niedziela, 10 listopada 2024
HotMoney

Kolejne osoby zatrzymane w sprawie afery GetBack

Wykresy giełdowe

Dzisiaj rano doszło do kolejnych zatrzymań osób związanych z działalnością GetBack. Kogo zatrzymało CBA? I jakie zarzuty zostaną postawione tym osobom? Mamy najnowsze informacje.

CBA zatrzymuje kolejne osoby ws. GetBack

Dziś rano, tj. 3 października 2018 roku, na wniosek Prokuratory Regionalnej w Warszawie pracownicy Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejnych 7 osób, które związane były z działalnością spółki GetBack. Jak wiadomo, wśród zatrzymanych znalazł się wiceprezes GetBack, dyrektor zarządzający Get Back, dyrektor obszaru windykacji i prokurent GetBack, a także… właściciel warszawskiej kancelarii komorniczej. Na chwilę obecną w ramach prowadzonych działań zatrzymanych jest już 19 osób.

Pojawiają się też coraz nowe wątki w tej sprawie. Według ustaleń śledczych, w aferę zmieszane są także znane sieci spółek, który brały udział w nadużyciach.

Agnieszka Zabłocka-Konpka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie, wyjaśniła, że zatrzymanym dziś osobą zostaną postawione m.in. zarzuty o popełnieniu przestępstwa nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym.

Śledztwo w sprawie GetBack

O obligacjach GetBacku pisaliśmy już wcześniej. A jak wygląda śledztwo w tej sprawie? Jako pierwsza swoje wątpliwości w kwestii obrotu akcjami GetBecku na Giełdzie Papierów Wartościowych zgłosiła Komisja Nadzoru Finansowego. Na jej wniosek GPW zawiesiła ich handel. Dlaczego? Ponieważ spółka windykacyjna podała informację o prowadzeniu negocjacji z PKO BP oraz z Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie dodatkowego finansowania będącego w wysokości kilkuset milionów złotych.

zobacz także:  Stadion narodowy - ile kosztował najważniejszy polski stadion? ważniejsze wydarzenia na Narodowym

Jednak zarówno bank PKO BP, jak i PFR szybko oświadczyli, że takie rozmowy nigdy nie zostały podjęte z GetBackiem. Wtedy KNF zarzuciło spółce, że chce uniknąć podania realnej wyceny posiadanych pakietów wierzytelności.

Efektem tych ustaleń było podjęcie w kwietniu tego roku śledztwa przez Warszawska Prokuraturę Regionalną, w wyniku którego przesłuchano zostało kilkadziesiąt osób, zabezpieczono dowody w postaci dokumentacji oraz danych elektronicznych oraz – jak już wspominaliśmy – zatrzymano 19 osób powiązanych z tą sprawą, m.in. byłego prezesa GetBack Konrada K. oraz wiceprezes Annę P.

GetBack, a rynek obligacji

Mający problem ze spłatą wierzytelności GetBack negatywnie wpłynął na cały rynek obligacji. O kondycji finansowej spółki po raz pierwszy zaczęto poważnie dyskutować, gdy pojawił się problem z wykupem obligacji od Quercusa. Inwestorów zdziwiło, że firma wykazująca aktywa przekraczające dwa miliardy złotych, nie jest w stanie spłacić papierów wartościowych o wartości 5,5 mln zł. To zaniepokoiło kolejnych obligatariuszy, którzy ulokowali swój kapitał w GetBacku.

A w jaki sposób śledztwo w sprawie GetBacku oddziałuje na cały rynek obligacji? Znacząco maleje zaufanie inwestorów indywidualnych, a za tym idzie – zmniejsza się zainteresowanie tymi instrumentami finansowymi. Jak pisaliśmy w sierpniu, coraz więcej spółek musiało zwiększyć oprocentowanie, aby zachęcić do wykupu papierów dłużnych. W wielu przypadkach skrócono też czas trwania inwestycji. Jednak bez względu na to, można było zauważyć zmniejszenie ilości emisji publicznych kierowanych do inwestorów indywidualnych oraz odpływ środków z funduszy obligacji korporacyjnych.

zobacz także:  Wzrost cen ropy, Mniej pieniędzy z UE dla Polski

1 komentarz

  1. antypopis pisze:

    W tym kraju to nic tylko afery. A potem, że niby nikt nic nie widział, nikt nic nie wie. Potem śledztwa, jakieś komisje, wzajemne oskarżanie. Wstyd mi czasami za to, co się dzieje w Polsce. Serio.

Dodaj Twój komentarz