wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Obchody Święta Wojska Polskiego, wykryty radioaktywny jod w Norwegii… – przegląd 15 sierpnia 2019

Katowice NOSPR Spodek

15 sierpnia 2019 roku upłynął w Polsce pod znakiem obchodów związanych ze Świętem Wojska Polskiego, tym razem wyjątkowo odbywającym się w stolicy Górnego Śląska – Katowicach. W tym samym czasie na Okęciu były 2 awaryjne lądowania, Norwegia wykryła u siebie ślady radioaktywnego jodu, a banki zaczęły informować Polaków o nadchodzących dużych zmianach dla klientów. Co trzeba wiedzieć o wydarzeniach z tego dnia?

Święto Wojska Polskiego w Katowicach

Wyjątkowo w tym roku Święto Wojska Polskiego odbyło się w Katowicach. Oficjalnie powodem przeniesienia uroczystości z Warszawy na Śląsk była setna rocznica wybuchu I powstania śląskiego. Nieoficjalnie jednak mówi się, że to element kampanii wyborczej premiera Mateusza Morawieckiego, który właśnie z Katowic będzie startował jako „jedynka” w jesiennych wyborach. W centrum Katowic, tuż przy popularnym „Spodku” odbyła się defilada wojskowa „Wierni Polsce”, w której udział wzięło ok. 2 600 żołnierzy. Tego dnia prezydent Andrzej Duda wręczył również nominacje generalskie i odznaczenia państwowe.

Awaryjne lądowania na Okęciu

W czwartek na Okęciu były aż 2 awaryjne lądowania samolotów. Rano awaryjnie lądował samolot cargo MD 11. Podczas kołowania w jednym z silników pojawił się ogień. Natychmiast rozpoczęto akcję gaszenia samolotu. Było to przyczyną niewielkich opóźnień na lotnisku. Później niezbędne było kolejne awaryjne lądowanie, tym razem był to samolot do Zurychu, który tuż po starcie z Warszawy zgłaszał problemy. W obu tych przypadkach na szczęście nic się nikomu nie stało.

zobacz także:  Przetarg Poczty, Cła odwetowe... - przegląd 17 kwiecień 2019

Radioaktywny jod w Norwegii

W Norwegii, tuż przy granicy z Rosją, wykryto radioaktywny jod. Informacje te potwierdził Norweski Urząd Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Nuklearnego. Stężenie nie jest niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców. Obecność radioaktywnego jodu może mieć związek z wydarzeniem, jakie 10 sierpnia 2019 roku miało miejsce w Rosji. Na poligonie doświadczalnym w konsorcjum Rosatom testowano izotopowe źródła energii. Doszło do wybuchu, podczas którego zginęło 5 pracowników.

Banki wprowadzają zmiany dla klientów

Kolejne banki w Polsce informują o planowanych zmianach dla klientów. Ma to związek z rozporządzeniem Komisji Europejskiej odnośnie zwiększenia bezpieczeństwa podczas wykonywania płatności elektronicznych. Tym razem zmiany wprowadza ING Bank Śląski. Od 20 sierpnia 2019 roku klienci logując się do banku będą to robić na 2 sposoby: wpisując login i maskowane hasło lub wprowadzając login, maskowane hasło i kod SMS. Zmiany obejmą również logowanie do aplikacji mobilnej. W jej przypadku będzie mogło przebiegać to na 3 sposoby: przez podanie PIN do aplikacji, przez identyfikator biometryczny lub przez połączenie tych dwóch metod.

Zmiany zaczęły wdrażać już inne banki. Informował o nich wcześniej Bank Pekao, Bank Ochrony Środowiska, Getin Noble Bank czy mBank. Wszystkie banki mają obowiązek zapewnienia klientom wyższego bezpieczeństwa do 14 września 2019 roku.

zobacz także:  Na czym polegają dewizy?

Dodaj Twój komentarz