piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Dotacje z urzędu pracy dla nowych i istniejących firm. Z czego mogą skorzystać przedsiębiorcy?

Mężczyzna z komputerem

Osoby prowadzące własny biznes lub dopiero planujące założenie firmy, mogą liczyć na szereg dotacji z urzędu pracy. Aby je otrzymać, trzeba jednak spełnić konkretne warunki. Wysokość dotacji uzależniona jest od różnych czynników, bywa że urzędy mają ograniczone środki, jakie mogą przeznaczyć na rozwój firm. Na jakie dotacje z urzędu pracy mogą więc liczyć przedsiębiorcy?

Fundusze unijne wspierające rozwój gospodarczy

Jest kilka funduszy, których założeniem jest wsparcie rozwoju krajów członkowskich Unii Europejskiej. Wśród nich wymienia się Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (ma na celu zmniejszenie różnic w rozwoju regionów w UE) oraz Europejski Fundusz Społeczny (pomaga walczyć z bezrobociem). Oprócz nich są jeszcze inne programy, które wspierają inwestycje w zakresie infrastruktury, ochrony środowiska, rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich itd.

Dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej

Osoby, które planują założenie własnej działalności, mają możliwość skorzystania ze specjalnego dofinansowania. Ma ono na celu aktywizację osób, które nie są nigdzie zatrudnione. Ubiegać się o dotacje mogą ci, którzy są zarejestrowani w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne, nie ubiegają się w tym samym czasie o inne dofinansowanie, mają odpowiednie kwalifikacje w branży, w której chcą otworzyć firmę. Aby starać się o takie dotacje należy przedstawić szereg dokumentów, w tym wniosek o dofinansowanie, życiorys, ale i biznesplan. Wszystko to będzie oceniane przez komisję w urzędzie i na podstawie tej analizy podejmowana będzie decyzja o przyznaniu środków finansowych na wsparcie własnej działalności.

zobacz także:  Jak karmią w polskich szpitalach?

Na co można przeznaczyć środki z dotacji na rozpoczęcie działalności?

Otrzymane środki można przeznaczyć na wiele udogodnień dla firmy. Może to być np. zakup maszyn, wyposażenia urządzeń, towarów, materiałów potrzebnych do rozpoczęcia działalności. Dotacje wykorzystywane są także na reklamę, remonty lokali, w których prowadzona będzie działalność, pomoc prawną, zakup oprogramowania czy założenie własnej strony internetowej.

Dofinansowanie dla istniejących firm

Nie tylko na założenie własnej firmy przewidziane jest dofinansowanie. O wsparcie finansowe mogą też starać się przedsiębiorcy istniejących już firm. Z reguły są to dotacje na rozwój działalności. Podczas starań o takie pieniądze należy dobrze umotywować swoją prośbę, przedstawić jak dane środki wpłyną na firmę, co dzięki nim ulegnie poprawie itp.

Dotacje dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne

Oddzielnymi środkami są te z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Można je otrzymać na doposażenie stanowiska pracy dla osoby z niepełnosprawnością. Warunkiem jest zatrudnienie przez co najmniej 3 lata. Dofinansowywane jest także wynagrodzenie pracowników. PFRON pokrywa koszty pensji pracowników o znacznym stopniu niepełnosprawności (1800 zł), umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (1125 zł) i lekkim stopniu niepełnosprawności (450 zł).

zobacz także:  Co powinien w składzie mieć kebab? Dlaczego w Polsce to dobry biznes?

1 komentarz

  1. Sofii pisze:

    Całkiem sporo tych możliwości, ciekawe tylko ile osób faktycznie otrzymuje te wsparcie.Gdybym planowała otwarcie własnej działalności, to na pewno starałabym się o dodatkowe fundusze.

Dodaj Twój komentarz