Choć wielu kredytobiorców myli kredyt refinansowy z kredytem konsolidacyjnym, różnica między tymi produktami bankowymi jest bardzo duża. Dlatego postaramy się wyjaśnić, czym jest kredyt refinansowany hipoteczny i jakie są jego koszty.
- Co to jest refinansowanie kredytu?
- Oprocentowanie kredytu refinansowego
- Refinansowanie kredytu hipotecznego
Co to jest refinansowanie kredytu?
Zacznijmy od tego, że kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu kilku zadłużeń w jedno i nie można mylić tego z kredytem refinansowanym. Ten drugi dotyczy przede wszystkim zobowiązań hipotecznych (rzadziej kredytów samochodowych) i umożliwia przeniesienie zadłużenia z jednego banku do drugiego. Po co to robić i do kogo skierowana jest ta oferta?
Zaciągając kredyt hipoteczny trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że okres spłaty wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu nawet lat. W tym czasie na rynku finansowym wiele może się zmienić, ze względu na konkurencyjność kredytów, oferowane są środki na coraz korzystniejszych warunkach.
A refinansowanie kredytu łączy się ze zmianą jego oprocentowania, okresu kredytowania czy waluty. W przypadku, gdy decydujesz się przenieść zadłużenie do innego banku, spłacasz mniej korzystny kredyt oraz kontynuujesz regulowanie rat na nowych warunkach.
Oprocentowanie kredytu refinansowego
Zastanawiasz się, jakie może być oprocentowanie kredytu refinansowanego? Musisz zapoznać się z aktualnymi ofertami banków, które obecnie znajdują się na poziomie ok. 3,70%-4,5%. Gdy wybierzesz najkorzystniejsze warunki, należy porównać je ze zobowiązaniem, które obecnie spłacasz. Jeśli okaże się, że różnica w wysokości odsetek jest znacząco, możesz zastanowić się nad refinansowaniem zadłużenia.
Tylko musisz jeszcze pamiętać o tym, żeby wziąć pod uwagę koszty refinansowania banku. Najczęściej dotyczą one opłat za wcześniejszą spłatę obecnego zobowiązania, dlatego zapoznaj się z umową kredytową i sprawdź, jakie zapisy są w niej określone. Kolejne koszty, które możesz ponieść, to prowizja za udzielenie kredytu refinansowanego oraz opłaty związane z formalnościami, takimi jak ustanowienie nowej hipoteki czy dokonanie zmian w księdze wieczystej.
Możesz skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów, w których sprawdzisz, kiedy opłaca się refinansować kredyt.
Korzyści refinansowanie kredytu hipotecznego
A jakie są korzyści z refinansowania kredytu hipotecznego? Jeśli uda Ci się znaleźć atrakcyjną ofertę, zobowiązanie spłacasz na korzystniejszych warunkach. Warto się nad tym zastanowić zwłaszcza wtedy, gdy zadłużałeś się w czasie, gdy na rynku panowały wysokie stopy procentowe.
Refinansując zobowiązanie możesz zyskać niższe oprocentowanie przy jednoczesnym zachowaniu pozostałych parametrów, takich jak okres kredytowania. Można też wydłużyć okres spłaty i zachować niskie oprocentowanie. Kredytobiorcy mają również do wyboru zmiany raty malejącej na równą.
Możesz również zdecydować się na refinansowanie pożyczki hipotecznej, które przebiega na bardzo podobnych warunkach.
Pamiętaj jednak, że refinansowanie kredytu nie zawsze będzie dla Ciebie korzystne. Dlatego zanim podejmiesz ten krok, dokładnie przeanalizuj dostępne oferty oraz porównaj je z warunkami obecnie posiadanego zobowiązania.