czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Jesteś zadłużony? Pożyczka bez BIK-u pomoże Tobie otrzymać gotówkę

portfel i drobniaki

Potrzebujesz pieniędzy, ale ciążą na tobie niespłacone długi? Podjęte zobowiązania finansowe są przeszkodą w otrzymaniu pożyczki w banku? Nie panikuj, są inne źródła, z których można pozyskać fundusze.

Dlaczego nie każdy może dostać pożyczkę w banku?

Kiedy nie mamy pieniędzy, czasem decydujemy się na pożyczkę w banku. Okazuje się jednak, że nie zawsze możemy otrzymać ją bez kłopotów. Prawda jest taka, że aby dostać pożyczkę, nie wystarczy chcieć. Banki stawiają szereg warunków, które nie zawsze jesteśmy w stanie spełnić. Często możemy wręcz odnieść wrażenie, że bank rzuca nam kłody pod nogi.

Jednak to, co z naszego punktu widzenia może przedstawiać się jako niepotrzebne utrudnienia, jest zupełnie logicznym postępowaniem ze strony banku. Użyczanie komuś pieniędzy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, nie powinno więc nas dziwić, że banki starają się to ryzyko zminimalizować.

By dowiedzieć się, czy dobrze wywiązujemy się z podejmowanych w takich przypadkach zobowiązań i spłacamy pożyczki w terminie, bank przejrzy więc naszą historię kredytowania. Jeśli nie będzie ona zadowalająca, prawdopodobnie spotkamy się z odmową. A skąd bank czerpie swoje informacje? Jego pomocami w tej dziedzinie są BIK oraz KRD.

zobacz także:  Kredyty i pożyczki pozabankowe - na co trzeba uważać korzystając z usług finansowych poza bankiem?

Co to jest BIK?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Jest to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich oraz banki prywatne. Jego zadanie polega na gromadzeniu i udostępnianiu danych, które dotyczą historii kredytowej klientów banków. Dane te to informacje o naszych zobowiązaniach kredytowychkredytach, pożyczkach itp. – zarówno tych już spłaconych, jak i tych, które spłacamy aktualnie. Służą różnym instytucjom finansowym do oceny naszej wiarygodności kredytowej.

Jak oceniana jest wiarygodność kredytowa? BIK określa ją za pomocą tak zwanego scoringu, a zatem oceny punktowej. Stworzony na podstawie naszej historii kredytowej profil jest porównywany z profilami innych kredytobiorców. Brane jest pod uwagę, ile wzięliśmy kredytów, czy wszystkie spłacaliśmy na czas, a jeśli nie, to jak często się zadłużaliśmy. Im bardziej nasz profil będzie odzwierciedlał profile tych osób, które spłacają swoje kredyty i pożyczki w terminie, tym więcej otrzymamy punktów. Skala rozciąga się od jednego do stu punktów. Naturalnie im więcej punktów otrzymamy w BIK, tym większe szanse mamy na otrzymanie kredytu.

Informacje czerpane z BIK to jednak nie jedyne narzędzie, jakim dysponują banki do oceny naszej zdolności kredytowej. Sprawdzają ją również poprzez rejestry KRD.

kalkulator i pieniądze

Co to jest KRD?

KRD to Krajowy Rejestr Długów. Jest to Biuro Informacji Gospodarczej. To coś w rodzaju banku informacji, do którego każdy może przekazać dane swoich dłużników, obejmujące między innymi to, na jaką kwotę są zadłużeni. Oczywiście, jeśli znajdziemy się na takiej czarnej liście, nie powinniśmy robić sobie dużych nadziei, że bank udzieli nam kredytu bądź pożyczki. Dobra wiadomość jest taka, że nasze nazwisko zniknie z rejestru, kiedy uregulujemy swój dług. Jak jednak wiadomo, to nie zawsze jest łatwe, toteż taki niekorzystny dla nas stan rzeczy może się długo utrzymywać.

zobacz także:  Auto z USA – ile kosztuje sprowadzenie?

Gdzie szukać gotówki będąc zadłużonym?

W świetle tego, o czym napisaliśmy powyżej, można przypuszczać, że niełatwo zdobyć pieniądze komuś, kto nie pospłacał swoich długów. Nieuregulowane zobowiązania finansowe, o których bank może dowiedzieć się z KRD i BIK, niekorzystnie wpływają na naszą zdolność kredytową. Co więc robić w takiej sytuacji? Czy istnieje dobra pożyczka dla zadłużonych?

Owszem, można wziąć pożyczkę bez BIK i KRD. Nie dostaniemy jej jednak w banku. Banki przywiązują dużą wagę do informacji uzyskanych z Biura Informacji Kredytowej (w końcu po to przecież tę instytucję utworzyły) oraz Krajowego Rejestru Długów. Nie powinniśmy więc liczyć na ich wsparcie, kiedy znajdujemy się w finansowych tarapatach.

Są jednak inne instytucje, które nie mają tak surowych wymagań względem pożyczkobiorców – parabanki, firmy pożyczkowe, a nawet osoby prywatne. Nazywa się to pożyczkami pozabankowymi. Pożyczkę pozabankową bez BIK i KRD można wziąć szybko i łatwo dzięki temu, że jest tu tylko minimum formalności. Takie finansowe usługi określa się czasem nazwą „pożyczki na dowód” właśnie z racji tego, że nie musimy przedstawiać dodatkowych zaświadczeń i nie przechodzimy tak dogłębnej weryfikacji jak w bankach.

zobacz także:  Świadczenia socjalne w USA – z czego korzystają Amerykanie? Kiedy mieszkaniec USA może ubiegać się o pomoc socjalną?

różnorakie monety

Jak wziąć pożyczkę bez BIK przez internet?

Pożyczkę pozabankową można wziąć też nie ruszając się z domu, za pośrednictwem internetu, a zajmuje to kilkanaście minut. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek na stronie pożyczkodawcy. Weryfikacja tożsamości przebiega również bardzo sprawnie. Opiera się zwykle na tym, że na konto pożyczkodawcy przesyłamy niewielką sumę, na przykład 1 zł. Weryfikacja może też odbywać się telefonicznie.

Największą zaletą pożyczki dla zadłużonych jest oczywiście łatwość z jaką ją można uzyskać. Z powodu braku restrykcyjnych wymagań względem pożyczkobiorców, taka pożyczka pozabankowa bez BIK dostępna jest dla szerszego grona klientów, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Do zalet należy też ogromna oszczędność czasu, gdy bierzemy pożyczkę bez BIK przez internet. Uwagę zwraca także elastyczność takich pożyczek. Choć pożyczka chwilówka bez BIK na ogół opiewa na niewielkie kwoty, to nie stanowi większego problemu znalezienie pożyczki bez BIK online na kwotę nawet 5000 zł.

1 komentarz

  1. absurdalna:) pisze:

    Nie jestem zwolenniczką pożyczek bez BIK, ale wiadomo – czasem nie ma wyjścia. Sądzę jednak, że w dalszym ciągu zbyt wiele osób lekkomyślnie podchodzi do takich kwestii. Jednak to nie wina firm pożyczkowych, a mentalności ludzi. Dobrze, że chociaż prawo się nieco zmienia, by pomagać ludziom (ustawa antylichwiarska). Jednak dalej wpadają oni w długi… Co zrobić? Może w szkole powinna być jakaś edukacja finansowa?

Dodaj Twój komentarz