Obligacje korporacyjne były uważane przez inwestorów za bezpieczny, ale nie przynoszący zbyt dużych zysków sposób na lokowanie kapitału. W ostatnich miesiącach można jednak zauważyć zmiany na rynku Giełdzie Papierów Wartościowych – coraz więcej emitentów decyduje się na wzrost oprocentowania obligacji. Z czego to wynika?
Oprocentowanie obligacji korporacyjnych, a ryzyko
Na początku musimy wyjaśnić, że oprocentowanie obligacji korporacyjnych w głównej mierze zależy od poziomu ryzyka inwestowania w daną spółkę. Co to oznacza? Firmy o pewnej kondycji finansowej oraz o dobrej ocenie ratingowej (określającej zdolność kredytową) oferują niskie oprocentowanie, które nie generuje wysokich zysków, przychody są jednak stabilne – dla inwestorów to najczęściej sposób na dywersyfikację swojego portfela finansowego.
Natomiast nowo powstałe spółki lub przedsiębiorstwa w gorszej kondycji ekonomicznej muszą zachęcić potencjalnych zainteresowanych wyższym oprocentowaniem, które jest adekwatne do ponoszonego ryzyka.
A teraz skoro wiadomo, z czego wynika oprocentowanie dłużnych papierów wartościowych, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie zmiany zaszły na Giełdzie Papierów Wartościowych, że stała się tzw. „rynkiem inwestora”?
Afera GetBack
Zwiększenie oprocentowania obligacji przez największe polskie spółki jest wynikiem afery GetBack. O co w niej chodzi?
GetBack to przedsiębiorstwo zajmujące się zarządzaniem wierzytelnościami, którego obligacje sprzedawane były na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jak się jednak okazało, spółka ta posiadała ogromne długi, co znacząco wpływało na zwiększenie ryzyka inwestowania w nią. Nie byłoby w tym jednak nic dziwnego, gdyby nie fakt, że inwestorzy indywidualni, najczęściej osoby z niedużym kapitałem, które chciały bezpiecznie ulokować pieniądze, byli często wprowadzani w błąd przy ich zakupie – zatajano informacje o problemach finansowych przedsiębiorstwa.
Z tego powodu toczą się trzy postępowania wobec Idea Banku i Polskiego Domu Maklerskiego, GetBack’u oraz Mercurius Financial Advisors, a poszkodowani mogą składać reklamację na stronie UOKiK. Jak to wpłynęło na inne aktywa na giełdzie?
Zmiany na GPW
Po aferze GetBack można było zauważyć znaczący spadek zaufania inwestorów indywidualnych do obligacji korporacyjnych, co odbiło się na również na innych spółkach. Zmniejszono ilość emisji publicznych kierowanych do tej grupy inwestorów, nastąpił też gwałtowny odpływ środków z funduszy obligacji korporacyjnych.
Jak zaczęły na to reagować inne spółki? Zwiększeniem oprocentowania oraz skróceniem okresu inwestycji. W pierwszej kolejności na ten krok zdecydowały się firmy z branży windykacyjnej, które zbyt mocno kojarzyły się z GetBack’iem. Jednak szybko w ich ślady poszły inne, znane spółki, takie jak PKN Orlen, Capital Park czy Archicom.
W wyniku tych przetasowań na giełdzie mówi się, że rynek emitenta zmienił się w rynek inwestora.
Faktycznie, oprocentowanie papierów wartościowych poszło w górę. Tylko ta afera z GetBack mocno namieszała, a i KNF dokładniej przygląda się obligacjom. Nie wiem, czy ten rynek przez to nie podupadnie…
Generalnie nie dziwi mnie, że inwestorzy się obawiają takich zmian. Po co inwestować, skoro może to nie przynieść zbyt wielu efektów. Lepiej środki wycofać i skupić się na innych sposobach na zwiększenie zysków.