środa, 19 maja 2021
HotMoney

Ile kosztuje utrzymanie domu a ile mieszkania?

Budynek bloku mieszkaniowego

Jednym z najczęściej zadawanych sobie pytań jest to związane z tym, gdzie lepiej mieszkać – w domu czy w mieszkaniu? Jedno i drugie ma swoje plusy i minusy, najważniejsza kwestia rozbija się o koszta. Posiadanie własnego domu wydaje się kuszące, ale czy opłacalne? Ile kosztuje utrzymanie mieszkania, a ile trzeba włożyć w utrzymanie domu?

Co wybrać – dom czy mieszkanie?

Jest to odwieczne pytanie, które zadaje sobie każdy z nas, zastanawiając się nad własnym lokum. Chcemy zmienić obecne miejsce zamieszkania lub planujemy zakup własnych czterech kątów bez konieczności ciągłego wynajmowania i pojawia się dylemat. Najważniejszą kwestią na pewno będą koszta i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie to ile dane lokum będzie kosztowało, a co za tym idzie jak duży kredyt hipoteczny będziemy musieli wziąć. Chodzi tutaj także o późniejsze użytkowanie i to, ile będzie nas ono kosztowało. Za co trzeba płacić? Co wychodzi drożej?

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania?

Koszt utrzymania mieszkania będzie zależał przede wszystkim od jego metrażu, standardu oraz rzecz jasna ilości domowników. Mieszkania są oczynszowane i wysokość czynszu może być różna w zależności od spółdzielni mieszkaniowej. Z skład czynszu wchodzi: opłata za mieszkanie, woda i ścieki oraz fundusz remontowy. Opłaty za media, w tym prąd i gaz będą uzależnione od standardowego zużycia, przemnożone przez ilość mieszkańców. Podobnie jest z kosztem wywozu śmieci, którego stawkę ustala gmina. Można doliczyć do tego także remonty, które jednak nie są kosztami stałymi, a cyklicznymi. Utrzymania mieszkania zazwyczaj zamykają się mniej więcej w widełkach 500-800 złotych miesięcznie, przy mieszkaniach o metrażu od 45 do 65 m2.

Ile kosztuje utrzymanie domu?

W przypadku domów jednorodzinnych trzeba wziąć pod uwagę większą ilość czynników. Wprawdzie domy nie są oczynszowane, ale koszta przez to nie maleją. Przede wszystkim trzeba zapewnić sobie ogrzewanie, a w zależności od wyboru jego typu, roczny koszt może być inny. Mogą się wahać od około 700 złotych (węgiel kamienny, kocioł starego typu) do prawie 2 tys. (energia elektryczna). Do wyboru jest jeszcze olej opałowy i gaz ziemny. Standardowe użycie prądu nie różni się zbytnio od tego w mieszkaniach, ale jak dom ma dodatkowe oświetlenia, koszty mogą poszybować w górę.

Kwota za wywóz śmieci zależy od gminy, ale jeżeli chodzi o wodę i ścieki tutaj istotne jest czy dom posiada przyłącze do sieci wodociągowej, czy nie. Jeżeli tak, koszty będą porównywalne z mieszkaniowymi (100-150 zł), za wyjątkiem okresów wiosennych i letnich, kiedy podlewane są ogródki (tutaj wysokość opłat może być nawet dwukrotnie wyższa). Jeżeli takiego podłączenia nie ma, konieczne są własne ujęcia wody i wybudowanie szamba, co też nie jest małym wydatkiem. Wywóz nieczystości to koszt około 150-300 złotych.

Trzeba też wziąć pod uwagę remonty. Nie zdarzają się one często, ale budynki prędzej czy później wymagają modernizacji i napraw, a te zazwyczaj wychodzą drożej, niż w mieszkaniach, bo i zakres jest inny. Nie można także zapomnieć o wielu innych pracach wykonywanych wokół domu, gdzie trzeba się liczyć z kosztami narzędzi ogrodniczych, środków ochronnych i pielęgnacyjnych. Trzeba też rzecz jasna zapłacić podatek od nieruchomości, który obliczany jest na podstawie przeliczenia określonej stawki przez wielkość posesji.

Co bardziej się opłaca – mieszkanie czy dom?

Utrzymanie domu jest wyraźnie droższe niż utrzymanie mieszkania, choć wbrew pozorom nie są to duże różnice. Rzecz jasna wszystko będzie zależało od wielu czynników, jak rodzaj, wielkość czy stan w jakim znajduje się nieruchomość. Miejscowość, w której się mieszka także będzie miało znaczenie, ponieważ na tej podstawie ustala się wysokość lokalnych opłat i podatków. Co się więc bardziej opłaca? Nie da się jednoznacznie określić, ponieważ szukając swojego miejsca i przeliczając koszty zakupu nieruchomości, trzeba wziąć pod uwagę też i jej utrzymanie. Jeżeli jesteśmy w stanie wydać więcej na dom, to i jego codzienne użytkowanie nie powinno być dla nas bardzo obciążającym wydatkiem.

komentarzy 5

    Dodaj Twój komentarz