piątek, 26 kwietnia 2024
HotMoney

Jak dostać kredyt hipoteczny bez zdolności kredytowej? 5 sposobów na poprawę wiarygodności w oczach banku

zdolność kredytowa

Starając się o kredyt hipoteczny musisz zadbać o zdolność kredytową, bez niej bank prawdopodobnie rozpatrzy Twój wniosek negatywnie. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci poprawić wiarygodność finansową w oczach banku.

Spłać dotychczasowe zadłużenia

Budowanie zdolności kredytowej dobrze rozpocząć od spłaty zaciągniętych do tej pory zobowiązań. Bank zawsze weryfikuje rzetelność kredytobiorcy w dostępnych bazach, sprawdza jego historię kredytową. Wszystkie niespłacone kredyty i pożyczki pozabankowe niekorzystnie wpływają na potencjalną zdolność do spłaty kolejnego zadłużenia.

Regulowanie długów rozpocznij od spłaty tych, których oprocentowanie jest najwyższe. Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny postaraj się zwrócić należne środki instytucjom finansowym, pamiętaj również o niezapłaconych karach pieniężnych nałożonych za jazdę bez biletu środkami komunikacji, ratach za zakupiony sprzęt RTV.

Zaciągnij kredyt hipoteczny z poręczycielem

Kiedy wiesz, że Twoje szanse na kredyt hipoteczny są znikome poproś zaufanego członka rodziny lub kogoś z grona znajomych o poręczenie zobowiązania. Jeżeli nie masz zdolności kredytowej nie jesteś w stanie przekonać banku, że samodzielnie podołasz spłacie.

zobacz także:  Ile zarabia poseł na sejm? Zarobki, diety, premie, nagrody posłów w polskim Sejmie

Warto jednak pamiętać, że Twoim żyrantem może zostać osoba, która dysponuje pełną zdolnością kredytową. Bank sprawdza w takiej sytuacji wiarygodność finansową poręczyciela, który musi wykazać możliwość przejęcia na siebie obowiązku spłaty zadłużenia. Dobrze również wiedzieć, że poręczenie pociąga za sobą osłabienie zdolności kredytowej żyranta, dlatego uważnie przemyśl swój wybór i przedyskutuj z nim tą kwestię.

Zwiększ swoje dochody

Niezwykle istotną rolę w procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny odgrywa podstawa Twojego zatrudnienia i wysokość osiąganych dochodów. Im wyższe zarobki tym większą ich procentową część możesz przeznaczyć na spłatę zaciągniętego długu, niektóre banki dopuszczają obciążenie sięgające 70% Twojego miesięcznego wynagrodzenia.

W oczach banku ważna jest stabilność uzyskiwania dochodu, preferowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę, nie bez znaczenia jest również staż świadczenia pracy. Postaraj się zwiększyć swoje miesięczne dochody, pamiętaj, że dla banku mają znaczenie jedynie udokumentowane formy zatrudnienia. Spróbuj znaleźć dodatkowe źródło zarobkowania, aby uzyskać kredyt hipoteczny wystarczy czasem kilkaset złotych miesięczne więcej.

Zrezygnuj z karty kredytowej

Pozornie błahe zobowiązania mogą stanowić dużą przeszkodę w ubieganiu się o finansowanie wymarzonej nieruchomości. Karta kredytowa, limit debetowy na rachunku jest często problemem przy obliczaniu zdolności kredytowej, dlatego ubiegając się o kredyt hipoteczny warto zrezygnować z bankowych produktów odnawialnych.

zobacz także:  Projekt kuchni i porada architekta: ile kosztuje, czy warto?

Ogranicz liczbę zapytań kredytowych

Przyszli kredytobiorcy często nie mają świadomości, że na pozytywną decyzję dotyczącą przyznania wnioskowanych środków wpływa ilość zapytań o kredyt w określonym czasie. Im mniej zapytań tym lepiej, dlatego przed złożeniem wniosku warto skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego, który umożliwia zestawienie wielu bankowych ofert w jednym miejscu.

Dodaj Twój komentarz