poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje złomowanie auta?

samochody na złomowisku

Polskie prawo przewiduje tylko dwa legalne sposoby pozbycia się samochodu – można go odsprzedać albo oddać na złom. Ale czy trzeba przy tym płacić? A jeśli tak, to ile wynoszą opłaty?

Jaka opłata za złomowanie auta?

Ile trzeba zapłacić za zezłomowanie samochodu? Otóż być może w ogóle nie będziesz musiał płacić. To zależy od tego, czy będzie cię obejmować obowiązek uiszczenia opłaty recyklingowej. Opłata ta w wysokości 500 zł dotyczy złomowania aut sprowadzonych z zagranicy.

Z dniem 1 stycznia 2016 roku została ona zniesiona dla pojazdów, które po tym terminie zostały sprowadzone na teren kraju. Opłata będzie cię więc obowiązywać jedynie w przypadku, gdy twój samochód został sprowadzony do Polski do końca 2015 roku. W przeciwnym razie usługa złomowania będzie darmowa.

W razie wątpliwości warto dopytać urzędników, czy spoczywa na tobie obowiązek uiszczenia tej opłaty, zdarzają się bowiem przypadki sporne, takie jak licytacja pojazdów albo sprowadzenie samochodu spoza Europy. Takie powinny być rozstrzygane indywidualnie na podstawie stosownych dokumentów.

zobacz także:  Co to są wakacje kredytowe i kiedy warto z nich skorzystać?

Jak zezłomować samochód?

Legalne złomowanie pojazdów odbywa się w licencjonowanych Stacjach Demontażu Pojazdów. Samochód nie musi być w dobrym stanie, nie musi nawet być sprawny, ponieważ Stacje Demontażu Pojazdów na ogół dysponują lawetami.

Razem z autem musisz dostarczyć dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne, czytelny numer VIN oraz umowę kupna, jeśli samochód był kupiony, a nie przerejestrowany. Stacja wyda zaświadczenie, z którym będziesz mógł udać się do urzędu komunikacji, by na jego podstawie wyrejestrować samochód.

Ile można zarobić na zezłomowaniu samochodu?

Jak już wyjaśniliśmy, za złomowanie samochodu nie trzeba płacić. Stacje Demontażu Pojazdów zarabiają na siebie, sprzedając na rynku wtórnym niektóre podzespoły ze złomowanych pojazdów, nie muszą więc dodatkowo pobierać w tym celu opłat od klientów. Co więcej, to właśnie ty możesz zarobić, oddając samochód na złom, ponieważ Stacje płacą za każdy oddawany do nich pojazd.

Ile możesz na tym zarobić? Najczęściej kwota ta mieści się w przedziale 300-600 zł, chociaż za kompletne samochody uznanych marek, znajdujące się w dobrym stanie, można otrzymać nawet do 1000 zł.

zobacz także:  Co to jest wkład własny? Co może być wkładem własnym przy kredycie?

Wycena zwykle jest darmowa, a ostateczna kwota uzależniona jest od masy własnej pojazdu, pod warunkiem jednak, że pokrywa się ona z wartością, jaka widnieje w dowodzie rejestracyjnym – nie może odbiegać od niej więcej niż o 10%. Za każdy dodatkowy kilogram Stacja Demontażu Pojazdów może potrącić pewną kwotę.

Można wcześniej sprawdzić, ile możesz otrzymać za oddanie samochodu na zezłomowanie. Na stronach niektórych SDP dostępne są specjalne kalkulatory. Można też zresztą po prostu zadzwonić do SDP, i wypytać o szacowaną kwotę.

Dodaj Twój komentarz