piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Vobis – co wiemy o tej marce? Kiedyś gigant na rynku elektroniki, jak jest teraz?

Sklep Vobis w Bydgoszczy

Vobis to popularna marka sklepów, która działała od wielu lat. Od dłuższego czasu słuch po niej zaginął, co się stało? Czy Vobis nadal działa? Czym właściwie zajmował się ten sklep?

Historia firmy Vobis

Jest to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku polskim. Początki działalności sieci sklepów sięga 1992 roku, kiedy to otworzono pierwszy sklep w elektroniką. Od tamtego czasu i przez kolejne ponad 20 lat działalność firmy objęła cały kraj. Oprócz sklepów stacjonarnych funkcjonował także sklep internetowy. Oferta Vobis była bardzo szeroka i obejmowała zarówno sprzęt RTV, jak i AGD. Sieć sklepów działała samodzielnie pod swoją marką aż do roku 2015 kiedy to została przejęta firmę i-Terra Sp. z o. o. Obecnie funkcjonuje jedynie sklep internetowy Vobis.pl i sprzedaż prowadzona jest wyłącznie online z niewielkimi wyjątkami.

Co oferowała marka Vobis?

Vobis był sklepem elektronicznym i oferował przede wszystkim najnowocześniejszą w aktualnym czasie technologię. Dotyczyło to zarówno sprzętów RTV jak telewizory, projektory i odtwarzacze, ale też komputery: laptopy, komputery stacjonarne, a także AGD duże i małe, akcesoria audio-video czy aparaty cyfrowe i kamery. Dodatkowo w ofercie znajdowała się również fachowa pomoc specjalistów i serwis. Vobis był nie tylko dystrybutorem technologii, ale i producentem. Pod marką własną firmy produkowano przede wszystkim komputery stacjonarne i akcesoria komputerowe.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Jak dziś wygląda Vobis?

Marka została przejęte przez firmę i-Terra, która jest właścicielem znaku towarowego Vobis, jak również sklepu internetowego vobis.pl. Podobnie jak przejęta marka, i-Terra jest firmą zajmującą się dystrybucją i sprzedażą sprzętu elektronicznego i posiada także swój sklep internetowy, nie posiada jednak żadnego sklepu stacjonarnego, poza biurem znajdującym się w Szczecinie. Według niektórych informacji Vobis nie posiada już żadnych sklepów stacjonarnych, jednak ze strony i-Terra, jak i vobis.pl wynika, że jak najbardziej one istnieją, są dokładnie dwa: w Rzeszowie oraz Krośnie. Dodatkowo na terenie Polski w wielu miastach można spotkać punkty partnerskie Vobis Partner, gdzie można odebrać zamówiony sprzęt (poza produktami wielkogabarytowymi).

Co obecnie można kupić w sklepie Vobis?

Choć Vobis jako wielka sieć sklepów przestał już istnieć, a marka została przejęta, strona internetowa nadal działa i wciąż oferuje szeroki wybór sprzętu elektronicznego. Laptopy, komputery, RTV, AGD, oprogramowania, sprzęt foto czy konsole to tylko niewielki przykład, co można znaleźć. Oprócz standardowej elektroniki, na stronie można znaleźć również kategorię „dom i ogród”, gdzie dostępne produkty mająca niewiele wspólnego z elektroniką jak zabawki dla dzieci, wózki dziecięce, walizki, torby czy nawet artykuły szkolne. Dostępne są też w ofercie narzędzia remontowo-budowlane czy sprzęty ogrodowe i wiele innych mnie typowych produktów.

zobacz także:  Co to jest hipoteka przymusowa?

Innymi słowy, Vobis idąc za przykładem innych sklepów tego typu postawił na mocno rozszerzony asortyment, wychodzącą poza sferę elektroniki, choć nadal w głównej mierze to ona stanowi najważniejszą część oferty. Nie jest to już ten sam sklep co jeszcze kilka lat temu, nadal jednak działa, choć lata świetności ma już dawno za sobą, a przejęcie przez inną firmę mocno nadszarpnęło jego pozycję na rynku.

komentarze 2

  1. spacja pisze:

    Faktycznie, gdzieś nagle zniknęły te sklepy… Nawet nie zorientowałam się kiedy, ale w końcu konkurencja nie śpi…

  2. Rena pisze:

    Ja w sumie nie kojarze w ogóle tego sklepu. No ale coz, na tym rynku trzeba prężnie działać z marketingiem, inaczej nie ma isę żadnych szans.

Dodaj Twój komentarz