piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje pożyczanie gotówki w banku, parabanku?

Pieniądze z pożyczki

Potrzebujesz gotówki w banku na nagłe wydatki? A może chcesz zorganizować wymarzone wakacje, tylko brakło ci środków? W takich wypadkach możesz zgłosić się po kredyt lub pożyczkę. Sprawdź, ile będzie cię to kosztować.

Gdzie dostanę kredyt, pożyczkę?

Na początku warto wiedzieć, czym się różni kredyt od pożyczki oraz gdzie znajdziesz te produkty finansowe.

Kredyt to zobowiązanie, które możesz zaciągnąć wyłącznie w banku, o czym stanowią przepisy zawarte w ustawie Prawo bankowe. Umowa między bankiem a kredytobiorcą zawsze musi mieć formę pisemną, a także spełniać wymogi formalne.

Kwestie związane z udzielaniem pożyczki reguluje prawo cywilne. Oznacza to, że pożyczki może udzielić każdy – zarówno osoba fizyczna nieposiadająca działalności gospodarczej, jak i bank bądź też inna instytucja finansowa. W praktyce pożyczki stały się popularną ofertą parabanków.

A jakie są różnice w pożyczaniu gotówki w banku, a w parabanku?

Ile kosztuje pożyczanie gotówki w banku?

Zanim bank przyzna ci kredyt lub pożyczkę, dokładnie sprawdzi twoją zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty całej sumy wraz z odsetkami w określonym czasie. Na zdolność wpływają m.in. zarobki, rodzaj umowy o pracę, a także historia kredytowa. To wszystko ma na celu zmniejszenie ryzyka kredytowego – banki chcą się ustrzec przed sytuacją, w której klienci przestają spłacać swoje zobowiązania. Jednocześnie jest to pewna forma zabezpieczenia.

zobacz także:  Pożyczka na dowód - kto może pożyczyć gotówkę na dowód? Ile możesz pożyczyć na dowód?

A skoro ryzyko jest małe, to można zaproponować korzystniejsze warunki, czyli oprocentowanie, prowizję, dodatkowe opłaty. W przypadku kredytów oraz pożyczek gotówkowych oprocentowanie wynosi najczęściej między 7 a 8%, czasami dochodzi do tego kwestia prowizji, która może zaczynać się od 3%, a sięgać nawet do 12%.

Jak to wygląda w praktyce? Przeanalizowaliśmy dla ciebie oferty kilku banków. Załóżmy, że chcesz pożyczyć sumę 5 000 zł i spłacić ją w przeciągu 12 miesięcy. Wtedy w Citi Handlowym cały kredyt wyniesie cię 5 352,74 zł (RRSO 13,55%), w Santander 5 414,86 zł (RRSO 16,05%), a w Alior Banku aż… 6 487,93 zł (RRSO 64,87%) – wszystkie dane zostały zebrane na dzień 02.07.2020. Tylko musisz wziąć pod uwagę, że warunki mogą się zmieniać, w zależności od twojej zdolności kredytowej. Często też istnieje możliwość negocjowania oferty. A jak to wygląda w przypadku parabanku?

Ile kosztuje pożyczanie gotówki w parabanku?

Parabanki nie stawiają tak wielu wymogów swoim klientom. W ofercie często mają pożyczki bez BIK, pożyczki dla zadłużonych czy pożyczki dla bezrobotnych. Oczywiście, wtedy pożyczana suma nie jest wysoka, to maksymalnie kilka tysięcy złotych. Aczkolwiek wyższe ryzyko sprawia, że parabanki rekompensują je sobie wyższymi kosztami.

zobacz także:  Kto może pomoc w spłacie chwilówki? Sposoby na wyjście z długów

Jakimi? Trudno jest podać dokładne przykłady, jak powyżej, ponieważ oferty pożyczek w parabankach zwykle są bardziej elastyczne. Najczęściej jednak posiadają RRSO na poziomie 400-550%! Choć zwykle dotyczy to niższych kwot, w praktyce i tak okazuje się, że spłacasz przynajmniej dwa razy więcej. Czy się to opłaca? Nie. To skąd w takim razie taka popularność pożyczek pozabankowych? Wynika to przede wszystkim z tego, że są łatwo dostępne, wystarczy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać dowód osobisty, aby je otrzymać.

Chociaż jest pewien wyjątek – to pierwsza darmowa pożyczka, o RRSO 0%. Spłacasz dokładnie tyle, ile pożyczyłeś, ale tylko, gdy po raz pierwszy korzystasz z oferty danego parabanku.

Dodaj Twój komentarz