czwartek, 19 września 2024
HotMoney
mężczyzna z tabletem w rękach

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, z którego korzystać mogą zarówno małżeństwa jak i single. Wiele osób decyduje się na tego typu zobowiązanie finansowe, najczęściej w celu zakupu własnego mieszkania. W końcu nie tylko małżeństwa muszą mieć gdzie mieszkać. Jakie są różnice w staraniu się o kredyt jako osoba samotna w stosunku do małżeństw? Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym dla singla?

Kredyt dla singla czy dla małżeństwa – kiedy łatwiej?

Najważniejszym warunkiem, który trzeba spełnić aby otrzymać kredyt hipoteczny w banku jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Ważnym składnikiem branym pod uwagę podczas obliczania zdolności kredytowej są dochody osoby występującej z wnioskiem kredytowym. Zazwyczaj osoby samotne już na tym etapie są w gorszej sytuacji, gdyż zdolność kredytowa singla jest niższa niż pary, której dochody się sumują, a koszty życia są według banku mniejsze.

Kredyt na mieszkanie dla singla może się więc okazać nieco droższy także ze względu na większe ryzyko, które ponosi zarówno bank jak i kredytobiorca zaciągający dług w pojedynkę, o czym napiszemy szerzej w dalszej części artykułu.

zobacz także:  Pożyczka gotówkowa a podatek PCC - co trzeba wiedzieć?

Kredyt dla singli – zasady

Ogólne zasady przyznawania kredytów nie różnią się niczym, niezależnie od tego, czy chce go zaciągnąć małżeństwo czy singiel. Nie ma na rynku ofert kredytów hipotecznych ani mieszkaniowych skierowany specjalnie dla osób samotnych, dlatego też podlegają oni dokładnie takim samym zasadom i procedurom jak osoby posiadające rodziny.

Kredyt na dom dla singla jest nieco bardziej ryzykowny z punktu widzenia banku. W przypadku małżeństw, jeśli nawet jedna osoba straci źródło dochodu, to zazwyczaj druga stanowi zabezpieczenie, dzięki czemu płynność finansowa może zostać zachowana. W przypadku osoby samotnej, jeśli z jakiegoś powodu stanie się ona niewypłacalna, to bank nie ma możliwości pobierać należności od kogoś innego. Rozwiązaniem jest w tej sytuacji wykupienie ubezpieczenia kredytu.

MDM singiel – warunki

Program MDM czyli Mieszkanie Dla Młodych to forma pomocy rządowej dla osób młodych (do 35 roku życia) w zakupie pierwszego własnego mieszkania. Korzystać z tego programu mogą zarówno młodzi ludzie będący w związkach małżeńskich, jak i samotni. Zasady ich obowiązujące są dokładnie takie same jak dla małżeństw bezdzietnych. Oznacza to, że mogą oni liczyć na 10 % dofinansowania do wkładu własnego przy zakupie własnego „M”. W przypadku singli metraż mieszkania nie może przekraczać 75m2, a domu 100m2.

zobacz także:  Jakie opłaty notarialne przy zakupie domu i mieszkania?

Aby przekonać się ile będzie kosztować kredyt hipoteczny dla singla, warto zapoznać się z ofertami różnych banków. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z narzędzia jakim jest kalkulator kredytu hipotecznego dla singli. Warto również obliczyć swoją zdolność kredytową, zanim jeszcze wystąpimy z wnioskiem do konkretnego banku. Jeśli nasze dochody nie są zbyt wysokie, to można też rozważyć wzięcie kredytu z kimś zaufanym, kto będzie pełnił rolę poręczyciela.

1 komentarz

  1. Mandragora pisze:

    Single mogą wziąć kredyt z koleżanką/kolegą, siostrą/bratem, rodzicami… Wtedy zdolność kredytowa będzie wyższa i można więcej od banku „pożyczyć”.

Dodaj Twój komentarz