piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Dostępność plus, Program termomodernizacyjny… – przegląd 11 lutego 2019

niepełnosprawna kobieta

Rządowe projekty posuwają się do przodu – są nowe aktualizacje projektu „Dostępność plus” i programu termomodernizacyjnego. Jakie jeszcze wiadomości przyniósł poniedziałek 11 lutego?

Dostępność plus

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński poinformował w poniedziałek w Polsat News, że według rządowych planów ustawa „Dostępność plus” ma zostać przeprowadzona przez Sejm jeszcze przed wakacjami. Program ustawy, adresowanej przede wszystkim do osób niepełnosprawnych i starszych, przewiduje czterdzieści działań, z których około połowa została już uruchomiona. Korzystają z nich między innymi szkoły podstawowe i wyższe, przychodnie i szpitale.

Przypomnijmy, że program „Dostępność plus” ma na celu zapewnienie osobom o szczególnych potrzebach swobodnego dostępu do dóbr, usług i możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym. Chodzi w nim o dostosowanie do ich potrzeb przestrzeni publicznej, transportu , architektury i produktów. Wartość tej inwestycji na lata 2018-2025 ma wynieść 23 mld zł.

Program termomodernizacyjny

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz poinformowała, że już w marcu zostanie ogłoszony nabór do programu termomodernizacyjnego. Zakończony natomiast ma on być do końca kwietnia, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

zobacz także:  Czym jest PayPal? Jak płacić przez PayPal?

W poniedziałek weszły w życie przepisy, pozwalające na uruchomienie pilotażowego programu termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła.

Ponad 1,2 mld zł ma do 2024 roku zostać przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej. W ramach tego programu będą podpisywane umowy z gminami. Fundusz termomodernizacyjny będzie pokrywał 70% kosztów, resztę będzie musiała wyłożyć gmina. Jest to jeden z elementów programu Czyste Powietrze.

OPEC a Wenezuela

OPEC, Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, odmówiła Wenezueli swojego poparcia w kwestii sankcji nałożonych przez USA na państwowy koncern PDVSA. Organizacja zaznaczyła, że w kręgu jej zainteresowań znajduje się rynek ropy, natomiast nie zamierza mieszać się do kwestii polityki.

100-lecie PKO BP

PKO BP obchodzi 100 lat swojego istnienia. Z okazji tego jubileuszu Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek z wizerunkiem warszawskiej Rotundy. Podczas jego uroczystej prezentacji prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło podkreślał wagę stuletniej współpracy banku i Poczty Polskiej.

Nowe odwierty PGNiG

Spółka PGNiG rozpoczęła wiercenie dwóch otworów eksploatacyjnych w Wielkopolsce i na Podkarpaciu. Otwór Brońsko-30 znajduje się w miejscowości Czacz. Planowana głębokość odwiertu to 2205 m, a celem jest zwiększenie produkcji ze złoża Brońsko.

zobacz także:  Książeczki SKO w formie cyfrowej - program edukacyjny PKO Banku Polskiego

Odwiert Korczowa-1 natomiast znajduje się w okolicy Kobylnicy Ruskiej. Jego głębokość ma wynieść aż 3750 m – celem tych prac jest odkrycie złoża wysokometanowego gazu ziemnego.

1 komentarz

  1. Agnieszka pisze:

    Już to widzę jak rządzący wprowadzą udogodnienia dla niepełnosprawnych. Jak ci protestowali w Sejmie to nie było chętnych do pomocy, same obietnice. Teraz pojawiają się nowe, bo zaraz wybory.

Dodaj Twój komentarz