czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Leasing nieruchomości – na czym polega i czy warto w niego inwestować?

Wyposażone biuro

Zwykle leasing kojarzy się z formą dzierżawy samochodów, z czego w znacznej mierze korzystają firmy. Okazuje się jednak, że dotyczy to nie tylko pojazdów, ale i lokali. Na czym więc polega leasing nieruchomości i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Czym jest leasing nieruchomości?

Leasing nieruchomości jest wciąż mało popularny wśród polskich przedsiębiorców, a jest to jeden ze sposobów na nabycie lokalu, kiedy na zakup nie ma wystarczających środków. Leasing nieruchomości jest dobrą alternatywą dla kredytów hipotecznych. Niektórzy twierdzą, że jest to forma połączenia długoterminowego wynajmu z kredytem. Leasingobiorca spłaca comiesięczne raty w zamian za korzystanie z nieruchomości. Nie jest on jednak właścicielem lokalu. Staje się nim w przypadku spłaty wszystkich rat i wykupienia nieruchomości.

Leasing nieruchomości może dotyczyć różnych budynków. Najczęściej są to lokale produkcyjne, handlowe, usługowe, mieszkania, magazyny czy centra logistyczne.

Warunki otrzymania leasingu nieruchomości

Leasing nieruchomości skierowany jest głównie do firm, które nie mają wystarczających środków na zakup lokalu, nie mają zadowalającej historii kredytowej, zaliczane są do dużych lub średnich przedsiębiorstw, mają stabilną sytuację finansową oraz są przygotowane na długoterminową spłatę rat. Chcąc skorzystać z leasingu nieruchomości należy przedstawić obszerną dokumentację, w której znajdą się: umowa lub statut spółki, dokumenty finansowe, sprawozdania, dokumenty nieruchomości (akt notarialny, odpis z księgi wieczystej itp.).

zobacz także:  Jakie są największe polskie korporacje?

Zalety leasingu nieruchomości

Dla wielu firm jest to kusząca propozycja, szczególnie kiedy nie jest możliwe kupienie danej nieruchomości na własność. Nie każde przedsiębiorstwo może sobie pozwolić na taki wydatek, lepiej więc płacić comiesięczne raty leasingu. Leasing ma szereg innych zalet, wśród których wymienić można łatwość i szybkość uzyskania takiej dzierżawy, minimum formalności (w porównaniu do starania się o kredyt). Ponadto, leasing nie obciąża zdolności kredytowej firmy, dzięki niemu można odzyskać płynność finansową, nie trzeba mieć świetnej historii kredytowej. To także ulgi podatkowe, możliwość przenoszenia praw własności między leasingodawcą a leasingobiorcą i atrakcyjne oferty indywidualne.

Wady leasingu nieruchomości

Takie rozwiązanie ma też swoje wady. Może to być mniej korzystne dla małych i mikro przedsiębiorstw. Wymagane są też zabezpieczenia finansowe transakcji, pojawiają się dodatkowe koszty formalne. Banki i firmy leasingowe ustalają też limity powyżej których finansują nieruchomości. Może to być np. 250 000 zł w przypadku lokali użytkowych, a 500 000 zł dla budynków wolnostojących. Zawęża to nieco przedsiębiorstwa, które mogą sobie na to pozwolić. Bywa, że niektórzy leasingodawcy zawyżają kwoty leasingu do wartości milionowych. Przez to tylko niektórzy mogą zdecydować się na dzierżawę tak drogich nieruchomości.

zobacz także:  Kiedy kredyt hipotecznym we własnym banku będzie opłacalny? Kredyty, a konta ROR i inne produkty bankowe

Dodaj Twój komentarz