środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje podłączenie prądu? Koszty podłączenia prądu

Żarówki w rzędzie

O podłączeniu prądu mówi się zazwyczaj w dwóch przypadkach: kiedy na działce trzeba wykonać przyłącze energetyczne lub gdy należy ponownie podłączyć prąd po odcięciu. Szczególnie doprowadzenie prądu do działki może być czasochłonne, ale i kosztowne. Ile więc kosztuje podłączenie prądu?

Przyłącze energetyczne na działce – jakie?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie ile kosztuje podłączenie prądu, należy dowiedzieć się, jakie są rodzaje przyłączy energetycznych, ponieważ od tego zależy ostateczna cena. Pierwszy to przyłącze energetyczne napowietrzne. Widoczne jest jeszcze w starszym budownictwie, jednak obecnie się od niego odchodzi, między innymi przez kwestię bezpieczeństwa, ale i wygląd takiego podłączenia. Można je zastosować wyłącznie wtedy, kiedy w pobliżu działki jest napowietrzna linia energetyczna.

Drugi rodzaj to kablowe przyłącze energii elektrycznej. Jest on mniej widoczny, ponieważ prąd rozprowadzany jest za pomocą kabli umieszczanych pod ziemią. Na terenie działki montowana jest charakterystyczna skrzynka, do której właściciel ma cały czas dostęp. Kablowe przyłącze wykonywane jest najczęściej do nowych budynków. Jest one jednak bardziej kosztowne niż napowietrzne przyłącze.

zobacz także:  Prawo jazy kat. C – ile kosztuje, kiedy warto zrobić?

Ile kosztuje podłączenie prądu?

Koszty podłączenia prądu zależą od rodzaju i długości przyłącza oraz mocy przeliczeniowej. Ceny mogą różnić się w zależności od regionu i dostawcy. Średnio za wykonanie przyłącza kablowego o długości do 200 m należy zapłacić 150 – 200 zł za każdy 1 kWh mocy przyłączeniowej. Może to być więc koszt. ok. 2 000 zł. W przypadku napowietrznego przyłącza energetycznego stawki wynoszą 100 – 140 zł za 1 kWh mocy przyłączeniowej. Cena może więc wynieść ok. 1 500 zł.

Koszty podłączenia prądu najczęściej są wyższe niż wspomniane stawki. Należy doliczyć do nich jeszcze roboty ziemne i kablowe, do których zalicza się m.in. ręczne wykonanie wykopu, ułożenie bednarki uziemiającej, układanie kabli energetycznych w ziemi, podłączenie i montaż kabli. Poza robocizną dochodzą jeszcze koszty materiałów.

Ile kosztuje ponowne podłączenie prądu?

Odcięcie dostępu do prądu najczęściej następuje w przypadku braku płatności przez co najmniej 30 dni od terminu płatności, kiedy stwierdzono nielegalne pobieranie energii elektrycznej lub gdy instalacja stwarza bezpośrednie zagrożenie zdrowia, życia czy środowiska. Chcąc ponownie przyłączyć prąd do nieruchomości należy liczyć się z kosztami. Mogą one różnić się w zależności od rejonu i dystrybutora. Cena ponownego przyłączenia prądu w Enea, Energa, PGE, Innogy i Tauron wynosi ok. 100 zł. Na szczęście wznowienie dostarczenia energii elektrycznej do lokalu może nastąpić niemal natychmiast. Wiele jednak zależy od kolejności zgłoszeń, ponieważ takich zleceń prawdopodobnie nie brakuje. Chcąc ponownie podłączyć prąd należy niezwłocznie skontaktować się, najlepiej telefonicznie, z operatorem, który świadczy na naszym terenie takie usługi.

zobacz także:  Czy warto zaciągnąć pożyczkę lub kredyt na święta Bożego Narodzenia?

Dodaj Twój komentarz