piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Trzynasta emerytura, zanieczyszczona ropa… – przegląd 29 kwiecień 2019

Benzyna na stacji paliw

Zakończono wysyłanie pierwszej transzy zapowiedzianych trzynastych emerytur, a choć strajk nauczycieli został oficjalnie zawieszony, dyskusje wciąż trwają. Głośno jest także o rosyjskiej ropie płynącej do Polski i Ukrainy, a Rosja grozi Danii pozwem.

Strajk nauczycieli wciąż na językach

Choć strajk nauczycieli został zawieszony, nadal się o nim mówi, o tym, jakie przyniósł konsekwencje i kto właściwie na tym wygrał. Niestety media zgodnie twierdzą, że nikt, a na pewno nie uczniowie. Premier Morawiecki wyraża zadowolenie z zawieszenia i że zależy ma na tym, by w tej sytuacji wypracować jak najlepsze rozwiązania dobre dla każdej ze stron – uczniów, rodziców i nauczycieli. Rozmowy wciąż trwają, a obrady „okrągłego stołu” nie zostały zakończone. Jest wiele to zmienienia – metody oceniania nauczyciela, systemy podwyżek.

Dodatkowo szef ZNP, Sławomir Broniarz wywiesił w poniedziałek na facebooku rekomendację rozpoczęcia protestu włoskiego, czyli zalecenie by pracować tylko tyle ile zobowiązują do tego przepisy prawa oświatowego i ani odrobinę więcej, odwołując tym samym wszystkie zajęcia dodatkowe.

zobacz także:  Pożyczka online. 3 cechy dobrego produktu

Zanieczyszczenie rosyjskiej ropy i problemy z budową Nord Stream 2

Białoruś wstrzymała dostawę ropy z Rosji 19 kwietnia, z racji obecności szkodliwych substancji, które mogły zaszkodzić systemowi przesyłu. Do tej pory jeszcze nie została ona wznowiona. Dodatkowo problem był także w polskiej części rurociągu „Przyjaźń”, z tego też powodu dostawy ropy z Rosji nadal są wstrzymane. Według zapowiedzi rosyjskiej strony, problem ma być wkrótce rozwiązany i czysta, wolna od szkodliwych substancji ropa, ma popłynąć ponownie w pierwszej połowie maja. Polscy odbiorcy rosyjskiej ropy, firmy Orlen oraz Lotos, analizują sytuację od strony prawnej, chcąc dochodzić rekompensaty za doznane straty.

Pozostając w temacie ropy – Rosja zamierza wejść na drogę prawną, grożąc Danii pozwem. Według władz, zwlekają oni z przekazaniem zezwolenia na budowę gazociągu Nord Stream 2, a ich działania są nieuzasadnione. Spowalnia to budowę, która według planów powinna być zakończona jeszcze w tym roku. Dania z kolei żąda od spółki wniosków z innymi wariantami trasy rurociągu, wciąż przeciągając zezwolenie. Rosyjski Gazprom, powoli traci cierpliwość.

Zakończyła się wysyłka pierwszej transzy trzynastek!

ZUS zgodnie z zapowiedzią zakończył wysyłanie pierwszej transzy trzynastej emerytury, która powinna zostać przekazana na konta emerytów i rencistów do 30 kwietnia. Jest to pierwsze z kilku zaplanowanych transz, kolejne mają być wysłane do 5, 10, 15 i 25 maja. Ostatni przesył pieniędzy ma trafić na konta 1 czerwca. Już dziś pieniądze powinno otrzymać blisko 1,5 mln osób.

zobacz także:  Co to jest storno?

Dla przypomnienia – dodatkowe świadczenie trzynastej emerytury, zwane też „Emeryturą +” to kwota w wysokości 1100 zł brutto dla osób pobierających emerytury, renty, emerytury pomostowe, świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, renty inwalidów wojennych i wojskowych, a także nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Globalne zbrojenie największe od zimnej wojny

Ilość pieniędzy idących na wojsko z roku na rok systematycznie rośnie, a od momentu zakończenia zimnej wojny, są one obecnie największe. Masowo zbroją się Chiny, Arabia Saudyjska oraz USA. Dla odmiany nakłady na wojsko maleją w Rosji – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem. Wydatki na obronność rosną, co wiąże się nie tylko z zakupem broni i sprzętów, ale i ich utrzymaniem, pensją pracowników tak wojskowych, jak i administracyjnych, a także działalność badawczą.

Dodaj Twój komentarz