środa, 29 maja 2024
HotMoney

Kalkulator regularnego oszczędzania

Chcesz wiedzieć, jak oszczędzać dla dziecka? A może zastanawiasz się już, jak oszczędzać na emeryturę? Skorzystaj z kalkulatora regularnego oszczędzania, dzięki któremu dowiesz się, co musisz zrobić, aby odłożyć upragnioną sumę pieniędzy.

Zobacz ile możesz zyskać dzięki regularnemu oszczędzaniu, skorzystaj z kalkulatora.

Jak oszczędzać pieniądze?

Pytanie o to, jak odkładać pieniądze zadaje sobie wielu, ale form i metod oszczędzania jest co najmniej kilka. Żeby jednak było to możliwe, potrzebna jest odpowiednia motywacja oraz systematyczność, bez której nasze działanie będzie tylko chwilową zachcianką, a nie poważnym rozmyślaniem nad przyszłością. Oszczędzać można na różne cele: żeby kupić wymarzony sprzęt, samochód, mieszkanie, ale można też oszczędzać na przyszłość dla dzieci, albo na emeryturę.

Są dwie najbardziej popularne metody odkładania pieniędzy: konta oszczędnościowe oraz lokaty bankowe. Obie formy obecnie nie przynoszą zbyt dużych korzyści, jednocześnie stanowią w tym momencie najbezpieczniejszy sposób na odkładanie pieniędzy przy jednoczesnym uzyskaniu dodatkowych zysków.

Czym jest kalkulator oszczędzania?

Jednym z podstawowych narzędzi pozwalających nam na wyliczenie sumy oszczędności w określonym czasie przy jednoczesnym uwzględnieniu comiesięcznej kapitalizacji odsetek jest wykorzystania kalkulatora oszczędzania. W sieci takich kalkulatorów można znaleźć wiele i mogą mieć różne funkcje, cel ich działania jest jednak taki sam. Na podstawie podanych danych, czyli miesięcznej składki, którą zamierzamy odkładać, czas, przez który chcemy oszczędzać oraz biorąc pod uwagę stopę procentową, będziemy w stanie założyć jaką wysokość będzie wynosił nasz kapitał końcowy, po zakończeniu okresu oszczędzania. To pozwoli nam również sprawdzić ile wyniesie nas zysk z takiego oszczędzania, to jest pokaże jaki będzie nasz wkład, a także ile otrzymamy z tytułu odsetek.

Jak oszczędzać dla dziecka?

Posiadając dzieci z pewnością zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób zabezpieczyć ich przyszłość. Pierwszą myślą jest odłożenie pieniędzy dla nich, które kiedyś mogą przydać się na przykład na studia czy przy kupnie pierwszego samochodu. W jaki sposób jednak najlepiej oszczędzać na przyszłość dla dziecka? Przede wszystkim należy wszystko dokładnie przemyśleć, a także uporządkować swoje finanse. Trzeba również pamiętać, aby uzbroić się w cierpliwość, taka inwestycja jest długoterminowa i zyski nie pojawią się od razu, nie chodzi przecież o szybkie pomnożenie kapitału, tylko o zabezpieczenie przydatne za najwcześniej kilkanaście lat.

Wykorzystanie do tego kont oszczędnościowych albo lokat jest tutaj najrozsądniejszym wyborem. Rzecz jasna w pierwszej kolejności wypadałoby sprawdzić oferty banków i znaleźć te z najkorzystniejszymi propozycjami. Jest jeszcze trzecia opcja – obligacje skarbowe, czyli inwestowanie w papiery wartościowe. Składamy co miesiąc określoną kwotę (minimum 100 złotych) przez określony czas, państwo pożycza od nas te pieniądze i je inwestuje, by potem je oddać z należnymi odsetkami.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Emerytura to coś, czego wyczekuje każdy z nas i choć jej wysokość będzie zależała od tego ile pracujemy i jakie składki odkładamy, można o niej pomyśleć znacznie wcześniej. Co więcej – im wcześniej zaczniemy oszczędzać pieniądze na emeryturę, tym większy kapitał zyskamy i tym mniejsza będzie kwota comiesięcznych składek. Biorąc pod uwagę to, ile chcemy zaoszczędzić, kiedy zamierzamy przejść na emeryturę, a także to ile co miesiąc będziemy odkładać, łatwo jest wyliczyć ostateczną kwotę, którą zbierzemy właśnie po osiągnięciu wieku emerytalnego. I w tym przypadku można pomyśleć o kontach oszczędnościowych, lokatach, a także, jak uzbieramy większe kwoty, funduszach inwestycyjnych.

Na emeryturę można także oszczędzać przez IKE i IKZE, które są długoterminowymi funduszami i rachunkami inwestycyjnymi przeznaczonymi właśnie do oszczędzania na ten cel. Są wysoko oprocentowane, a kwotę zebraną w ten sposób można wypłacić w całości lub częściowo po osiągnięciu wieku emerytalnego.

komentarze 4

 1. Madzia pisze:

  Ja od kilku lat oszczędzam i teraz sobie sprawdziłam, jakie zyski powinnam wypracować, jeśli dalej będę tak regularnie odkładać i wcale nie będzie to mała kwota. Ale muszę zacząć myśleć o emeryturze, bo z tym nie jest różowo…

 2. Kama pisze:

  Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego, jak kalkulator regularnego oszczędzania, ale muszę przyznać, że to praktyczne narzędzie. Trudno myśleć o emeryturze będąc młodym, ale to prawda, że jeśli nie zaczniemy oszczędzać już teraz to nasza przyszłość nie będzie kolorowa…

 3. Aniela pisze:

  korzystałam kiedyś z takiej usługi w banku jak oszczędzanie regularne, ale nie podobało mi się to, bo uciekało sporo gotówki wole po wypłacie przelać kwotę jaką chcę oszczędzić w danym miesiącu na konto oszczędnościowe i w ten sposób oszczędzać oczywiście to wszystko na jakieś tam marzenia a nie emeryturę mam nadzieję że jej nie dożyję

 4. Zuza pisze:

  Ja mogę korzystać z takiego kalkulatora oszczędzania, ale czy faktycznie dzięki temu zacznę odkładać pieniądze? Wątpię 😉

Dodaj Twój komentarz