piątek, 19 kwietnia 2024
HotMoney
karty płatnicze


Zdarza się, choć to dość zatrważające, że ludzie pochopnie podejmują decyzję o wzięciu kredytu. W efekcie często po zastanowieniu chcą się wycofać. Czy to możliwe? Czy da się odstąpić od umowy kredytu? Podpowiadamy!

Warunki odstąpienia od umowy kredytowej

Warto wiedzieć, że nawet podpisanie umowy kredytowej, nie jest tożsame z wzięciem pożyczki. W Polsce, zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim, klient musi mieć możliwość rezygnacji. Ma na to 14 dni. Ważne jest jednak to, by zwrócić uwagę w umowie kredytowej na to, czy bank nie zastosował innych regulacji. Ustawowe minimum to dwa tygodnie, jednak bank może wydłużyć ów okres.

Kolejną kwestią jest powód zmiany decyzji. W przypadku kredytu konsumenckiego, zgodnie z Ustawą, nie ma konieczności podawania przyczyny rezygnacji z pożyczki.

Aby móc odstąpić od umowy kredytowej należy złożyć oświadczenie w banku. Placówka jest zobowiązana do dokumentów dołączać gotowy wzór pisma odstąpienia. Po jego wypisaniu można złożyć je w siedzibie banku lub wysłać pocztą.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych grudzień 2019

Co istotne, zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim, klient nie powinien ponieść żadnych kosztów za odstąpienie od umowy kredytu. Oczywiście wyjątkiem będzie sytuacja, w której naliczono już odsetki za okres od dnia wypłaty pieniędzy do dnia spłaty długu.

Skutki odstąpienia od umowy kredytowej

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że odstąpienie od umowy kredytowej nie może grozić negatywnymi konsekwencjami takiego postępowania. Banki nie mają prawa nakładać na klientów kar lub prowizji. Owszem, jak już wspomniano – są oni zobowiązani spłacić odsetki, które bank naliczył w okresie, w którym korzystano ze środków pieniężnych.

Co więcej, banki dają 30 dni od złożenia oświadczenia, na zwrot wypłaconych środków. Owszem zdarza się, że konieczne są dodatkowe koszty, np. notarialne. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne przeczytanie umowy kredytowej.

Nie ma sensu decydowanie się na kredyt gotówkowy w placówce, która ma niekorzystne warunki. Zwłaszcza, że inne banki mają bardzo podobne oferty, a może z lepszymi możliwościami wypowiedzenia zobowiązania. Oczywiście nie jest to zawsze koniecznością, ale lepiej się w ten sposób zabezpieczyć na wypadek zmiany decyzji.

zobacz także:  Co to jest akcja? Czyli podstawy inwestowania na giełdzie

Odstąpienie od umowy kredytu a ubezpieczenie

Zdarza się, że przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, ale i innych, niezbędne jest jego ubezpieczenie. Oczywiście na wypadek śmierci, utraty zdrowia, pracy.

W ten sposób klienci banków zabezpieczają się na wypadek nieprzewidzianych przykrych wydarzeń. Ubezpieczenie na życie daje poczucie bezpieczeństwa. Co jednak, gdy rezygnuje się z umowy kredytowej? Czy wówczas wygasa ubezpieczenie? Jeśli bank pośredniczył w jego wybraniu, wówczas wygasa wraz z kredytem.

1 komentarz

  1. Janek pisze:

    Całe szczęście, że można od kredytu odstąpić w ciągu tych 14 dni. Tylko trzeba uważnie czytać te umowy, najlepiej przed podpisaniem, a nie po.

Dodaj Twój komentarz