środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Kredyt samochodowy czy warto?

Kobieta w aucie

Kredyt samochodowy to popularne rozwiązanie, kiedy marzymy o zakupie auta, a nie mamy na to własnych środków. Taki kredyt celowy to alternatywa dla innych opcji, np. kredytu gotówkowego, leasingu, czy wynajmu pojazdu. Przyjrzyjmy się bliżej kredytowi samochodowemu i sprawdźmy, czy opłaca się go brać.

Kredyt samochodowy – co to jest?

Kredyt samochodowy to zobowiązanie celowe. Może zostać przeznaczony jedynie na zakup pojazdów, ale nie tylko samochodów. Sfinansować z uzyskanych pieniędzy można motocykl, przyczepę, kamper, quad, skuter, traktor, łódź motorową, a nawet maszynę budowlaną. Kredyt samochodowy dotyczy nowych lub używanych pojazdów, które posiadają numer rejestracyjny.

Rodzaje kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy dostępny jest w kilku rodzajach. Najpopularniejszy jest ten standardowy, który polega na comiesięcznej spłacie rat wraz z odsetkami. Nie wymaga on żadnej wpłaty własnej na początku. Inaczej jest w przypadku kredytu jednoratowego. Ten polega na wpłaceniu konkretnej kwoty, przyjmijmy, że jest to 50% wartości pojazdu. Rata natomiast zostanie przekazana w określonym w umowie czasie. Jest jeszcze kredyt balonowy. Ten zakłada spłatę niskich rat, które wynoszą np. 80% wartości auta. Po uregulowaniu ich należy jednorazowo uregulować pozostałą część kredytu samochodowego.

zobacz także:  Koszty okołokredytowe – marże, prowizje, ubezpieczenia

Kredyt samochodowy – gdzie wziąć?

Decydując się na kredyt samochodowy warto przeanalizować różne opcje. Pomocne są w tym narzędzia dostępne w Internecie, dzięki którym sprawdzenie różnych parametrów tego zobowiązania staje się proste, ale i szybkie. Warto korzystać z kalkulatorów kredytów samochodowych, które wskażą oferty z różnych banków. Przedstawią wysokość oprocentowania kredytu samochodowego, RRSO oraz całkowitą kwotę do spłaty. Dzięki takiej symulacji zobowiązania łatwiej będzie wybrać, gdzie jest najtańszy kredyt samochodowy. Nie tylko takie porównywarki są pomocne. Można przeglądać także rankingi kredytów samochodowych, w których znajdują się zestawienia aktualnych produktów.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

To częsty dylemat osób, które chcą sfinansować zakup pojazdu. Zarówno jeden, jak i drugi produkt mają swoje wady i zalety. Kredyt gotówkowy nie jest celowy, można go wydać w dowolny sposób, nawet na zakup auta czy skutera. Ma on jednak wysokie oprocentowanie, a już na pewno wyższe niż kredyt samochodowy. Z tego względu to właśnie celowy produkt jest bardziej opłacalny – jego koszty są niższe. A wszystko to z powodu dodatkowych zabezpieczeń, jakich wymagają banki. Udzielając kredytu samochodowego, instytucje finansowe wymagają zastawu rejestrowego, przywłaszczenia na zabezpieczeniu lub cesji z polisy AC.

zobacz także:  Co to jest czarna lista dłużników? Czym się różni BIG od BIK?

Kredyt samochodowy jest więc opłacalny, ponieważ ma niskie oprocentowanie. Uciążliwe mogą być jednak formalności. Jest ich więcej niż w przypadku starań o kredyt gotówkowy, w dodatku bank staje się współwłaścicielem pojazdu na czas spłaty zobowiązania.

Dodaj Twój komentarz