wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje utrzymanie domu a ile mieszkania?

Budynek bloku mieszkaniowego

Jednym z najczęściej zadawanych sobie pytań jest to związane z tym, gdzie lepiej mieszkać – w domu czy w mieszkaniu? Jedno i drugie ma swoje plusy i minusy, najważniejsza kwestia rozbija się o koszta. Posiadanie własnego domu wydaje się kuszące, ale czy opłacalne? Ile kosztuje utrzymanie mieszkania, a ile trzeba włożyć w utrzymanie domu?

Co wybrać – dom czy mieszkanie?

Jest to odwieczne pytanie, które zadaje sobie każdy z nas, zastanawiając się nad własnym lokum. Chcemy zmienić obecne miejsce zamieszkania lub planujemy zakup własnych czterech kątów bez konieczności ciągłego wynajmowania i pojawia się dylemat. Najważniejszą kwestią na pewno będą koszta i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie to ile dane lokum będzie kosztowało, a co za tym idzie jak duży kredyt hipoteczny będziemy musieli wziąć. Chodzi tutaj także o późniejsze użytkowanie i to, ile będzie nas ono kosztowało. Za co trzeba płacić? Co wychodzi drożej?

zobacz także:  Nadpłata kredytu hipotecznego - kiedy jest opłacalna?

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania?

Koszt utrzymania mieszkania będzie zależał przede wszystkim od jego metrażu, standardu oraz rzecz jasna ilości domowników. Mieszkania są oczynszowane i wysokość czynszu może być różna w zależności od spółdzielni mieszkaniowej. Z skład czynszu wchodzi: opłata za mieszkanie, woda i ścieki oraz fundusz remontowy. Opłaty za media, w tym prąd i gaz będą uzależnione od standardowego zużycia, przemnożone przez ilość mieszkańców. Podobnie jest z kosztem wywozu śmieci, którego stawkę ustala gmina. Można doliczyć do tego także remonty, które jednak nie są kosztami stałymi, a cyklicznymi. Utrzymania mieszkania zazwyczaj zamykają się mniej więcej w widełkach 500-800 złotych miesięcznie, przy mieszkaniach o metrażu od 45 do 65 m2.

Ile kosztuje utrzymanie domu?

W przypadku domów jednorodzinnych trzeba wziąć pod uwagę większą ilość czynników. Wprawdzie domy nie są oczynszowane, ale koszta przez to nie maleją. Przede wszystkim trzeba zapewnić sobie ogrzewanie, a w zależności od wyboru jego typu, roczny koszt może być inny. Mogą się wahać od około 700 złotych (węgiel kamienny, kocioł starego typu) do prawie 2 tys. (energia elektryczna). Do wyboru jest jeszcze olej opałowy i gaz ziemny. Standardowe użycie prądu nie różni się zbytnio od tego w mieszkaniach, ale jak dom ma dodatkowe oświetlenia, koszty mogą poszybować w górę.

zobacz także:  Rekomendacja T - co musisz wiedzieć kiedy starasz się o kredyt?

Kwota za wywóz śmieci zależy od gminy, ale jeżeli chodzi o wodę i ścieki tutaj istotne jest czy dom posiada przyłącze do sieci wodociągowej, czy nie. Jeżeli tak, koszty będą porównywalne z mieszkaniowymi (100-150 zł), za wyjątkiem okresów wiosennych i letnich, kiedy podlewane są ogródki (tutaj wysokość opłat może być nawet dwukrotnie wyższa). Jeżeli takiego podłączenia nie ma, konieczne są własne ujęcia wody i wybudowanie szamba, co też nie jest małym wydatkiem. Wywóz nieczystości to koszt około 150-300 złotych.

Trzeba też wziąć pod uwagę remonty. Nie zdarzają się one często, ale budynki prędzej czy później wymagają modernizacji i napraw, a te zazwyczaj wychodzą drożej, niż w mieszkaniach, bo i zakres jest inny. Nie można także zapomnieć o wielu innych pracach wykonywanych wokół domu, gdzie trzeba się liczyć z kosztami narzędzi ogrodniczych, środków ochronnych i pielęgnacyjnych. Trzeba też rzecz jasna zapłacić podatek od nieruchomości, który obliczany jest na podstawie przeliczenia określonej stawki przez wielkość posesji.

