sobota, 20 kwietnia 2024
HotMoney

Jak zwiększyć zdolność kredytową firmy?

Laptop na biurku w biurze

Środki finansowe dla firmy wspierają przede wszystkim jej rozwój. Przedsiębiorcy pozyskują je z różnych źródeł, a jednym z nich są kredyty bankowe. Rzecz jasna, żeby go uzyskać, trzeba wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, a w zależności od wielkości firmy czy tego jak długo działa na rynku oraz wielkości jej przychodów, może wyglądać to różnie. W jaki sposób przedsiębiorca może zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Czym jest zdolność kredytowa?

Obliczenie zdolności kredytowej to najważniejszy czynnik, który wpływa na decyzję banku o przyznaniu lub nieprzyznaniu kredytu i dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm. Chodzi przede wszystkim o to, by określić czy kredytobiorca jest wiarygodny i jest w stanie spłacić w całości zaciągnięte zobowiązanie razem z odsetkami. Ma to zresztą znaczenie nie tylko w przypadku przyjęcia lub odrzucenia wniosku o kredyt dla firmy, ale i przy ustalaniu wysokości kwoty o jaką możemy się ubiegać.

zobacz także:  Terminal płatniczy ile kosztuje? Przepisy regulujące posiadanie terminalu płatniczego?

Co jest brane pod uwagę przy ustalaniu zdolności kredytowej firmy?

Aby ustalić zdolność kredytową banki biorą pod uwagę kilka istotnych kwestii, z których podstawowym kryterium jest zestawienie przychodów i rozchodów, które ponosi firma każdego miesiąca. Dodatkowo wpływ ma także czas, w jakim działa ona na rynku, a także to jakie ma opinie w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym. Bank często sprawdza także, wiek czy stan cywilny właściciela, jego wykształcenie, a także posiadane przez niego konta bankowe. Istotna rzecz jasna będzie także historia kredytowa w BIK, która będzie pokazywała czy jest on wiarygodny i dotyczy to zarówno osobiście danego przedsiębiorcy, jak i całej firmy. Każdy przedsiębiorca powinien postarać się o budowanie pozytywnej historii kredytowej.

Zabezpieczenie kredytu a zdolność kredytowa

Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, można postarać się o odpowiednie zabezpieczenie, które będzie gwarantem dla banku. Najczęściej są to zabezpieczenia w formie majątku należącego do właściciela firmy i dotyczyć to może zarówno hipoteki, jak i np. konkretnych urządzeń czy samochodu. Rzeczoznawca dokonuje wyceny i na tej podstawie określa się listę przedmiotów zdolnych do zabezpieczenia finansowego kredytu.

zobacz także:  Ranking lokat Lipiec 2019

Można także do zabezpieczenia użyć aktywów firmy, w tym lokaty, obligacje czy papiery wartościowe, które dla banku są bardzo atrakcyjne z racji tego, iż łatwo można je spieniężyć.

Jak zwiększyć przychód firmy by dostać kredyt?

W firmach często wykorzystywana jest amortyzacja środków trwałych, która dla wielu firm jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, pozwalającym na zmniejszenie zobowiązań podatkowych. Niestety jednocześnie obniża ona także przychód firmy, ponieważ amortyzowane środki nie są odliczane od kosztów i banki tego nie robią. Żeby to zmienić, wystarczy do wniosku dołączyć dokumenty potwierdzające zakup środków trwałych rzem z wyjaśnieniem lub tabelę amortyzacyjną, co w zupełności powinno wystarczyć.

Co zamiast kredytu dla firm?

Sytuacje zdarzają się różne i czasem jest tak, że pomimo starań, bank i tak odrzuci nasz wniosek, a firma nie otrzyma kredytu. Rzecz jasna nie zamyka to drogi do uzyskania gotówki, ponieważ na rynku można znaleźć także inne możliwości pozyskiwania pieniędzy. Można sięgnąć między innymi po pożyczkę pozabankową dla firm, gdzie kryteria przyznania są zazwyczaj zdecydowanie mniejsze. Wystarczy wykazać się dochodami, posiadać konto dla firm i niewiele ponadto. Rzecz jasna jest to także większe ryzyko, a koszty takiej pożyczki mogą być zdecydowanie wyższe niż przy kredycie z banku.

zobacz także:  Gdzie szukać pomocy, gdy masz polisolokatę? Co musisz wiedzieć o polisolokacie?

Oprócz tego firmy mogą także sięgnąć po kredyt kupiecki, czyli takiego z odroczoną płatnością za określone produkty. Jest to przydatne szczególnie w momencie, gdy firma planuje zakupić rzeczy niezbędne do dalszej pracy, dzięki którym będzie mieć możliwość na zwiększenie swoich zysków.

Popularną formą pozyskiwania dodatkowej gotówki jest także faktoring, czyli wykup nieprzeterminowanych wierzytelności firmy z tytułu dostaw i usług. Warto też wspomnieć o forfaitingu, czyli wykup wierzytelności, najczęściej przez banki. Działa to więc podobnie jak faktoring.

Dodaj Twój komentarz