środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje założenie firmy? Koszty założenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Mężczyzna w garniturze z telefonem

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy. Najczęściej są to jednoosobowe działalności gospodarcze lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Aby założyć firmę należy spełnić szereg formalności. Jakie są więc koszty rejestracji działalności gospodarczej? Co trzeba wiedzieć, chcąc zostać przedsiębiorcą?

Ile kosztuje założenie firmy?

Najczęściej w grę wchodzi jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. To od tego wyboru zależą koszty założenia firmy. Wybierając działalność gospodarczą rejestracja firmy w CEIDG jest bezpłatna. Nie ma konieczności rejestrowania firmy w KRS, nie trzeba ponosić kosztów notarialnych itp. Zmiana istniejącego wpisu również jest bezpłatna. Do tego dochodzą składki ZUS, które są w wysokości preferencyjnej lub standardowej bez ulgi.

Nieco inaczej wyglądają koszty w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Należy zarejestrować ją w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wiąże się to z kosztami w wysokości 500 zł. Do tego dochodzi ogłoszenie w monitorze sądowym, co kosztuje 100 zł. Zakładana spółka musi zostać potwierdzona przez notariusza, a to kolejne wydatki. One są zależne od wysokości kapitału zakładowego. Opłata nie może być jednak mniejsza niż 350 zł.

zobacz także:  Znane hotele w Polsce – TOP 5

Koszty administracyjno-skarbowe prowadzenia firmy

Same koszty założenia firmy, szczególnie jeśli jest to działalność gospodarcza, nie są wielkie. Należy jednak wziąć pod uwagę inne opłaty, np. administracyjno-skarbowe, które wiążą się z prowadzeniem biznesu. Wśród nich wymienia się podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, podatek VAT, koszty ZUS, wpłaty na PFRON, ewentualne koszty rejestracji samochodu na potrzeby firmy, wydawanie zaświadczeń i pozwoleń itp.

Koszty bieżące prowadzenia firmy

Do tego należy doliczyć jeszcze koszty prowadzenia firmy, które przeważnie pochłaniają sporą część budżetu. Przede wszystkim są to opłaty związane z funkcjonowaniem lokalu, w którym znajduje się firma. Trzeba więc ponosić koszty związane z czynszem za biuro, a te mogą być zróżnicowane w zależności od powierzchni, ale i od lokalizacji. Do tego dochodzą media, koszty internetu i telefonów, kupno urządzeń technicznych, kupno samochodu, jeśli jest taka potrzeba. Ponadto doliczyć można jeszcze koszty wyrobienia pieczątki, materiałów reklamowych, wykonania i utrzymania strony internetowej. Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu biura i założeniu alarmu.

Koszty zatrudnienia pracownika

Koszty zatrudnienia pracownika uzależnione są od tego, na podstawie jakiej umowy będzie pracował. Przeważnie w grę wchodzi umowa o pracę. Poza kosztami, które odliczane są od wynagrodzenia pracownika, opłaty ponosi również pracodawca. Mowa tu o składkach emerytalnych, rentowych, wypadkowych, FP i FGŚP.

zobacz także:  Polscy przedsiębiorcy chcą wprowadzenia euro w Polsce

Koszty obsługi księgowej

Mając firmę można zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości, współpracę z biurem rachunkowym lub zatrudnienie księgowego. Najtańsze jest oczywiście samodzielne prowadzenie rachunkowości, warto w tym przypadku korzystać z programów komputerowych, które ułatwią rozliczenia. Taka księgowość jest jednak czasochłonna i wymaga znania tej konkretnej tematyki. Kosztowne jest z kolei zatrudnienie księgowego na pełen etat. Z tego względu częściej wybiera się biuro rachunkowe, które zajmuje się finansami firmy.

Dodaj Twój komentarz