poniedziałek, 12 kwietnia 2021
HotMoney

Ryanair wciąż strajkuje. Czy protesty niskobudżetowych linii lotniczych sparaliżują urlopy?

Wejście na pokład Ryanair

Sezon urlopowy w pełni, wiele osób ma już wakacje za sobą, a inni dopiero je planują lub szykują się do wypoczynku. To jednak nie oznacza, że nie zostanie on zakłócony przez plany jednej z najpopularniejszych tanich linii lotniczych. Ryanair planuje strajki, a to oznacza kłopoty dla wielu turystów, w tym także z Polski.

Dlaczego Ryanair strajkuje?

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Ryanair to irlandzkie linie lotnicze. Określane są jako jeden z największych na świecie przewoźników niskobudżetowych, w Europie są numerem 1. W strajkach chodzi głównie o jednakowe warunki. Domagają się ich związki zawodowe, które dążą do zawierania umów o pracę na podstawie prawa lokalnego, a nie irlandzkiego, niezależnie od tego czy umowa jest bezpośrednio z przewoźnikiem czy z firmą pośredniczącą. Oprócz tego, strajkujący chcą też lepszych warunków finansowych.

Strajki Ryanair w lipcu

Wielkie strajki Ryanair nie bez powodu odbywają się w sezonie letnim. Wtedy najwięcej osób korzysta z lotniczego środka transportu. Takie protesty skutecznie utrudniają pracę lotniskom, biurom podróży, a w końcu turystom, których loty nie są realizowane. Pod koniec lipca Ryanair odwołał ponad 600 lotów, a to z powodu strajku personelu kabinowego w Hiszpanii, Belgii i Portugalii. Mało tego, protesty urządziło także IALPA, czyli Irlandzkie Stowarzyszenie Pilotów.

Strajki Ryanair w sierpniu

Na lipcu strajki linii lotniczych niestety się nie skończyły. Ryanair znów planuje protesty i zapowiada odwoływanie połączeń, w tym także w Polski. Ogłoszono, że nie odbędzie się ponad 100 rejsów z i do Belgii, a odbędzie się to 10 sierpnia 2018 r. Co więcej, do tej akcji chcą przyłączyć się także linie ze Szwecji i Irlandii, co może oznaczać prawdziwy chaos komunikacyjny.

Odwołane loty a pasażerowie

Pasażerowie są informowani SMS-em lub e-mailem, że ich lot zostanie odwołany. Mogą uzyskać za to zwrot kosztów lub zaoferowane zostaną im alternatywne loty. Do tej pory Ryanair informował pasażerów o problemach z połączeniami z 3- lub 1-tygodniowym wyprzedzeniem.

Odwołane loty z Polski

Warto śledzić uważnie informacje o odwołanych rejsach, ponieważ znajduje się wśród nich kilka połączeń do lub z Polski. Są one realizowane między innymi na trasach Warszawa-Modlin – Sztokholm-Skavsta, Kraków – Sztokholm-Skavsta, Gdańsk – Sztokholm-Skavsta, Bruksela-Charleroi – Kraków itd. Wszelkie informacje na temat odwoływanych połączeń można znaleźć na stronie linii lotniczych.

komentarze 2

    Dodaj Twój komentarz