sobota, 20 kwietnia 2024
HotMoney

Dlaczego świat boi się Iranu?

Wybuch bomby atomowej

Islamska Republika Iranu to państwo, którego korzenie sięgają okresu przed naszą erą. Szacuje się, że irańskie siły zbrojne plasują się na 13 miejscu w rankingu światowym. Czy Iran stanowi zagrożenie na arenie międzynarodowej i dlaczego?

Co wydarzyło się w ostatnich latach w Iranie?

W 2015 roku doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Wielką Brytanią, Francją, Chinami, Niemcami i Iranem w sprawie programu nuklearnego. W zamian za przystąpienie Iranu do tego programu pozostałe państwa zniosły wobec niego, nałożone wcześniej sankcje. Przyczyniło się to w bezpośredni sposób do zniesienia panującej tam hiperinflacji i redukcji bezrobocia.

Społeczeństwo irańskie zarzucało jednak ówczesnemu prezydentowi brak realizacji wyborczych obietnic. Koniec 2017 roku przyniósł w Iranie czterdziestoprocentową podwyżkę cen, co spowodowało masowy wybuch protestów. Następstwem tych wydarzeń było oskarżenie Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej o przyczynienie się i podburzanie do protestu.

zobacz także:  Ranking kart kredytowych październik 2019

Jak kształtuje się rozwój gospodarczy Iranu?

Wśród państw Bliskiego Wschodu irańska gospodarka uznana jest za najszybciej i najbardziej dynamicznie rozwijającą się. Dostęp do złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego sprawił, że Iran jest silnym graczem w eksporcie paliwa. Ogromne znaczenie ma, w tym zakresie, Irańska Giełda Naftowa, bowiem w 2018 roku rozpoczęto sprzedaż ropy na giełdzie.

Czym skutkowało wprowadzenie ropy naftowej na rynek giełdowy?

Fakt wprowadzenia ropy na rynek giełdowy spotkał się z ogromnym sprzeciwem USA, którego władze zapowiedziały zablokowanie eksportu paliwa z Iranu. W maju Donald Trump wypowiedział porozumienie nuklearne z Iranem, co zbliżyło obie strony do zbrojnego konfliktu. W listopadzie 2018 roku Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje wobec irańskiego sektora transportowego, finansowego i energetycznego. Jednym z warunków zniesienia sankcji, jakie ma spełnić Iran, jest zupełne wstrzymanie projektu nuklearnego oraz programu rakiet balistycznych.

Które państwa arabskie mają broń atomową?

Stany Zjednoczone były pierwszym państwem, które dysponowało siłą nuklearną. Obecnie na świecie dziewięć państw posiada broń jądrową. Wśród państw arabskich to Izrael dysponuje dostępem do broni masowego rażenia, jednak nigdy nie potwierdził tego oficjalnie. Przez podpisaniem porozumienia w 2015 roku irański program nuklearny uznawany był za jeden z najbardziej rozwiniętych wśród państw Bliskiego Wschodu. W chwili obecnej Iran odmawia jakichkolwiek negocjacji w sprawie ograniczenia balistycznego projektu.

zobacz także:  Jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych?

Czy zagraża nam trzecia wojna światowa?

Po wielkim boomie gospodarczym kraj obecnie pogrąża się w kryzysie, zarówno politycznym, jak i gospodarczym. Sankcje, które nałożyły Stany Zjednoczone spowodowały spadek eksportu ropy naftowej i gwałtowną inflację. Sytuacja na międzynarodowym rynku ropy wpływa również bezpośrednio na kurs walut. Intensywne prace nad bronią jądrową, Iran prowadził już w latach dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia, dąży sukcesywnie do uzyskania dostępu do broni masowego rażenia. Jerozolima zwróciła się z projektem militarnego ataku celem zniszczenia potencjału irańskiego w tym zakresie. Konflikt na linii USA i Iran nie sprzyja przyjaznym stosunkom na światowej arenie.

1 komentarz

  1. Donek pisze:

    Świat boi się wielu krajów i przywódców… Zagrożeniem jest nie tylko Iran, ale też Rosja i Korea Północna…

Dodaj Twój komentarz