środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy czy gotówkowy? Sprawdź, jak uzyskać kredyt samochodowy oraz przekonaj się, kiedy będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Porównaj oferty i znajdź najtańszy kredyt samochodowy.

Kredyt samochodowy z wnioskiem przez internet, porównaj i wybierz najlepszy dla Ciebie kredyt na auto:

 

Co to jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to zobowiązanie celowe, co oznacza, że środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu silnikowego, m.in. samochodu osobowego, ciągnika czy motoru. Kredyty samochodowe cechują się niskim, korzystnym oprocentowaniem, jednak dopełnienie formalności związanych z ich uzyskaniem jest czasochłonne.

Niższe koszty kredytu na samochód związane są z obowiązkowymi zabezpieczeniami, takimi jak zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie. Polega to na tym, że dopóki spłacany jest kredyt, właścicielem pojazdu nie jest kupujący, lecz bank i to on jest wpisany do dowodu rejestracyjnego jako właściciel lub współwłaściciel samochodu. Jakie są tego konsekwencje? Kredytobiorca, bez zgody banku, nie może sprzedać auta. Inną formą zabezpieczenia może być depozyt karty pojazdu, co skutkuje tym samym, co w przypadku przewłaszczenia/zastawu.

Ponadto każdy pojazd, który został zakupiony dzięki kredytowi samochodowymi musi posiadać ubezpieczenie komunikacyjne AC. Tutaj trzeba zaznaczyć, że koszty składek ponosi kredytobiorca, lecz odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczalnie w przypadku zniszczenia lub kradzieży auta kierowane jest do kredytodawcy.

Jak uzyskać kredyt samochodowy?

Aby uzyskać kredyt samochodowy należy spełnić szereg formalności. Niezbędne są podstawowe dokumenty, potrzebne do zaciągnięcia jakiegokolwiek zadłużenia, takie jak dowód osobisty, inny dokument potwierdzający tożsamość oraz zaświadczenia o dochodach (najczęściej wymagane jest zaświadczenie o rodzaju stosunku pracy oraz o miesięcznej wysokości wynagrodzenia). Jest to niezbędne do oceny zdolności kredytowej klienta banku.

Ponadto potrzebne są dodatkowe dokumenty, takie jak prawo jazdy, kserokopia dowodu rejestracyjnego, umowa kupna-sprzedaży oraz zaświadczenie z sądu potwierdzające, że pojazd nie znajduje się już w rejestrze zastawów.

Bank może zażądać informacji dotyczących rodzaju pojazdu, jego wieku, przebiegu oraz wartości – jest to szczególnie istotne podczas zakupu samochodów używanych. Aby dowiedzieć się, jakie są aktualne oferty, warto skorzystać z porównywarki kredytów samochodowych, w której znajdują się najważniejsze informacje dotyczące warunków zobowiązania.

Czy można dostać kredyt samochodowy bez BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to baza wszystkich kredytobiorców, w której istnieją informacje o spłaconych oraz aktualnie spłacanych kredytach. Można się z niej dowiedzieć, czy klient nie posiada na swoim koncie zaległości oraz czy regularnie spłaca raty. Czy jest możliwe zaciągnięcie kredytu samochodowy bez BIK? Nie – bank każdorazowo sprawdza bazy dłużników, aby móc ocenić ich zdolność kredytową oraz na tej podstawie przyjąć lub odrzucić wniosek o środki finansowe.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Co jest lepszym rozwiązaniem: kredyt samochodowy czy gotówkowy? Czym różnią się te formy zadłużenia? Kredyt gotówkowy, w przeciwieństwie do samochodowego, można przeznaczyć na dowolny cel – sposób wydatkowania pieniędzy nie jest określany we wniosku, ani też sprawdzany przez bank. W związku z tym formalności związane z jego zaciągnięciem ograniczają się do ustalenia zdolności kredytowej (potrzebne są jedynie podstawowe dokumenty, jak m.in. dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach). Cała procedura uzyskania środków finansowych jest więc krótsza i łatwiejsza do zrealizowania. Ponadto kupując samochód dzięki kredytowi gotówkowemu, kupujący jest pełnoprawnym właścicielem auta i może rozporządzać nim w dowolny sposób. Nie istnieją też żadne ograniczenia w doborze pojazdu – w przypadku kredytu samochodowego banki często ustalają, że w dniu ostatniej spłaty raty zobowiązania pojazd nie może być starszy, niż odgórnie ustalana ilość lat, np. 10, przez co zakup auta z rynku wtórnego może być utrudniony.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, czy warto kredyt samochodowy zaciągnąć? Tak – jest to związane ze znacznie niższym oprocentowaniem. Decydując się na kredyt gotówkowy należy liczyć się z wysokim oprocentowaniem, co sprawia, że często jest to niekorzystne rozwiązanie. Ponadto sprawdzając kalkulator kredytu samochodowego można szybko porównać, jakie będą rzeczywiste koszty zobowiązania.

