedziałek, 16 września 2024
HotMoney

Odwrócony kredyt hipoteczny – na czym polega, dla kogo jest przeznaczony?

Domowe finanse

O kredycie hipotecznym zapewne słyszał każdy z nas, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym jest, jak działa i do kogo może być skierowany odwrócony kredyt hipoteczny. Co warto o nim wiedzieć? Kto może się o niego ubiegać? Czy warto jest decydować się na odwrócony kredyt hipoteczny?

Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny?

Odwrócony kredyt hipoteczny, zwany też odwróconą hipoteką jest stosunkowo nową usługą finansową, która pojawiła się na naszym rynku zaledwie w 2014 roku i do tej pory mało który bank decydował się na wprowadzenie jej do swojej oferty. Jest to specyficzny rodzaj kredytu gotówkowego, który jest jednocześnie zabezpieczeniem w formie hipoteki na nieruchomości. To znaczy, że bank, który zdecyduje się na udzielenie środków pieniężnych, nie będzie oczekiwał zwrotu rat kredytu, ponieważ zabezpieczeniem pieniężnym jest sama nieruchomość.

Kredytobiorca nie musi się obawiać o spłatę, która nastąpi dopiero po jego śmierci, z kolei ewentualni spadkobiercy nie tracą prawa do nieruchomości, a zadłużenie mogą spłacić, ewentualnie własność tej nieruchomości przenieść na bank, jeżeli nie chcą tego robić. W drugim przypadku bank jest wówczas zobowiązany do wypłaty nadwyżki wartości nieruchomości, jeżeli przewyższa ona kwotę zawartą w umowie.

zobacz także:  Co to jest denominacja?

Skąd wzięła się usługa odwróconego kredytu hipotecznego w Polsce?

Jak zostało wspomniane, usługa związana z odwróconym kredytem hipotecznym w Polsce nie jest usługą długo funkcjonującą na naszym rynku finansowym. Dostępna jest ona dokładnie od 2014 roku i od tego czasu według prawa może być produktem oferowanym przez banki. Mówi o tym dokładnie ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym z dnia 23 października 2014 roku (Dz. U. Z 2014 r., poz. 1585 ze zm.). W życie i pełnie praw weszła dokładnie 15 grudnia tego samego roku, jednak do dziś nie cieszy się dużą popularnością.

Kto może ubiegać się o odwrócony kredyt hipoteczny?

Jeżeli chodzi o to, kto może zdecydować się na wzięcie odwróconego kredytu hipotecznego, można od razu nadmienić, że prawo do tego ma każda osoba fizyczna, która jest właścicielem danej nieruchomości lub posiada prawo własnościowe do lokalu spółdzielczego lub ma prawo do użytkowania wieczystego. O taki kredyt może ubiegać się także osoba będąca współwłaścicielem i posiadająca pewien udział we własności czy to do prawa własnościowego czy użytkowania wieczystego.

zobacz także:  Koszty pożyczki pozabankowej odsetki, koszty pozaodsetkowe, co jeszcze?

Choć nie ma tutaj określonego wieku, ta oferta przeznaczona jest raczej do osób w starszym wieku, które posiadają swoją nieruchomość, a przez usługę kredytową chcąc polepszyć swoje warunki materialne, szczególnie w czasie życia na emeryturze.

Gdzie otrzymać odwróconą hipotekę?

Jeżeli chodzi o to, gdzie można znaleźć takie oferty, to będą to przede wszystkim banki. Odwrócona hipoteka mieszkaniowa regulowana jest przez ustawę, która określa dokładnie prawa i obowiązki zarówno kredytobiorcy, jak i kredytodawcy, czyli danej instytucji finansowej. Nie jest to popularna oferta w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, dlatego chcąc zaciągnąć takie zobowiązanie, trzeba przede wszystkim zapoznać się ofertami banków i tym, czy mają wśród swoich usług właśnie taką propozycję. Usługi związane z kredytem hipotecznym są stosunkowo powszechne, w przypadku odwróconej hipoteki banki mają już nieco inne podejście, dlatego zdecydowanie lepiej jest wcześniej rozeznać się w sytuacji.

komentarze 2

  1. odwrócony pisze:

    chyba najczęściej stosują odwrócony kredyt hipoteczny z babciami i dziadkami cwaniacy finansowi? 🙂 generalnie mechanizm dobry jak rzeczywiście nie jest cwaniakowaniem tylko pomaganiem za życia

  2. Marian pisze:

    A czemu zaraz cwaniacy? Emeryt też na tym zyskuje. Ja bym się raczej zastanowiła, gdzie jest rodzina? Czemu ona nie wspiera seniora?

Dodaj Twój komentarz