Jedną z form zabezpieczenia pożyczek jest weksel. Na czym to polega? Kto może dostać gotówkę pod weksel? Postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania oraz doradzić w zakresie pożyczek prywatnych.
Pożyczki prywatne – co to jest?
Tłumacząc, czym są pożyczki pozabankowe pod weksel, należałoby zacząć od tego, czym właściwie jest pożyczka i w jaki sposób różni się zobowiązanie udzielane przez parabanki, a osoby prywatne.
Według definicji, pożyczką jest udzielenie przez osobę fizyczną lub instytucję określonej kwoty środków pieniężnych na oznaczony czas. W praktyce, ten rodzaj operacji finansowych regulowany jest przez kodeks cywilny, a nie przez ustawę o prawie bankowym. Dlatego pożyczkodawcą może być zarówno bank, inna instytucja finansowa, jak i osoba fizyczna, nie posiadająca działalności gospodarczej. Co więcej, umowa nie musi być zawierana na piśmie, może być ustalana ustnie, choć takiej formy lepiej się wystrzegać.
Ponadto pożyczki gotówkowe dzieli się na kilka różnych rodzajów i jednym z nich są pożyczki prywatne. Mogą być udzielane przez osoby fizyczne, bez udziału pośrednika. A do najpopularniejszych należą pożyczki pozabankowe pod weksel.
Jak działają pożyczki prywatne pod weksel?
Weksel to alternatywa dla umów cywilno-prawnych, będąca formą zabezpieczenia zarówno dla pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy. W tym dokumencie ustalane są wszelkie warunki przekazania oraz spłaty zobowiązania, a jeśli klient się z nich nie wywiąże, weksel stanowi dowód w postępowaniu sądowym.
Przy czym warto wiedzieć, że wekslem jest tak naprawdę papier wartościowy. Określa się w nim, że wystawca weksla bezwarunkowo w ściśle ustalonym terminie wypłaci ustaloną kwotę pieniędzy na rzecz odbiorcy. W przypadku, gdy nie zostanie to spełnione, a pożyczkodawca będzie dochodzić swoich praw w sądzie, postępowanie nie będzie toczyć się o to, dlatego oskarżony jest winny pieniądze oraz z jakich powodów nie może ich zwrócić. Sprawdzana zostanie jedynie poprawność wypełnienia weksla i gdy okaże się, że spełnia wszelkie warunki formalne, zostanie wydany nakaz zapłaty. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak powinien wyglądać ten dokument.
Szybka pożyczka pod weksel – jak wypełnić dokumenty?
Należy zwrócić uwagę na to, aby weksel miał prawidłową formę. Musi się na nim pojawić nazwa papieru wartościowego, miejsce i data jego wystawienia oraz miejsce i data płatności.
Następnie określane jest nazwisko osoby, której należy zwrócić środki oraz trasata, czyli pożyczkobiorcy zobowiązanego do zapłaty. Na końcu osoba wystawiająca weksel powinna go podpisać.
Pożyczka pozabankowa pod weksel – dla kogo?
Do kogo skierowana jest pożyczka pozabankowa pod weksel? Przede wszystkim do tych osób, które ze względu na pozostałe zadłużenia mogłyby nie otrzymać środków. Ten rodzaj zobowiązania nie wymaga również spełnienia czasochłonnych formalności.
A czy jest to bezpieczne? Musisz pamiętać, że weksel to bezwarunkowe przyrzeczenie spłaty w określonym terminie, nie dające żadnych możliwości przedłużenie. I choć gotówkę można uzyskać bardzo szybko, bez sprawdzania zdolności kredytowej czy podpisywania umów, to w przypadku problemów finansowych istnieją tylko dwa wyjścia – postępowanie sądowe, które najczęściej i tak kończy się nakazem zapłaty lub kolejna pożyczka na spłatę długów…
Weksle kojarzą mi się już tylko z „Lalką” Prusa… Nie sądziłem, że taka forma jeszcze faktycznie działa. Pewnie mało kto z niej korzysta.