Kredyt samochodowy dla firmy

Kredyt samochodowy udzielany jest nie tylko osobom fizycznym, ale także firmom. Również warunki są do siebie zbliżone, ponieważ i tak najistotniejszymi czynnikami, wpływającymi na ostateczny kształt zobowiązania jest zdolność kredytowa oraz wartość samego pojazdu.

A jakie dokumenty należy przygotować, aby uzyskać kredyt samochodowy dla firmy? Potrzebna będzie pełna dokumentacja działalności, przy czym najważniejsze informacje to numery NIP oraz REGON. W większości przypadków konieczne jest też przedstawienie zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami oraz zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami.

Kredyt samochodowy czy leasing?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, co wybrać: kredyt samochodowy czy leasing? W przypadku leasingu, leasingobiorca jest użytkownikiem pojazdu, a bank właścicielem, który jedynie „użycza” go – oczywiście za odpowiednią opłatą w postaci rat wypłacanych przez określony czas. Po zakończeniu trwania umowy leasingowej, przedsiębiorstwo ma możliwość wykupu pojazdu na preferencyjnych warunkach. Jeśli z tego nie skorzysta, samochód zostaje we własności banku, a właściciel firmy może wystąpić o leasing kolejnego auta.

Z tego rozwiązania często korzystają duże przedsiębiorstwa, które muszą dysponować wieloma samochodami. Natomiast wybierając kredyt samochodowy firma ma większą swobodę w dysponowaniu pojazdem. W praktyce jednak osoby prowadzące własną działalność najczęściej decydują się na leasing.

Jak znaleźć najtańszy kredyt samochodowy?

W poszukiwaniu taniego kredytu samochodowego pomocne są porównywarki, kalkulatory i rankingi kredytów. Użytkownicy najczęściej korzystają z kalkulatorów kredytu samochodowego, które umożliwiają wyszukiwanie ofert według określonych przez siebie kryteriów, takich jak kwota i okres spłaty zadłużenia. To wygodne, proste w obsłudze narzędzie internetowe umożliwiające zbieranie informacji o kredytach w jednym miejscu.

Porównywarka kredytów samochodowych

Porównanie kredytów samochodowych jest najszybszym sposobem na szukanie atrakcyjnych ofert. Aby znaleźć tani kredyt samochodowy wystarczy określić podstawowe informacje dotyczące zobowiązania, aby automatycznie wygenerować listę wyników dostosowaną do potrzeb użytkownika. Każda oferta kredytu samochodowego opisana jest w podobny sposób, co umożliwia szybką weryfikację. Uwzględniane są takie dane, jak nazwa banku i produktu finansowego, oprocentowanie oraz RRSO, wysokość kredytu i minimalny oraz maksymalny okres spłaty.

Ranking kredytów samochodowych

Ranking kredytów samochodowych to zestawienie najbardziej atrakcyjnych w danym okresie czasowym ofert, które przygotowywane jest przez ekspertów. W rankingach znajduje się kilka wybranych, najtańszych kredytów samochodowych, które omawiane są pod kątem podstawowych warunków. Takie zestawienia najczęściej tworzone są co miesiąc, ponieważ wymagają nieustannej aktualizacji.

W jakich bankach kredyty samochodowe są korzystne?

Aby dowiedzieć się, gdzie aktualnie oferowany jest najtańszy kredyt samochodowy, warto korzystać z kalkulatorów, porównywarek i rankingów. A w jakich bankach często można znaleźć atrakcyjne okazje?

Kredyt samochodowy w Santander Consumer Bank może mieć oprocentowanie w wysokości od 2,99%, a okres spłaty wynosi do 96 miesięcy. W Alior Banku często można spotkać się z prowizją wynoszącą 0%, co zmniejsza całkowity koszt zobowiązania. Niskim oprocentowanie może pochwalić się także Deutsche Bank.

komentarze 3

  1. Anka pisze:

    Ja się ostatnio zastanawiałam, co jest bardziej opłacalne: kredyt gotówkowy czy samochodowy? I po sprawdzeniu w kalkulatorach i przeanalizowaniu ofert w bankach wychodzi na to, że kredyt samochodowy może być korzystniejszy, jeśli jest zaciągany na nowy samochód. Za to w przypadku używanych aut może okazać się droższy, niż gotówkowy.

  2. jag@ pisze:

    bardzo mało tych ofert… pytanie tylko dlaczego? wydawało mi się, że kredyt samochodowy jest w ofercie większości banków. pytanie tylko, kto go bierze? czy przypadkiem w Polsce jednak częściej ludzie nie stawiają na leasing? a jak kupują auta prywatnie, to nie za gotówkę? ewentualnie za kredyt gotówkowy? wydaje mi się, że dla sporej ilości z nas wydaje się to bezpieczniejsze i bardziej opłacalne niż zabezpieczanie kredytu samochodem

  3. Paweł pisze:

    A nie jest tak, że o takie kredyty lepiej zapytać w salonach samochodów, a nie w necie? Wydaje mi się, że ofert jest mało, tak jak tu widać. Dopiero w salonie się okazuje, że współpracuje z jakimś bankiem.

Dodaj Twój komentarz