wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje opieka nad chorym w domu?

chory w domu - ile kosztuje

Opieka domowa nad chorą osobą wymaga sporych pokładów empatii i cierpliwości, jest jednocześnie ogromnym wyzwaniem organizacyjnym i finansowym. Ile kosztuje opieka nad chorym w domu?

Wydatki związane z chorym w domu

Kiedy chory kończy pobyt w szpitalu i potrzebuje długiego czasu, aby wrócić do zdrowia rodzina zostaje zmuszona do reorganizacji dotychczasowego życia. Najczęściej starsze osoby w takiej sytuacji wymagają długoterminowej opieki, a ciężar obowiązków przyjmują na siebie ich krewni.

Opieka nad chorym w domu zawsze związana jest ze sporymi wydatkami, a koszty można podzielić na wydatki stałe oraz jednorazowe. Wydatki stałe to wynagrodzenie dla rehabilitantów i fizjoterapeutów. W tym katalogu mieszczą się również koszty uposażenia pielęgniarek, odpowiedniej terapii zajęciowej, wizyt lekarskich, zakupu wymaganych środków higienicznych jak np. pieluchomajtek, chusteczek, kremów specjalistycznych, czy jednorazowych podkładów. Trzeba wliczyć tutaj również miesięczne koszty wyżywienia, zakupu lekarstw i suplementów wspomagających powrót do zdrowia. Koszty opieki nad chorym w domu zazwyczaj przerastają finansowe możliwości członków rodziny, którzy w takiej sytuacji często posiłkują się pożyczką pozabankową, aby sprostać wymagającej sytuacji.

zobacz także:  Wolga Siber - historia samochodu

W zbiorze kosztów jednorazowych mieszczą się wydatki związane z zakupem niezbędnego sprzętu, wyposażenia jak specjalistyczne łóżko, czy wózek inwalidzki oraz koszty przebudowy mieszkania lub domu na potrzeby chorego. 

Jaki koszt opiekunki dla chorego w domu?

Bardzo często krewni nie są w stanie podołać ciężkiemu wyzwaniu opieki na chorym członkiem rodziny. Obowiązki zawodowe, brak czasu zazwyczaj zmuszają ich do zatrudnienia wykwalifikowanej opiekunki, która zadba o podstawowe potrzeby chorego.

Wynagrodzenie opiekunki jest uzależnione od powierzonego jej zakresu obowiązków, który jest zdecydowanie większy jeżeli chory jest przykuty do łóżka, nie może samodzielnie chodzić. Średnio za opiekę tygodniową, od poniedziałku do piątku, trzeba zapłacić około 20 zł za godzinę pracy opiekunki. W weekendy i za opiekę w godzinach nocnych trzeba liczyć się z wydatkiem około 30 zł za godzinę.

Ile kosztuje niezbędne wyposażenie?

Koszt wyposażenia jest uzależniony od stanu fizycznego, w jakim chory się znajduje. Zakup specjalnego łóżka to wydatek od 4 000 zł do 6 000 zł, kiedy chory porusza się na wózku inwalidzkim do tej kwoty trzeba dodać jeszcze od 2 000 zł do 3 000 zł. Profesjonalny, zapobiegający odleżynom materac zmiennociśnieniowy kosztuje od 300 zł do 500 zł, za specjalne krzesło toaletowe z kółkami zapłacimy od 500 zł do 600 zł. Czasem niezbędny jest też zakup specjalistycznego sprzętu jak np. koncentrator tlenu, który kosztuje około 3 000 zł.

zobacz także:  Kim jest tester gier? Ile zarabia tester gier?

Ile kosztuje opieka nad chorym w domu?

Całkowity koszt opieki nad chorym w domu zależy od tego w jakim stanie psychofizycznym się on znajduje i czy możemy się nim zająć samodzielnie, czy musimy korzystać z pomocy opiekunki. Jeżeli w opiece nad chorym pomaga nam specjalistyczny personel musimy mu zapłacić od 2 000 zł do 3 000 zł miesięcznie. Pozostałe stałe wydatki w postaci lekarstw, dojazdów, wizyt lekarskich, środków higienicznych to od 500 zł do nawet 1 500 zł w skali jednego miesiąca. Miesięczny koszt opieki nad chorym może sięgać 4 500 zł.

Dodaj Twój komentarz