wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

O co pytać w banku kiedy szukamy kredytu hipotecznego?

Drzwi do mieszkania z kluczem

Zakup własnego M to poważna decyzja, która często wiąże się z zaciągnięciem zobowiązania finansowego w banku. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto wiedzieć, o co pytać w banku, by nie dać się naciągnąć, jak również jasno i przejrzyście zdawać sobie sprawę z tego jak wyglądają warunki, na które chcemy się zobowiązać. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych problemów w przyszłości.

 

Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny to jedna z najpopularniejszych usług finansowych dostępnych w bankach, pozwala on na zakup nieruchomości: mieszkania, domu, garażu, działki pod budowę czy remont. Najczęściej jest to zobowiązanie zaciągane na wiele lat, dlatego też przed podjęciem decyzji warto wiedzieć o nim coś więcej. W internecie można znaleźć sporo porównywarek, które pozwolą na zapoznanie się z ofertami banków, ale to w trakcie realizacji procedury kredytowej dobrze jest wiedzieć na co powinno się zwracać uwagę i o co pytać pracowników banku.

zobacz także:  Depozyt bankowy – co to jest, rodzaje depozytów bankowych

Jakie są koszty wzięcia kredytu hipotecznego?

Pierwsze, choć niejedyne pytanie, jaki powinniśmy zadać i sobie i pracownikowi banku, dotyczą kosztów kredytu. Przeglądając poszczególne oferty można mniej więcej sprawdzić ile będzie nas on kosztował, trzeba jednak wziąć pod uwagę takie kwestię jak: wysokość kwoty kredytu, ubezpieczenie, RRSO, oprocentowanie czy czas spłacania kredytu. Do dodatkowych kosztów, które mogą wejść w kwotę kredytu to prowizja czy opłata za wcześniejszą spłatę. Trzeba więc zapytać o wszystkie elementy, które będą wchodzić w skład kredytu, ponieważ będzie to miało duży wpływ na ostateczne koszty spłaty.

Na jaki kredyt hipoteczny mnie stać?

To też jest niezwykle ważne pytanie, ponieważ o wysokości przyznawanego kredytu hipotecznego będzie świadczyć to, jakie warunki spełniamy. Zalicza się do nich zdolność kredytowa, nasze zarobki, brak zadłużeń, koszty utrzymania gospodarstwa domowego czy wysokość wkładu własnego. Na tej podstawie bank wylicza jaką kwotę jaką jest w stanie nam pożyczyć i powie jakie warunki trzeba byłoby spełniać, żeby otrzymać tyle, ile byśmy chcieli. Takie wyliczenia można też wykonać samodzielnie, jednak w banku zrobią to dokładniej i ze wszystkimi szczegółami.

Drewniany domek stojący na kalkulatorze

Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu?

Kredyt hipoteczny najczęściej bierzemy albo we własnej walucie, albo walucie obcej, czasem jednak może okazać się, że z jakiś przyczyn konieczne będzie przewalutowanie. Zasady kredytu powinny jasno określać czy taka możliwość istnieje, czy nie, jak również to, jak często można takie zmiany dokonywać. Dotyczy to także rodzaju waluty, jej kursu oraz czasu realizacji takiej operacji.

zobacz także:  Czy można skrócić okres spłaty kredytu hipotecznego? Kiedy wcześniejsza spłata kredytu jest opłacalna?

Jaką formę spłaty wybrać – równą czy malejącą?

Obie formy spłaty mają swoje wady i zalety, choć najczęściej wybierana jest rata równa, która nie zmienia się przez cały okres spłaty. W przypadku raty malejącej, początkowe koszty są wyższe, jednak z czasem maleją, w tym także kwota odsetek. Rzecz jasna trzeba najpierw wyliczyć, która forma będzie dla nas korzystniejsza i na którą nas będzie stać i można to zrobić nawet samodzielnie korzystając z pomocy kalkulatora kredytu hipotecznego, żeby wiedzieć, co może być dla nas bardziej opłacalne.

Czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest konieczne?

Ubezpieczenie dla kredytu hipotecznego, jak i innych ofert kredytowych to coraz częstsza praktyka banków. Zdarzy się, że będą one wręcz wymagały takiego zabezpieczenia na wypadek śmierci czy utraty pracy. Czy jest to korzystne? Zależy od sytuacji, trzeba jednak pamiętać, że decydując się na ubezpieczenie, trzeba jego koszty wliczyć w wysokość kredytu. W razie wypadku losowego, ani my, ani nasza rodzina nie pozostanie jednak na lodzie (choć trzeba czytać regulamin, bo nie zawsze będzie on z korzyścią dla kredytobiorcy).

zobacz także:  6 sposobów jak oszczędzać na wakacjach

O co jeszcze warto zapytać przed wzięciem kredytu hipotecznego?

Z innych kwestii, które też warto poruszyć w banku będzie na pewno temat związany z możliwością wcześniejszej spłaty i na jakich zasadach mogłoby się to odbywać (bank może pobierać za to dodatkową prowizję). Jeżeli idziemy po kredyt do innego banku, niż tego, w którym mamy konto, na pewno warto zorientować się, czy będzie konieczne założenie nowego konta bankowego i posiadanie karty debetowej. Istotne będzie także pytanie o wkład własny (jego wysokość), a także to, czy z biegiem czasu koszty kredytu nie wzrosną.

Każda z tych kwestii będzie miała duży wpływ na to, ile w rzeczywistości będziemy za taki kredyt hipoteczny płacić, a że jest to zobowiązanie długoterminowe, ma to tym większy wpływ na nas samych. Dobrze jest też zweryfikować co będzie korzystniejsze – kredyt hipoteczny czy może inna forma, na przykład zwykły kredyt gotówkowy albo mieszkaniowy.

1 komentarz

  1. fiołek pisze:

    W sumie fajnie, że w jednym miejscu zebrano takie najważniejsze pytania. Sądzę, że wiele osób może z tego skorzystać. Ja na pewno, bo w przyszłym roku zamierzam ubiegać się o taki kredyt.

Dodaj Twój komentarz