niedziela, 18 kwietnia 2021
HotMoney

Jak inwestować pieniądze, alternatywy w co inwestować?

monety w słoikach

W co zainwestować pieniądze, aby mieć duże zyski? Na jakie inwestycje się zdecydować, aby mieć pewność, że się to nam opłaci? Czy zysk i ryzyko zawsze idą w parze?

Lokaty i konta oszczędnościowe

To najbezpieczniejsza forma inwestowania, nie wiążąca się z ryzykiem. Kłopot? Zysk jest niewielki. Najwyższe oprocentowanie lokat to 4%, a konta oszczędnościowe oferują jeszcze niższe zyski.

Obligacje

Obligacje to papiery wartościowe emitowane przez określone podmioty. Taka inwestycja ma charakter wierzycielski, co oznacza, że wystawcy obligacji zobowiązują się, aby wykupić je w określonym czasie i na odpowiednich warunkach.

Obligacje skarbowe, czyli takie, które są emitowane przez rząd, należą do najbezpieczniejszych aktywów, rzadko bowiem zdarza się, by rząd nie miał pieniędzy na ich wykup, a pozycja prawna państwa pozwala ustawowo obejść problem zadłużenia z tytułu obligacji, co nie wymaga ogłaszania formalnego bankructwa.

Obligacje korporacyjne natomiast emitowane są przez firmy. Podejmując taką inwestycję, trzeba pamiętać o jednej zasadzie – tutaj zyski są wprost proporcjonalne do ryzyka. Im śmielej inwestujemy, tym więcej możemy zyskać, ale również i więcej stracić.

Fundusze inwestycyjne

To rozwiązanie jest odpowiednie dla tych, którym marzy się profesjonalne inwestowanie kapitału, jednak brakuje im wiedzy i doświadczenia, które pozwoliłyby odpowiednio nim rozdysponować. W tym modelu inwestowania można więc zdać się na tych, którzy ową wiedzę i umiejętności posiadają. Specjaliści zbierają nasze fundusze, a następnie je inwestują. Są więc jakby zarządcami naszych środków finansowych. Zyski z takiej operacji są dzielone między właściciela kapitału, a tego, który ów kapitał inwestuje.

Giełda papierów wartościowych

Ten typ inwestycji pozwala na zakup akcji polskich firm notowanych na warszawskim parkiecie oraz obligacji skarbowych. Żeby inwestować na giełdzie, musimy założyć w banku lub biurze maklerskim rachunek inwestycyjny.

Inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych pozwala na spore zyski, jednak równie duże mogą być straty, dlatego nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę. Zanim rozpoczniemy tego typu inwestycje, warto poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie.

Nieruchomości

Rynek nieruchomości to też duże pole do popisu dla inwestorów, ale nie każdy może spróbować tu swoich sił, bo żeby zabrać się za tego typu przedsięwzięcie, trzeba już na starcie dysponować większym kapitałem. Nieruchomości przecież tanie nie są.

Do dużych zalet takiego inwestowania należy natomiast bezpieczeństwo. Trudno raczej na tym stracić – ceny nieruchomości stale rosną, możemy więc liczyć na to, że te zakupione przez nas będziemy mogli sprzedać później za większe pieniądze.

komentarzy 6

    Dodaj Twój komentarz