wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Jak wziąć kredyt przez internet? Na co uważać podczas zaciągania kredytu online?

forsa na klawiaturze

Kredyt przez internet jest wygodnym rozwiązaniem, ale czy bezpiecznym? Na kredytobiorcę czyhają tu różne zagrożenia, dlatego trzeba zachować ostrożność.

Czy warto wziąć kredyt przez internet?

Jeżeli zamierzasz wziąć kredyt, to uczynienie tego przez internet jest opcją, którą warto wziąć pod uwagę. Szczególnie, jeśli cenisz sobie wygodę i oszczędność czasu, możliwość zaciągnięcia kredytu bez ruszania się z domu może być kusząca.

Do zalet kredytu online należy też ograniczenie formalności, które nieraz potrafią być przecież męczące. Nie bez znaczenia jest również swoboda – wystarczy mieć przy sobie urządzenie mobilne i można wziąć kredyt z dowolnego miejsca na świecie. Poza tym online mamy możliwość porównania większej ilości ofert i nie musimy się od razu na którąś z nich decydować.

A jakie są słabsze strony kredytów online? Otóż biorąc kredyt przez internet, nie możemy negocjować jego warunków – to, co znajduje się w ofercie, trzeba przyjąć z całym dobrodziejstwem. Łatwo też o nieostrożność i podjęcie zbyt pochopnej decyzji, kiedy mamy tak szybki dostęp do pieniędzy.

zobacz także:  Jak uchronić się przed kryzysem? 10 rozwiązań z programu pomocowego BGK

W jaki sposób wziąć kredyt przez internet?

Tak jak już powiedzieliśmy, żeby wziąć kredyt online, nie trzeba ruszać się z domu ani wypełniać zbyt wielu formalności. To sprawia, że jest to proces szybki i łatwy.

Wniosek online należy wypełnić i złożyć na stronie banku. Będzie to formularz, zawierający między innymi pytania o dochód i jego źródło, czy liczbę osób na utrzymaniu.

Będzie potrzebny dowód, by potwierdzić swoją tożsamość. Następnie bank dokonuje oceny zdolności kredytowej, co zwykle nie zajmuje wiele czasu. W szybkim tempie powinniśmy otrzymać informację o tym, jaka decyzja została podjęta w sprawie naszego kredytu – możemy to wiedzieć nawet już po kilku minutach od wysłania formularza. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, bank uruchomi kredyt w serwisie transakcyjnym.

Jak zatwierdza się w tym wypadku umowę kredytową? Przeważnie robi się to za pośrednictwem kuriera, który dowozi umowę do podpisania. Istnieje jednak wygodniejszy sposób, mianowicie przelew weryfikacyjny niewielkiej sumy z rachunku osobistego kredytobiorcy. Czasem niestety bank wymaga, by umowę zatwierdzić w placówce.

Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt

Jak w przypadku każdego kredytu, tak i przy kredycie przez internet, warto dokładnie sprawdzić swój budżet i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasze wydatki i przychody pozwalają na dodatkowe zobowiązanie.

zobacz także:  Czy to prawda, że Polacy nałogowo szprycują się lekami?

Porównując warunki kredytów w różnych bankach, bierzmy pod uwagę całkowity koszt kredytu. Dowiedzmy się też, czy jest możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez ponoszenia dodatkowych kosztów oraz wydłużenia okresu spłaty – część banków daje kredytobiorcom takie opcje.

W internecie trzeba zachować szczególne bezpieczeństwo, dlatego zaciągając kredyt online warto przestrzegać zasad bezpiecznej e-bankowości. Korzystajmy do tego celu tylko z urządzeń z zainstalowanym dobrym i regularnie aktualizowanym programem antywirusowym.

Nie wykonujmy czynności związanych z ubieganiem się o kredyt za pośrednictwem niesprawdzonych sieci, na przykład w kawiarenkach internetowych lub z wykorzystaniem publicznego Wi-Fi. Uważnie weryfikujmy też adres strony banku. Przyjrzyjmy się, czy jest on opatrzony symbolem zamkniętej kłódki, świadczącej o bezpiecznym połączeniu. Wymyślajmy też trudne hasła do logowania i systematycznie je zmieniajmy.

1 komentarz

  1. madre pisze:

    No właśnie, trzeba sprawdzać stronę banku. Oszuści nie śpią, tworzą strony łudząco podobne do tych prawdziwych serwisów banków. Warto być ostrożnym podczas takich kredytów przez Internet.

Dodaj Twój komentarz