czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Jaki kredyt na remont domu i mieszkania?

remontowany dom

Remont mieszkania lub domu potrafi pochłonąć sporo pieniędzy. Dlatego możemy wesprzeć swój budżet kredytem. Ale jaki kredyt najlepiej sprawdzi się przy remoncie?

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny?

To chyba pierwsze pytanie, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć, chcąc wziąć kredyt na sfinansowanie remontu domu bądź mieszkania. A odpowiedź zależeć będzie od kilku czynników. Jaką kwotę chcemy przeznaczyć na remont? Kredyt hipoteczny daje nam możliwość uzyskania znacznie większych środków niż kredyt gotówkowy, a poza tym ma mniejsze oprocentowanie. Jednak okres jego spłaty jest naprawdę długi (wynosi zwykle około 30 lat).

Kredyt hipoteczny wymaga też zabezpieczenia. Rolę tę pełni nieruchomość. Trzeba mieć przy tym świadomość, że jeśli nie wywiążemy się ze spłaty zaciągniętego w ten sposób zobowiązania, dom czy mieszkanie przejdzie na własność banku.

Inną kwestią jest zakres planowanego remontu – co konkretnie ma on obejmować? Przy kredycie gotówkowym nie mamy ograniczeń, określających, na co możemy wydać pieniądze, podczas gdy kredyt hipoteczny może zostać przeznaczony jedynie na środki trwale związane z nieruchomością. Można zatem sfinansować w ten sposób wymianę drzwi i okien albo ocieplenie i izolację ścian, ale jeśli remont będzie się wiązał też na przykład z umeblowaniem, pojawią się przeszkody.

zobacz także:  Inwestycja w złoto w czasach koronawirusa – czy to najlepszy sposób na pomnożenie kapitału?

Jaki kredyt na niewielki remont?

To, na jaki kredyt się zdecydujemy, powinno być uwarunkowane między innymi rozmiarami planowanego remontu. Nie każdy remont wiąże się przecież z gruntowną przemianą domu czy mieszkania, toteż nie każdy musi pochłonąć dużą sumę pieniędzy. Jeżeli wiemy, że kwota, której będziemy potrzebować dla wykonania wszystkich potrzebnych prac, nie przekroczy kilkunastu tysięcy złotych, dobrym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy.

Jaki kredyt, gdy liczy się czas?

Kredyt gotówkowy ma też inne istotne zalety, między innymi szybkość, z jaką otrzymamy pieniądze. Jeżeli zależy nam na czasie, bo na przykład dach przecieka i trzeba naprawić go jak najszybciej, to kredyt gotówkowy jest opcją, na którą warto zwrócić uwagę. Zwykle wymaganych jest tu niewiele formalności. Oczywiście nie obejdzie się bez zaświadczenia o dochodach, a bank sprawdzi zapewne nasza historię kredytową. Ale i tak nie zajmuje to tyle czasu, co procedury obowiązujące przy kredycie hipotecznym, gdzie trzeba czekać na wycenę nieruchomości, której hipoteka ma stanowić zabezpieczenie.

Dzięki ograniczonej liczbie formalności, decyzję o przyznaniu nam kredytu możemy otrzymać w ciągu kilku dni, a często nawet w ciągu kilku godzin.

zobacz także:  Zmiany w Kodeksie Pracy. Czy niewykorzystany urlop przepadnie?

Jaki kredyt na duży remont?

Przy większym remoncie, w który trzeba zaangażować znacznie większe sumy, kredyt hipoteczny może okazać się sensowniejszym rozwiązaniem. Należy jednak podchodzić do tego ostrożnie. Istotny jest między innymi czas spłaty. To, że okres kredytowania może wynosić 30 lat, wcale nie oznacza, że powinien. Maksymalne przedłużanie okresu spłaty nie jest dla nas dobre. Obniża wprawdzie wysokość kolejnych rat, ale powoduje wzrost łącznych kosztów w stopniu, który raczej nie będzie dla nas satysfakcjonujący.

komentarze 2

  1. Bluebell pisze:

    Kredyt hipoteczny jest tańszy. Gotówkowe mają wysokie oprocentowanie, w ogóle RRSO. Na remont lepiej brać kredyt hipoteczny.

  2. flip pisze:

    Nie no na remont to gotówkowy. Komu by się chciało bawić w te warunki, jakie są przy kredycie hipotecznym? No chyba, że remont ma być na jakieś 100 tysięcy złotych…

Dodaj Twój komentarz