Wniosek kredytowy to obowiązkowy dokument, jaki trzeba wypełnić, ubiegając się o kredyt gotówkowy. To właśnie na jego podstawie bank ocenia czy zdolność kredytowa klienta pozwala na zaciągnięcie określonego zobowiązania. Stąd bardzo istotne jest jego poprawne wypełnienie i zawarcie w nim wszystkich ważnych dla banku informacji. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie to muszą być dane.
Wniosek kredytowy – jakie dane?
Niezależnie od tego, w jaki sposób wypełniasz wniosek, musisz podać wszystkie podstawowe informacje o sobie. Dokument ten można złożyć osobiście w oddziale banku, telefonicznie, jak również kredyt gotówkowy sprawdzisz i wyślesz wniosek o kredyt także przez internet (np. www.wnioskomat.com). Może on się różnić formą i zawartością w zależności od rodzaju zaciąganego kredytu. Najważniejszym elementem wniosku jest formularz zawierający najważniejsze dane na temat kredytobiorcy, warunkach kredytu, jego zabezpieczeń oraz listę oświadczeń. Uzupełnienie formularza stanowią stosowne załączniki np. zaświadczenie o zarobkach. To wszystko ma naświetlić bankowi twoją sytuację finansową i pomóc stwierdzić, czy jesteś wiarygodnym kredytobiorcą.
We wniosku o kredyt gotówkowy muszą znaleźć się następujące dane:
- dane osobowe (imię i nazwisko, PESEL, seria i numer dowodu osobistego, miejsce zamieszkania, telefon kontaktowy, poczta mailowa itp.),
- stan cywilny,
- liczba dzieci,
- forma zatrudnienia,
- wysokość osiąganych dochodów,
- inne zobowiązania (np. alimenty),
- kwota kredytu,
- okres spłaty.
Lista danych, które muszą znaleźć się we wniosku, może być znacznie dłuższa w zależności od rodzaju kredytu, o jaki będziesz się ubiegać. Bank ma prawo poprosić o dodatkowe informacje i dokumenty, które mają potwierdzić wiarygodność i zdolność kredytową. Dlatego też takiego wniosku nie należy wypełniać w pośpiechu, zwłaszcza w przypadku pożyczki na wysoką kwotę. Najmniejszy błąd może spowodować cofnięcie wniosku. Nie trzeba chyba przypominać, że informacje zawierane we wniosku muszą być prawdziwe. Przed bankiem nic się nie ukryje, nawet zaległości w płaceniu podstawowych rachunków. Klienci, którym bardzo zależy na kredycie, często zawyżają osiągane dochody, ale bank bardzo szybko weryfikuje takie informacje. Odmówienie kredytu to pikuś w porównaniu z problemami natury prawnej, jakie możesz mieć za podawanie fałszywych danych. Może to być potraktowane jako klasyczna próba wyłudzenia kredytu. Grozi za to od 3 do 5 lat więzienia.
O tym, czy kredyt zostanie przyznany, decyduje historia w BIK. Jednak czysta historia w raporcie czasem nie wystarcza. Jeśli nigdy wcześniej nie brałeś żadnej pożyczki czy nie kupowałeś niczego na raty, bank nie będzie mógł stwierdzić, czy będziesz wypłacalny i wiarygodny.
Co jeszcze dołączyć do wniosku o kredyt?
Bank może poprosić cię o dołączenie do wniosku umowy, na podstawie której jesteś zatrudniony. Jeżeli pracujesz na umowie o pracę na pełen etat, wówczas potrzebny będzie rachunek bankowy z ostatnich trzech miesięcy, z którego będzie wynikać wysokość twojego miesięcznego wynagrodzenia. O bardziej szczegółową dokumentację możesz być poproszony w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, zatrudnienia na umowę zlecenie, o dzieło lub otrzymywania emerytury. Jeżeli w trakcie całego procesu bank będzie mieć wobec ciebie jakieś wątpliwości, może poprosić o dostarczenie specjalnego zaświadczenie od pracodawcy. Rozpatrywanie wniosku o kredyt gotówkowy trwa zwykle do dwóch dni roboczych, choć może ulec wydłużeniu w określonych przypadkach.