poniedziałek, 16 września 2024
HotMoney
wybieranie pożyczki

Firmy pozabankowe zarabiają pieniądze na udzielaniu zobowiązań finansowych. Jednak ich zyski nie wynikają z samego pożyczania, ale raczej z odzyskiwania pożyczonych środków – zyski te leżą w opłatach składających się na całkowity koszt pożyczki. Nie jest więc zaskoczeniem, że pożyczkodawcom zależy przede wszystkim na tym, by pożyczki trafiały do klientów, którzy będą regulować je w terminie i zgodnie z zawartą umową.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku banków – to właśnie stąd wynikają wszystkie formalności, jakich należy dopełnić, by otrzymać kredyt. Mają one na celu potwierdzenie zdolności pożyczkobiorcy do spłaty pożyczonej kwoty. Jednak szybkie pożyczki, niezależnie od tego, czy jest to pożyczka online, czy pożyczka w Twoim domu, znane są przede wszystkim z maksymalnego skrócenia procedury pożyczkowej oraz ograniczenia formalności do minimum – jak więc firmy pożyczkowe radzą sobie z tym problemem? W jaki sposób decydują czy dany wniosek jest wiarygodny?

Niezbędne dokumenty

Istnieją oferty, które nie wymagają przedstawienia żadnego dokumentu poza dowodem osobistym w celu potwierdzenia tożsamości – są to tak zwane chwilówki na dowód, które cechują się bardzo krótkim procesem pożyczkowym i pozwalają na dostanie pieniędzy praktycznie od ręki. W innych przypadkach, szczególnie w przypadku wnioskowania o większe kwoty, wymagane może być również zaświadczenie o dochodach lub inny dowód na posiadanie stałego dochodu, na przykład dokument potwierdzający przyznanie renty lub emerytury.

zobacz także:  Porozumienie policji z rządem po masowych zwolnieniach lekarskich - co zostało ustalone?

Weryfikacja informacji podanych we wniosku

Po uzupełnieniu wniosku oraz przedstawieniu wymaganych dokumentów to po stronie pożyczkodawcy leży weryfikacja danych, oraz wydanie decyzji o przyznaniu bądź odrzuceniu takiego wniosku. Weryfikacja będzie różna w zależności od wybranej firmy i może być to:

  • weryfikacja telefoniczna: konsultanci firmy pożyczkowej mogą zadzwonić do klienta lub do pracodawcy w celu potwierdzenia podanych informacji w trakcie rozmowy telefonicznej,

  • przelew weryfikacyjny: jest to jeden z najczęściej spotykanych sposób w przypadku chwilówek online – to przelew w wysokości 1gr lub 1zł na konto pożyczkodawcy z imiennego konta osoby wnioskującej, który ma na celu potwierdzenie tożsamości wnioskodawcy,

  • aplikacja do weryfikacji: aplikacja mobilna pełni dokładnie taką samą funkcję jak przelew weryfikacyjny, pozwala jednak na znaczne przyspieszenie całego procesu, ponieważ nie wymaga oczekiwania na realizację przelewu – wystarczy zalogować się poprzez taką aplikację do swojej bankowości internetowej, by mogła ona zweryfikować wszystkie potrzebne informacje,

  • imienny rachunek lub inny wymagany dokument: w przypadku pożyczek domowych wymogiem może być również okazanie imiennego rachunku wystawionego na dany adres, lub dowodu własności czy najmu lokalu – jest to niezbędne dla potwierdzenia, że pożyczkobiorca faktycznie mieszka w danym miejscu.

  • bazy BIK, KRD i BIG: mimo że pożyczkodawcy pozabankowi do sytuacji finansowej swoich klientów podchodzą dużo bardziej elastycznie niż banki, również oni mogą sprawdzać zdolność kredytową wnioskodawców w bazach – negatywna historia kredytowe nie skreśla szans na przyznanie pożyczki, może jednak wpłynąć na wysokość oferowanego zobowiązania.

zobacz także:  Dlaczego pracodawcy wolą zatrudniać mężczyzn? Czy opłaca zatrudniać się kobiety?

Korzystając z oferty pożyczek pozabankowych na pewno spotkamy się z którymś z powyższych sposobów weryfikacji – czasem mogą one występować również razem w celu skuteczniejszego sprawdzenia sytuacji finansowej klienta. Są one jednak wykorzystywane w sposób, który zapewnia bezpieczeństwo pożyczania zarówno pożyczkodawcom, jak i pożyczkobiorcom, nie przedłużając jednocześnie całego procesu.

Dodaj Twój komentarz