środa, 29 maja 2024
HotMoney

Nowe stawki VAT, Złoża bursztynu… – przegląd 13 marzec 2019

dwa bursztyny

Czy czeka nas nowa matryca stawek VAT? W jakim celu powstał ten projekt? Co jeszcze wartego uwagi dzieje się w kraju?

Nowa matryca stawek VAT

Postanowiono, że na głosowanie trafi projekt zmieniający matrycę stawek VAT. Kluby Kukiz’15, Nowoczesna i PSL-UED złożyły wnioski o odrzucenie go w pierwszym czytaniu. Krytykę ze strony tych ugrupowań wzbudziło przewidziane w projekcie podwyższenie do 23% stawki VAT na napoje, które zawierają do 20% wkładu owocowego.

Przedstawiając projekt nowelizacji ustawy o VAT wiceminister finansów Filip Świtała zwrócił uwagę, że jego celem jest uproszczenie systemu podatku VAT oraz poprawa prowadzenia działalności gospodarczej przez podatników. Według założeń projektu uproszczenie stawek ma stanowić impuls rozwojowy.

Bursztyn na Mierzei Wiślanej

W ramach przygotowania projektu przekopu Mierzei Wiślanej zostały wykonane badania na obecność bursztynu. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podało do wiadomości, że badania te potwierdziły obecność bursztynu w miejscu planowanego przekopu.

Nie znana jest na razie wielkość złóż. Aby ją określić, a także ocenić możliwość wydobycia, zlecono bardziej szczegółowe badania. Jeśli wydobycie okaże się opłacalne, a przy tym bezpieczne dla środowiska, zostanie ono przeprowadzone podczas prac budowlanych.

zobacz także:  6 sposobów jak oszczędzać na wakacjach

Protest rolników

W Warszawie na placu Zawiszy odbył się protest rolników. Wśród zastosowanych w proteście środków znalazło się między innymi palenie opon i rozsypywanie jabłek na ulicy. Skutkiem były utrudnienia w komunikacji, autobusy i tramwaje musiały jeździć zmienionymi trasami, by omijać teren zablokowany przez protestujących.

Wśród postulatów rolników znajduje się wprowadzenie dla sklepów wielkopowierzchniowych obowiązku oferowania do sprzedaży produktów rolno-spożywczych z minimalnym udziałem 51% produktów pochodzenia i produkcji krajowej, graficzne oznakowanie produktów rolno-spożywczych flagą kraju pochodzenia, przeprowadzenie reform izb rolniczych i podjęcie natychmiastowej państwowej interwencji w celu uratowania rynku trzody chlewnej.

Piramida finansowa

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało na terenie województwa wielkopolskiego 12 obecnych i byłych pracowników jednego z banków. Oszukiwali oni klientów, oferując im certyfikaty uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Dwie z zatrzymanych osób należały do pionu kierowniczego. Są to kolejne zatrzymania związane z prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi śledztwem dotyczącym między innymi nieprawidłowości przy oferowaniu klientom sektora bankowości prywatnej banku i biura maklerskiego certyfikatów zamkniętych funduszy inwestycyjnych.

Zatrzymani usłyszą zarzuty oszustwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej o dużej wartości. Wprowadzali oni klientów w błąd, zapewniając o bezpieczeństwie ulokowanych środków i gwarantując zysk rzędu 10-16%, Kupujący certyfikaty – a może to być ponad 2 tys. osób – ponieśli straty o łącznej wartości przekraczającej 12,5 mln zł.

zobacz także:  Andrzej Duda leci do Donalda Trumpa - czego można się spodziewać po tej wizycie?

1 komentarz

  1. Tomasz pisze:

    Polski system podatkowy jest mega skomplikowany. Szczególnie jeśli chodzi o żywność. Absurd goni absurd.

Dodaj Twój komentarz