piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Założenie strony internetowej – ile kosztuje własna domena, a ile hosting? Od czego zależy, ile kosztuje rejestracja domeny?

Domena

Myślisz o założeniu własnej strony internetowej? Pamiętaj, że będzie to wymagało od Ciebie nie tylko sporego nakładu czasu, ale również kapitału. Ile zapłacisz za rejestrację domeny, a ile za hosting? Czy zbudowanie strony na popularnej platformie WordPress jest płatne? Odpowiadamy na te pytania.

Ile kosztuje rejestracja domeny? Od czego zależy jej cena?

Zacznijmy od tego, czym jest do domena. To element adresu internetowego, dzięki któremu internauci mogą przejść na wybraną stronę. Domeny dzieli się przede wszystkim na narodowe (.pl, .de), funkcjonalne (.com.pl, .info.pl, edu.pl), regionalne (waw.pl) czy globalne (.com, .net).

Zwykle koszt rejestracji domeny nie przekracza 200 zł. A od czego zależy jej wartość? Od firmy, która zajmuje się jej rejestracją, od jej komercyjnego zastosowania (jeśli jest związana z dochodową branżą i idealnie pod nią dopasowana, zwykle będzie droższa). Wpływ na to mają także wspomniane wcześniej rozszerzenia. W Polsce najpopularniejsze są domeny .pl, natomiast patrząc globalnie – królują .com, które są uniwersalne.

zobacz także:  Oszustwa w kopalni kryptowalut, Chińska blokada Wikipedii... - przegląd 15 maj 2019

Trzeba pamiętać też o tym, że koszt rejestracji domeny to jedno, a jej odnowienia to kolejny wydatek. Zwykle domenę można wykupić na rok, dwa, po tym czasie trzeba czasami zapłacić nawet dwa razy więcej, więc warto na to zwrócić uwagę przed zakupem.

Przykładowo, domeny z końcówką .pl mogą kosztować 10 zł na rok, ale już z .com – 48 zł. Droższe będą rozszerzenia .biz (ok. 55 zł na rok) czy .co (129 zł na rok). I to nie koniec kosztów.

Roczny koszt hostingu

Jeśli planujesz założenie strony internetowej, to oprócz domeny potrzebujesz także hostingu. Upraszczając, jest to możliwość korzystania z zasobów serwerowni firm zewnętrznych. Dzięki temu strona, o ile nie występują żadne awarie, może być dostępna dla czytelników, klientów przez 24/h.

Obecnie w Polsce jest wiele firm świadczących takie usługi, a największe z nich to m.in. nazwa.pl czy home.pl. Sposób rozliczania za hosting może być różny. Najczęściej płaci się za pojemność serwerów, jaką chcesz wykupić. Niektórzy z dostawców usług biorą jednak pod uwagę liczbę użytkowników, którzy miesięcznie odwiedzają Twoją stronę. A jaki jest tego koszt? Tak naprawdę od kilku do kilkuset złotych. Dlatego warto dokładnie porównać ceny, by zorientować się, co na początku będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

zobacz także:  Kiedy skończy się polski węgiel? Czy wydobycie jest opłacalne?

Czy za szablon WordPress trzeba płacić?

Obecnie większość stron internetowych stawianych jest na bezpłatnym systemie CMS – WordPress. Dzięki temu nie musisz tworzyć stron od podstaw czy znać kodu HTML – korzystasz z gotowego szablonu, który dzięki różnym konfiguracjom ustawień możesz dopasować do swoich preferencji.

I podstawowe motywy WordPressa są darmowe. Jednak są one bardzo proste, mało rozbudowane, często niefunkcjonalne. Dlatego większość osób decyduje się na wykupienie jednego z płatnych szablonów – obecnie ich największa baza znajduje się w serwisie themeforest.pl. A jaki jest tego koszt? Zwykle musisz zapłacić za to od 30 do 60 dolarów.

1 komentarz

  1. Janusz Kamiński pisze:

    Można wybrać i darmowy motyw, ale musi on być dobrej jakości. Oprócz tego warto znać trochę kodowanie aby móc rozszerzyć jego możliwości. 🙂

Dodaj Twój komentarz