czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje pomoc adwokata w sprawie karnej?

Leżące kajdanki

Pomoc adwokata bywa przydatna przy wielu różnych sprawach przed sądem. Jedną z takich sytuacji, kiedy wsparcie prawne się przydaje, to sprawy karne. Ile w takim przypadku będzie nas kosztować adwokat? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Pomoc adwokata przy sprawie karnej – konieczna?

Sprawa karna to jedna z tych sytuacji, gdy pomoc prawna jest właściwie niezbędna, aby móc się bronić w sądzie. Obrońca wstawia się za swojego klienta, a także stara się tak prowadzić sprawę, aby jej finał był maksymalnie korzystny – w najlepszym wypadku zakończy się uwolnieniem od zarzutów, w gorszym, łagodnym wyrokiem. Oczywiście pomoc adwokata, jak i cała rozprawa sądowa wiąże się z pewnymi kosztami, jakie poniesie klient w trakcie jej trwania.

Wiele będzie oczywiście zależało od sytuacji, w której znajdzie się klient. I tak adwokat z Wrocławia (np. adwokat-krzyzak.pl) zajmujący się narkotykami czy hazardem oraz innymi sprawami karnymi, oferuje najczęściej szeroką pomoc, tak oskarżonym, jak i tymczasowo aresztowanym lub odbywającym zasądzone kary. Każda sytuacja będzie wymagała innego postępowania i działania, a więc i innych kosztów.

zobacz także:  Ubezpieczenie zdrowotne prywatne i dobrowolne: ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne, kiedy warto?

Ile kosztuje rozprawa sądowa?

Gdy osoba zostaje pozwana do sądu, jak w przypadku sprawy karnej, niezależnie od powodu, musi liczyć się z opłatami, którymi będzie obciążona. Zaliczają się do tego zarówno podstawowe opłaty sądowe, jak i te związane z czynnościami adwokackimi.

W przypadku opłat sądowych mamy tutaj do czynienia przede wszystkim z obciążeniem Skarbu Państwa, co za tym idzie, oskarżony czy też skazany jest zobowiązany do opłat w zależności od uznanego wyroku. Jeżeli zostanie orzeczona kara w postaci pozbawienia wolności to patrząc na czas jaki ma spędzić on w więzieniu, koszty sądowe będą wynosić od 60 do 600 zł.

Gdy mamy do czynienia z karą grzywny, wówczas skazany ma obowiązek uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 10% zasądzonej kary, ale nie mniej niż 30 zł. Opłata czeka nas także w momencie, gdy sprawa zostanie czasowo umorzona – wówczas należy zapłacić od 60 do 100 zł. Oprócz oskarżonego, opłata czeka także oskarżyciela, jeżeli dojdzie do uniewinnienia, wtedy też będzie on musiał zapłacić kwotę od 60 do 240 zł.

zobacz także:  Jak szybko spłacić kredyt hipoteczny? Co musisz wiedzieć o wcześniejszej spłacie kredytu?

Koszty dotyczą także wnoszonych do sądu pism, np. wniosek o odroczenie kary, warunkowe zwolnienie itd. W takim przypadku należy zapłacić w kasie sądu od 25 do 150 zł.

Ile kosztuje adwokat przy sprawie karnej?

Do kosztów sądowych należy oczywiście doliczyć także pomoc adwokata, który w znacznej mierze będzie zajmował się naszymi sprawami, w tym przedstawianiem wszystkich wniosków, dowodów i dokumentów przed sądem. Koszty te w znacznej mierze będą zależne od konkretnej kancelarii prawnej, jej wielkości, miasta w której ma siedzibę, a także reputacji. Mimo wszystko są pewne widełki, do których muszą dostosować się wszyscy. Chodzi tutaj konkretnie o ustawę regulującą opłaty za czynności adwokackie, które określane są na podstawie tego, jaką pracę wykonuje oraz jakiej sprawy to dotyczy.

W przypadku spraw karnych, stawki są zróżnicowane, w zależności od typu sprawy i zakresu czynności. Tak więc w przypadku stawek minimalnych, koszty kształtują się w ten sposób:

  • Stawki minimalne za sprawy z dochodzeniem – 180 zł, ze śledztwem – 300 zł
  • Stawki minimalne za obronę przed sądem rejonowym od 180 do 420 zł
  • Stawki minimalne za obronę przed sądem okręgowym od 420 do 840 zł
  • Stawki minimalne za obronę przed sądem apelacyjnym to ok 1200 zł
zobacz także:  Ile kosztuje adwokat rodzinny? Czym zajmuje się prawo rodzinne?

Oczywiście podane kwoty stanowią pewną podstawę jeżeli chodzi o opłaty, które musi ponieść każdy, kto korzysta z pomocy prawnika. Do tego należy doliczyć także koszty związane z poradą prawną, zapoznaniem się ze sprawą, a także wieloma innymi czynnościami, które podejmie adwokat w naszym imieniu. To oznacza, że ostateczna kwota takiej pomocy (sporządzanie wniosków, odwołań, zażaleń, udziału w rozprawach) może wynieść nas od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Czy możliwe jest uniknięcie kosztów adwokata przy sprawie karnej?

Ostateczne koszty pomocy adwokata przy sprawie karnej, w zależności od stopnia skomplikowania mogą wynieść nas dosyć dużo. Jeżeli jednak nie jest nas stać na zatrudnienie specjalisty, można ubiegać się o obrońce z urzędu oraz zwolnienie z kosztów sądowych. Wówczas trzeba jednak przedstawić dowody poświadczające, że samodzielne zatrudnienie adwokata przekracza nasze możliwości finansowe (jest bezrobotny, żyje na zasiłku czy korzysta z innych świadczeń społecznych).

Dodaj Twój komentarz