Co bardziej się opłaca – mieszkanie czy dom?

Utrzymanie domu jest wyraźnie droższe niż utrzymanie mieszkania, choć wbrew pozorom nie są to duże różnice. Rzecz jasna wszystko będzie zależało od wielu czynników, jak rodzaj, wielkość czy stan w jakim znajduje się nieruchomość. Miejscowość, w której się mieszka także będzie miało znaczenie, ponieważ na tej podstawie ustala się wysokość lokalnych opłat i podatków. Co się więc bardziej opłaca? Nie da się jednoznacznie określić, ponieważ szukając swojego miejsca i przeliczając koszty zakupu nieruchomości, trzeba wziąć pod uwagę też i jej utrzymanie. Jeżeli jesteśmy w stanie wydać więcej na dom, to i jego codzienne użytkowanie nie powinno być dla nas bardzo obciążającym wydatkiem.

zobacz także:  Budowanie pozytywnej historii kredytowej - czy warto, jak zacząć?

komentarzy 5

 1. antek pisze:

  Próba stworzenia takiego porównania jest z góry skazana na porażkę. Przecież koszty utrzymania zarówno domu, jak i mieszkania są uzależnione od tak wielu rzeczy, że nie ma szans tego ze sobą porównać.

 2. darek pisze:

  chyba jeszcze nie zdecyduję się na mieszkanie…. czasami dobrze jest przeczytać takie opisy kosztów utrzymania mieszkania czy domu 🙂

 3. mieszkanka pisze:

  To oczywiste, że koszty utrzymania mieszkania są niższe niż w przypadku domu. Domy zazwyczaj są większe, inny jest rodzaj ogrzewania, wiele rzeczy trzeba robić samodzielnie lub kogoś do tego wynajmować, a koszty rosną…

 4. imponderabilia pisze:

  Moim zdaniem nie ma nawet czego porównywać. Z góry wiadomo, że dom jest droższy w utrzymaniu, no ale ma wiele innych zalet, które dla ich właścicieli są przeważające. Tylko jak ktoś się decyduję na budowę domu, to potem o tej eksploatacji też musi myśleć. Często się okazuje, że ludzi po prostu na to nie stać.

 5. Artur pisze:

  Osobiście przeprowadziłem się z mieszkania 36m2 do nowo wybudowanego domku 76 m2 ( dom dobrze ocieplony , ogrzewanie gaz ziemny ) Koszt czynszu w blokach 380 zł/m-c ( wieżowiec , dodatek za zsyp i windę ) koszt podatku od nieruchomości 340 zł / rok .
  Ogrzewanie bloki podzielniki , przeważnie zakręcone kaloryfery , temperatura w mieszkaniu 18°C -20°C . Jednego roku włączone zimą ogrzewanie i 1700 zł dopłaty do komornego .
  W domku koszt gazu za ogrzewanie domu , ciepłej wody w kranie i gotowanie na kuchni gazowej 1500-1700 zł /rok temperatura w domu 22°C -24°C .
  Wiadomo że są inne czynniki które wpływają na koszty utrzymania mieszkania i domu lecz moim zdaniem największa różnica między nimi jest ta że płacimy haracz spółdzielni natomiast w domu największym kosztem jest ogrzewanie i ciepła woda co do reszty są o e porównywalne i zależą od upodobań indywidualnych ludzi zamieszkujących w danym miejscu .
  Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć że póki co , a mieszkamy trzeci rok w domu koszty są mniejsze przy większej powierzchni mieszkalnej . Jeśli chodzi o remonty to myślę że nowy dom nie będzie zbyt szybko się ich domagał . Np . Dach gwarancja 25 lat na blachodachowkę .

Dodaj Twój komentarz