piątek, 24 maja 2024
HotMoney
dokumenty-ile-przechowywać

Przez kilka lat w naszych domach może się uzbierać całkiem spora sterta dokumentów. Paragony, faktury, rachunki i umowy… Wszystkie wydają się niezmiernie ważne. A jak jest w rzeczywistości? Jak długo powinniśmy przechowywać dokumenty? I kiedy możemy je wyrzucić bez ponoszenia nieprzyjemnych konsekwencji?

Jak długo przechowywać dokumenty podatkowe?

Z roku na rok przybywa dokumentacji związanej z rozliczeniami podatkowymi, a w naszych szafkach jest coraz mniej miejsca. Po jakim czasie możemy pozbyć się dokumentów podatkowych, aby nie zapłacić kary? PIT-y, wszelkie deklaracje czy rachunki, na podstawie których skorzystaliśmy z ulgi podatkowej należy przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło rozliczenie podatkowe. Po tym czasie Urząd Skarbowy nie ma już prawa kontrolować tych dokumentów, więc możemy je spokojnie zniszczyć.

Polisa – ile lat przechowywać?

Nieco inne terminy obowiązują nas w przypadku ubezpieczeń. Przede wszystkim takie dokumenty powinniśmy przechowywać tak długo, jak długo są one ważne. Przykładowo umowę ubezpieczenia na życie i zdrowie, musimy mieć zawsze. Z kolei polisę mieszkaniową powinniśmy zachować przez trzy lata od jej wygaśnięcia. Taki dokument jest dowodem na to, że opłaciliśmy składki, na wypadek, gdyby towarzystwo ubezpieczeniowe dopatrzyło się jakiś braków.

zobacz także:  Ceny ropy na świecie i w Polsce, od czego zależy cena ropy, kto je ustala?

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC, polisę powinniśmy trzymać przez kolejne 10 lat. Dzięki temu w razie zmiany ubezpieczyciela, będziemy mogli udokumentować bezszkodową jazdę.

Rachunki za świadczenia okresowe

A jak długo musimy przechowywać rachunki związane ze świadczeniami okresowymi? Potwierdzenia zapłaty za prąd, gaz, internet czy kablówkę powinniśmy trzymać przez 3 lata od daty ich opłacenia. Po tym czasie ulegną one przedawnieniu. Warto pamiętać, że okres ten liczy się dokładnie od dnia, w którym zapłaciliśmy rachunek. Te same zasady dotyczą dokumentów związanych z płaceniem alimentów.

dokumenty-papiery-ile-przechowywać

Jak długo przechowywać gwarancje i paragony?

Większość gwarancji jest ważna przez 2 lata i przez ten okres mamy prawo do nieodpłatnej naprawy sprzętu. Oczywiście pod warunkiem, że przedstawimy posiadane dokumenty. Nie musimy przechowywać ich w oryginale. Szczególnie paragony warto zeskanować od razu po zakupie produktu. Tusz, za pomocą którego nadrukowany jest nasz dowód zapłaty, z czasem blaknie i często nawet po roku paragon to tylko pusta, biała kartka. Dlatego skan dokumentu to dobre rozwiązanie, aby zabezpieczyć się na wypadek reklamacji.

zobacz także:  Hossa, Bessa, co to jest?

Jakie dokumenty zachować?

Jest kilka dokumentów, które powinniśmy zachować na zawsze, bo nie wiadomo, kiedy nam się jeszcze przydadzą. Są to przede wszystkim metryki urodzenia i chrztu, akty ślubu czy orzeczenia o rozwodzie. Przydatne będą nam także dokumenty szkolne i zawodowe, a także dokumenty majątkowe, takie jak akty kupna lub sprzedaży nieruchomości. Zachować powinniśmy także umowy darowizny i intercyzy.

komentarze 3

  1. eos pisze:

    Co chwilę zmienia się ten okres przechowywania dokumentów. Pilnować tego powinny zwłaszcza firmy, bo mogą zapłacić spore kary w razie kontroli.

  2. zapominalska pisze:

    Szczerze, to oprócz dokumentów potwierdzających wykształcenie i świadectw pracy nie trzymam żadnych dokumentów. Wiem, ze kiedyś mogę tego pożałować, ale nie wiem ile skrzynek z papierem musiałabym przechowywać, żeby to wszystko archiwizować w domu.

  3. Fana pisze:

    Ja trzymam wszystko. Bardzo rzadko wyrzucam jakiekolwiek dokumenty… Boję się w sumie. Mam gdzie je trzymać, to trzymam.

Dodaj Twój komentarz