W związku z tym, że w sprawie emerytur wciąż wiele się zmienia, a jeszcze więcej jest obiecywane, dużo osób gubi się już w tym, w jakim wieku można przejść na emeryturę i kiedy tak naprawdę jest to opłacalne. Wyjaśniamy to, co budzi najwięcej wątpliwości.
- W jakim wieku na emeryturę?
- Jak obliczana jest wysokość emerytury?
- Czy opłaca się skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego?
W jakim wieku na emeryturę?
1 października 2017 roku znowu zaszły zmiany i wiek emerytalny został obniżony. W jakim więc wieku na emeryturę mogą odejść kobiety? Okazuje się, że już (a może dopiero?), gdy ukończy 60 lat. Z kolei mężczyźni wiek emerytalny osiągają później o 5 lat, a więc pracować muszą do 65. roku życia. Co więcej, prawo do emerytury zależy tylko i wyłącznie od wieku. W momencie, w którym kobieta osiągnie 60 lat, a mężczyzna – 65 lat, wówczas należy im się emerytura, jeśli udokumentują jakikolwiek okres ubezpieczenia. Warto jednak wiedzieć, że ZUS nie przyznaje „z urzędu” emerytury osobom, które osiągną dany wiek. Emerytura jest przyznawana dopiero na wniosek osoby zainteresowanej. Oznacza to, że to przyszły emeryt decyduje, kiedy chce skorzystać ze świadczenia. Tutaj znaczenie ma to, jak wyliczana jest emerytura. Często bowiem to jej szacowana wysokość sprawia, że decyduje się dalej pracować. Dlaczego?
Jak obliczana jest wysokość emerytury?
W tym miejscu należy wytłumaczyć, jakie są nowe zasady obliczania wysokości emerytury. Zależy ona bowiem od opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowanego kapitału początkowego i średniej dalszego trwania życia. Tak więc, im dłużej pracujemy, tym wyższą będziemy mieli podstawę obliczenia emerytury oraz niższe średnie trwanie życia, a co za tym idzie – otrzymamy wyższą emeryturę. Warto wiedzieć, że okres składkowy i nieskładkowy został od 1 października 2017 roku obniżony. Istotny jest po to, by móc wyliczyć wysokość emerytury. U kobiet wynosi 20, a u mężczyzn – 25 lat. Oznacza to, że jeśli kobieta lub mężczyzna mieli taki okres składkowy, to ich emerytura nie będzie niższa niż 1000 zł. Tak więc jasno widać, że przejście na emeryturę w momencie osiągnięcia 60 i 65 lat nie będzie się opłacało każdemu. Przede wszystkim z uwagi na to, że im wcześniej się zakończy karierę zawodową, tym zgromadzi się mniej składek. Co więcej – czas życia na emeryturze wydłuży się. Tak więc emerytura, jaka zostanie zaproponowana będzie niska. Każdy kolejny rok będzie ją powiększał.
Czy opłaca się skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego?
Są osoby, którym opłaca się odejść na emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Mowa o przedsiębiorcach. Okazuje się, że jeśli przejdą wcześniej na emeryturę, ale będą kontynuować aktywność zawodową i prowadzić firmę, to skorzystają na tym. Nie będą musieli płacić składki na ubezpieczenie emerytalne, a także obowiązkowej składki zdrowotnej, jeśli ich świadczenie nie jest wyższe od minimalnego wynagrodzenia oraz miesięczny przychód z działalności gospodarczej nie przekracza połowy kwoty emerytury minimalnej lub podatek dochodowy rozliczany jest w formie karty podatkowej. Na emeryturę opłaca się iść także tym osobom, które zarabiają pensję minimalną lub niewiele wyższą, a także ci, którzy są bezrobotni, często chorują i nie czują się na siłach. Oni – nawet jak nie zrezygnują z pracy zawodowej – niewiele będą w stanie podnieść wysokość swojej emerytury.
Najlepiej pracować jak najdłużej lub jak najszybciej uzbierać pieniądze, by mieć wolność finansową. Innego sposobu nie widzę…