środa, 4 grudnia 2024
HotMoney

Kalkulator czasu spłaty kredytu

Chcesz zaciągnąć kredyt, ale nie wiesz, na ile rat go rozłożyć? Sprawdź, kiedy opłaci się długi czas spłaty kredytu, a kiedy lepiej regulować wyższe raty. Zobacz, jak dobrać czas spłaty kredytu do rodzaju zobowiązania oraz dowiedz się, jaki może być maksymalny dopuszczalny okres kredytowania w poszczególnych przypadkach.

Sprawdź na jaki okres musisz wziąć kredyt, wylicz czas spłaty kredytu korzystając z kalkulatora.

Jaki może być czas spłaty kredytu?

Czas spłaty kredytu czyli okres kredytowania to czas, który kredytodawca przeznacza klientowi na spłatę jego kredytowego zobowiązania. Dobór okresu kredytowania podyktowany jest różnymi czynnikami, dlatego bywa on odrębny w przypadku odmiennych typów kredytów.

Na przykład gdy chodzi o kredyty hipoteczne, kredytobiorcy najczęściej decydują się na długi czas spłaty, ponieważ, z uwagi na ceny mieszkań, muszą zaciągać wysokie kwoty. Stąd takie finansowe zobowiązania zaciągane są nawet na maksymalny dopuszczalny okres kredytowania, który obecnie wynosi 35 lat. Kredyty firmowe natomiast spłacane są zwykle w okresie nie dłuższym niż rok.

Czy długi czas spłaty kredytu się opłaca?

Na chłopski rozum wydaje się, że dłuższy okres kredytowania powinien być bardziej opłacalny. Dłuższy okres spłaty przekłada się przecież na większą liczbę rat, a oczywiste jest, że kiedy dowolną kwotę rozbijemy na więcej rat, to wysokość pojedynczej raty będzie niższa niż w przypadku, gdy rat będzie mniej.

To oczywiście prawda – przy dłuższym czasie spłaty będziemy płacili niższe raty. Każdego miesiąca zostanie nam więc teoretycznie więcej pieniędzy niż w sytuacji, gdy zdecydowalibyśmy się na krótszy okres kredytowania. Ale ten medal ma dwie strony. Trzeba więc zdawać sobie sprawę z tego, że dłuższy okres spłaty ma też pewne minusy.

Kiedy kredyt będziemy spłacać dłużej, to i odsetki będą wyższe. Przy kredycie rozciągniętym na wiele lat może się więc okazać, że mimo stosunkowo niedużych rat, całkowity koszt kredytu jest tak naprawdę większy niż przy krótszym okresie kredytowania.

Jak dobrze wybrać czas spłaty kredytu?

Ustalając czas spłaty kredytu, powinno się wziąć pod uwagę naszą zdolność kredytową oraz wiek, jaki osiągniemy w momencie spłaty ostatniej raty.

Przede wszystkim lepiej wystrzegać się wybierania okresu, który byłby zbliżony do maksymalnego. Istnieje bowiem ryzyko, i to o dużym stopniu prawdopodobieństwa, że w przyszłości stopy procentowe znacznie wzrosną, co przełoży się również na wzrost wysokości rat.

Innym zagrożeniem jest obniżenie naszych dochodów. Biorąc kredyt na 35 lat, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to naprawdę ogromny szmat czasu i przez ten okres praktycznie wszystko może się wydarzyć. Nasza życiowa sytuacja może ulec diametralnej zmianie. Możemy zmienić pracę na gorzej płatną, albo nawet wylądować na bezrobociu. Mogą też pojawić się nieprzewidziane wcześniej wydatki.

W takich sytuacjach można wynegocjować z bankiem obniżenie rat poprzez wydłużenie okresu spłaty. Ale takie rozwiązanie oczywiście nie wchodzi w grę, jeśli okres spłaty już jest maksymalny bądź zbliżony do maksymalnego.

Dlaczego warto korzystać z kalkulatora spłaty kredytu?

Odkrycie, która opcja będzie dla nas najkorzystniejsza, będzie zapewne wymagać od nas wielu skomplikowanych obliczeń. Nie dość, że może to być czasochłonne, to jeszcze w dodatku nietrudno o pomyłkę. Dlatego prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora spłaty kredytu. Wystarczy, że ocenimy, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na spłatę pojedynczej raty. Musimy określimy jej wysokość, a także całościową kwotę kredytu i jego nominalne oprocentowanie. Trzeba też zaznaczyć typ rat – czy mają być równe czy malejące.

Po wprowadzeniu tych danych kalkulator kredytowy wyliczy nam, na jaką ilość rat będzie rozbity nasz kredyt, oraz przez ile dokładnie lat i miesięcy będziemy musieli go spłacać.

Jest to naprawdę przydatne narzędzie, dzięki któremu łatwiej można wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę. Przede wszystkim kalkulator spłat kredytu pozwala nam zaoszczędzić na czasie, jaki w innym wypadku musielibyśmy poświęcić na zapoznanie się z licznymi bankowymi ofertami i dokonywanie żmudnych obliczeń. Możemy się dowiedzieć, czy opłaca nam się wybrać dłuższy okres kredytowania, a i w razie szybszej spłaty kredytu kalkulator pokaże, czy taka opcja będzie dla nas korzystniejsza.

komentarze 2

  1. Zaintrygowana pisze:

    A jak to jest, że wybierając kredyt z ratami malejącymi płaci się o połowę mniej rat, niż w przypadku rat równych? Nie zdawałam sobie nawet sprawy z tego, że tak jest, dopóki nie porównałam sobie tych dwóch rozwiązań w kalkulatorze.

  2. Ross pisze:

    Bo wybierając raty malejące na początku spłaca się kapitał i te raty są znacznie większe niż w przypadku rat równych. W sumie przydatny taki kalkulator, ale z drugiej strony może się okazać, że bank nie da nam takich warunków, jak myśleliśmy…

Dodaj Twój komentarz