niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Największe światowe mocarstwa – czy USA jest jeszcze na szczycie?

USA

Jeszcze do niedawna USA należało do jednych z najwięszych mocarstw na świecie. Obecnie jednak coraz częściej mówi się o tym, że Stany Zjednoczone przestają już być na szczycie, za to zagrażają im takie kraje jak Rosja czy Chiny. A jak to wygląda w praktyce?

Największe gospodarki świata

Jeśli chodzi o porównanie gospodarek światowych, tutaj nie ma żadnych wątpliwości – USA figuruje na pierwszy miejscu w różnych rankingach: Międzynarodowego Funduszu Walutowego za 2017 rok, Banku Światowego za lata 2000-2016 Oraz Cia World Factbook za lata 2003-2017.

Stany Zjednoczone już od kilku lat plasują się na szczycie dziesiątki najbogatszych państw na świecie, a PKB w USA (produkt krajowy brutto), wynosił w 2018 roku 19,4 bln USD. Na drugim miejscu znajdują się prężnie rozwijające się Chiny, natomiast następne w kolejce są takie kraje jak Japonia, Niemcy czy Wielka Brytania – w tym wypadku jednak różnica między nimi, a liderami jest znacząca i istnieją nieduże szanse na to, że w najbliższych latach zmieni się ten układ sił.

zobacz także:  Czy w wyszukiwarce NIP znajdziemy tylko dane o firmach? Odpowiedź może was zaskoczyć

Co ciekawe, w tym samym zestawieniu Polska znajduje się na 24. miejscu, natomiast 11 miejsce zajmuje w rankingu największych gospodarek Europy.

Pozycja USA na świecie

Jednak jak wynika z najnowszych doniesień, znaczenie przywództwa USA na świecie zmniejsza się. Jeszcze za czasów rządów Baracka Obamy dla większości badanych Stany Zjednoczone były niezaprzeczalnym liderem wśród największych mocarstw, dziś jednak sytuacja ta drastycznie się zmienia.

Co więcej, coraz częściej kwestionuje się wiarygodność oraz decyzje nowego rządu, spada dla niego poparcie wśród innych krajów. Rośnie też liczba osób wskazujących na to, że to Niemcy powinny pretendować do uzyskania miana największego mocarstwa. Natomiast konkurencją dla nich są nie USA, ale Chiny i Rosja.

Ranking najlepszych państwa na świecie

Warto też przyjrzeć się rankingowi najlepszych państwa na świecie, który został sporządzony w 2017 roku. Co było brane pod uwagę podczas jego przeprowadzania? Przede wszystkim kapitał społeczny, kulturę, przedsiębiorczość, jakość życia czy wpływ na arenę międzynarodową.

Według tego zestawienia, najlepszymi państwami na świecie są: Szwajcaria, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy oraz Japonia. Stany Zjednoczone nie trafiły do pierwszej piątku, uzyskały siódme miejsce. Ale wtedy USA zostało najlepiej ocenione za wpływ na arenę międzynarodową.

zobacz także:  Kto i kiedy nie musi płacić podatków?

A jak wypada Polska w rankingu? Znajduje się na 31. miejscu, a przed nią jest m.in. Izreael, Grecja, Brazylia i Rosja. W przypadku naszego kraju doceniony został kapitał społeczny, tradycja oraz jakość życia. Najgorzej wypadamy natomiast pod względem dynamiki gospodarki.

Podsumowując, choć USA jest nadal jednym z największych mocarstw na świecie, biorąc chociażby pod uwagę gospodarkę, pozycja tego kraju nie jest już tak mocna jak kiedyś. Stany Zjednoczone są ostatnio mocno krytykowane za politykę rządową, pojawia się coraz więcej negatywnych głosów na ten temat. A biorąc pod uwagę prężnie rozwijające się Chiny czy Niemcy, pozycja lidera jest w tym przypadku zagrożona.

1 komentarz

  1. Donald pisze:

    Mam nadzieję, że pozycji lidera nie przejmą Chiny. To, co się dzieje w tym kraju jest przerażające, a cały świat patrzy na to i nie kiwnie palcem.

Dodaj Twój komentarz