piątek, 16 maja 2025
HotMoney

Zerwanie lokaty – czy można liczyć na zysk?

Kobieta z komputerem i wykres

Lokata to jedna z popularniejszych ofert bankowych, będąca formą pomnażania oszczędności. Od kilku lat korzyści z lokat nie są już tak duże jak kiedyś, co jednak nie wpływa na ilość zawierania umów tego typu. Zakładając lokatę, trzeba się jednak liczyć z tym, że złożone w ten sposób środki zostają zamrożone na określony czas. Zrywając wcześniej umowę, najczęściej musimy się liczyć z utratą odsetek, ale czy zawsze?

Czym jest lokata?

Lokata zwana jest inaczej depozytem bankowym. Stanowi ona jedną z najpopularniejszych produktów inwestycyjnych, która oferują zarówno banki, jak i inne instytucje finansowe. Funkcja lokat w działalności banków jest dość istotna, ponieważ stanowią kapitał wykorzystywany przy udzielaniu kredytów. Innymi słowy, można ją traktować, jako pożyczkę udzielaną przez klienta banku w zamian za późniejsze odsetki, stanowiące swego rodzaju zapłatę po zakończeniu umowy. Jest to także bezpieczna forma inwestowania, ponieważ są one chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny i nawet w przypadku tak skrajnych sytuacji, jak upadek banku, pieniądze są oddawane w całości do wysokości 100 tys euro.

zobacz także:  W co inwestować? Obligacje skarbowe, korporacyjne, lokaty, fundusze inwestycyjne - co wybrać?

Na jakich zasadach działa lokata bankowa?

Zasady działania lokaty bankowej są stosunkowo proste, choć takie szczegóły jak oprocentowanie, czy sposób kapitalizacji odsetek będą zależały już od indywidualnych zasad danego banku. W odróżnieniu od kont oszczędnościowych, w przypadku lokat pieniądze zostają zamrożone na określony w umowie czas, który może trwać od 1 miesiąca do 1 roku, z uwzględnieniem wygaśnięcia umowy po jej zakończeniu lub jej odnowienia (lokaty odnawialne i nieodnawialne). Oznacza to ni mniej, ni więcej, że przez cały okres trwania lokaty, nie możemy do niej niczego wpłacać, ani tym bardziej niczego z niej wypłacać. W innym przypadku, jeżeli zdecydujemy się na wypłatę środków przed terminem, dochodzi do zerwania umowy i utraty naliczanych odsetek. Czy jednak zawsze musi się to wiązać ze stratą zysków?

Czy wcześniejsze zerwanie lokaty to utrata zysków?

Lokaty wchodzą w kapitał banku, który wykorzystywany jest przy kredytach, co za tym idzie, każda z lokat jest formą zysku dla banku, a jej wcześniejsze zerwanie jest dla niego stratą. Z tego też powodu banki zabezpieczają na ten wypadek, przez co osoby zrywające umowę muszą liczyć się z konsekwencjami utraty całości lub części wypracowanych odsetek. Chodzi tutaj rzecz jasna o utratę samych odsetek, a nie włożonego kapitału.

zobacz także:  Refinansowanie kredytów — na czym polega i co warto o nim wiedzieć?

Wszystko jednak będzie zależało od zapisów umowy i indywidualnych zasad określanych przez banki. Można spotkać się z ofertami tzw. lokat bezkarnych, które umożliwiają wcześniejszą wypłatę środków razem z naliczonymi do tego czasu odsetkami. Są jeszcze tzw. lokaty progresywne, które charakteryzują się wzrostem oprocentowania wraz z upływem czasu, a także możliwością wcześniejszego zerwania umowy bez utraty całości lub części odsetek. Oferty lokat progresywnych są coraz popularniejsze w wielu bankach.

Jak znaleźć dobrą lokatę bankową?

Oferty lokat bankowych są bardzo zróżnicowane, z tego też powodu, najlepszym sposobem będzie zapoznanie się z tym, co proponują banki. Najłatwiej można to zrobić poprzez zestawienia banków dostępnych w sieci, jak również obliczyć sobie zyski z lokaty, jakie możemy otrzymać. Przy podpisywaniu umów, także należy dokładnie je czytać, aby wiedzieć na jakich zasadach działają, jaką wysokość oprocentowania mają, w jakiej skali naliczane są odsetki (rocznie, miesięcznie, dziennie). Trzeba również zwrócić uwagę na zapis dotyczący ewentualnego zerwania umowy i jakie będą się z tym wiązać konsekwencje. Pozwoli nam to na uniknięcie problemów i utraty zysków.

zobacz także:  Ile mogę wziąć kredytu? Jak banki oceniają zdolność finansową?

komentarze 3

  1. safer pisze:

    Lokaty już dawno przestały być opłacalne. A jak nie chce się tracić zysku z odsetek to lepiej pomyśleć o koncie oszczędnościowym, tam nic nie przepada.

  2. franciszek pisze:

    na sam sensowny zysk z lokaty nie ma co liczyć w dzisiejszych czasach a co dopiero przy jej zerwaniu !

  3. la cucaracha pisze:

    W ogóle nie opłaca się zrywać lokaty. Wtedy przecież traci się te wszystkie odsetki. A jeśli się nie jest pewnym, czy oszczędności nie trzeba będzie wybrać wcześniej, to już bardziej opłaca się poczekać na jakąś promocję i założyć konto oszczędnościowe.

Dodaj Twój komentarz