wtorek, 19 marca 2024
HotMoney
Kobieta i rosnąca inwestycja

Jednym z najpopularniejszych produktów do inwestycji i oszczędzania pieniędzy jest konto oszczędnościowe. Ma ono swoich zwolenników i przeciwników i choć zazwyczaj nie można na nim zarobić wiele, wciąż utrzymuje się jako standardowy produkt bankowy. Jak działa konto oszczędnościowe? Czy warto z niego korzystać?

Konto oszczędnościowe – co to?

Konto oszczędnościowe to forma rachunku bankowego, który jednak w przeciwieństwie to standardowego konta jest wyżej oprocentowany. To oznacza, że do zgromadzonych na nim funduszy doliczane są odsetki, których wysokość będzie zależała od ustaleń banku. Dzięki nim jesteśmy więc w stanie nie tylko przechowywać nadwyżki pieniędzy, ale i w pewien sposób pomnażać posiadany kapitał. Dodatkowo konto oszczędnościowe daje nam sporo swobody – nieważne ile pieniędzy wpłacamy i kiedy do niego dokładamy czy wyciągamy, nie wpływa to w żaden sposób na zgromadzone środki, do których mamy stały dostęp, jak do standardowego konta osobistego.

zobacz także:  Bank a parabank — czym się różnią? Gdzie po kredyt, gdzie po pożyczkę?

Konto oszczędnościowe – jak działa?

Jeżeli chodzi o działanie, konto oszczędnościowe ma dosyć prostą formę. Działa podobnie jak standardowe konto ROR, z tą różnicą, że jest wyżej oprocentowane, dzięki czemu poprzez gromadzenie na nim środków możemy dodatkowo pozyskać nowy kapitał. Oczywiście zysk będzie uzależniony od tego ile będzie wynosiło oprocentowanie. Wysokość kapitału początkowego nie ma znaczenia, można zacząć nawet od 100 zł i dopłacać kiedy się chce i ile się chce. Do konta mamy swobodny dostęp, możemy więc zarówno wpłacać na nie nowe środki, jak i w razie potrzeby wypłacać je. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne, co będzie uzależnione od rodzaju podpisanej umowy.

Założenie samego konta oszczędnościowego też nie jest trudne, wystarczy pójść do banku, przedstawić podstawowe dokumenty i już. Zazwyczaj trwa to kilka minut i nie ma tutaj żadnych wygórowanych wymagań. Założenie i prowadzenie powinno być bezpłatne, nie licząc odliczenia podatku Belki, choć często mogą być też naliczane koszty utrzymania konta.

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

Konta oszczędnościowe z założenia nie są szczególnie korzystne. Oprocentowanie jest stosunkowo niskie, choć wszystko będzie zależało od banku. Najlepiej zwracać uwagę na takie kwestie jak stopa procentowa czy rodzaj procentowania i forma kapitalizacji odsetek. Najlepiej przede wszystkim patrzeć na to by oprocentowanie było jak najwyższe. Dobrze też zwrócić uwagę na limity kwotowe, często jest tak, że po przekroczeniu określonej sumy oszczędności, wysokość oprocentowania spada.

zobacz także:  Czy trzeba wymienić prawo jazdy po zmianie przepisów w 2019 roku?

Gdzie szukać dobrego konta oszczędnościowego?

Znalezienie dobrego konta oszczędnościowego nie jest łatwe i choć jest to popularna propozycja banków, to jeżeli chodzi o proponowane zyski, nie wygląda to najlepiej. Chcąc znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie najlepiej skorzystać z porównywarek, aby zorientować się, w której placówce finansowej aktualnie są najlepsze warunki. Sytuacja dynamicznie się zmienia i wysokość oprocentowania na kontach oszczędnościowych także, trzeba to wziąć pod uwagę, decydując się na wieloletnie oszczędzanie i odkładanie pieniędzy. Może pomóc w tym między innymi kalkulator regularnego oszczędzania, jeżeli zależy nam systematycznym kontrolowaniu naszych zysków i tego, czego możemy się spodziewać po określonym czasie.

Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa?

Konto oszczędnościowe ma wiele zalet, choć jedną dość poważną wadę – stosunkowo niskie oprocentowanie i z tego powodu szanse na niewielkie zyski. Alternatywą jest lokata, gdzie najczęściej można zarobić więcej, choć z tym zastrzeżeniem, że na czas trwania umowy nasze pieniądze są zamrożone. To znaczy, że nie możemy ani nic dołożyć, ani też nic wyjąć bez utraty odsetek. Nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego wybiera konto oszczędnościowe, dające większą swobodę w dysponowaniu środkami. Oczywiście jeżeli jest taka możliwość warto podzielić swoje środki i część zostawić na koncie oszczędnościowym, a część dać na lokatę. To także jakaś opcja.

zobacz także:  Co robić, gdy bankomat zatrzymał kartę?

Dodaj Twój komentarz