piątek, 19 kwietnia 2024
HotMoney

Praca za granicą a kredyt w Polsce, czy dostaniesz?

Businessman

Jeśli pracujesz za granicą, a chcesz zaciągnąć kredyt w Polsce, to pewnie zastanawiasz się, czy to w ogóle jest możliwe. Dlatego tłumaczymy, kiedy bank udzieli Ci kredytu oraz jakie formalności należy wcześniej spełnić.

Praca za granicą a kredyt w Polsce – jak uzyskać?

Na początku mamy złą informację – nie każdy bank udziela kredytów osobom pracującym za granicą. Oferty jednak tak szybko się zmieniają, że zawsze warto sprawdzać je na bieżąco. Druga, niekorzystna wiadomość jest taka, że nie w każdej walucie zarobki będą akceptowane. Najłatwiej jest natomiast, gdy wynagrodzenie otrzymujesz w euro. Wtedy masz większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji.

A czemu tak jest? Winna jest wszystkiemu rekomendacja S wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego, w której znajdują się zapisy, że kredyt można wziąć tylko w tej walucie, w jakiej kredytobiorca zarabia. Ma to na celu utrudnianie zaciągania kredytów walutowych osobom mieszkającym w Polsce. W praktyce jednak odbiło się to także na emigrantach zarobkowych, ponieważ… w związku z kontrowersjami w ostatnich latach, banki są bardzo ostrożne, jeśli chodzi o zadłużenia w obcej walucie, często nie mają ich w ofercie. A jak to wygląda w przypadku konkretnych produktów finansowych?

zobacz także:  Soczewki kontaktowe – typy soczewek, ile kosztują soczewki?

Kredyt gotówkowy dla pracujących za granicą

Aby uzyskać kredyt gotówkowy w Polsce, gdy pracujesz za granicą, konieczne będzie przede wszystkim posiadanie minimalnego stażu pracy, który najczęściej wynosi nie mniej niż sześć miesięcy. Trzeba dostarczyć umowę o pracę lub kontrakt, zaświadczenie o dochodach, wykaz wpłat na konto oraz raport dotyczący historii kredytowej z zagranicznej instytucji, która jest odpowiednikiem polskiego Biura Informacji Kredytowej.

Co istotne, bank może wymagać, aby dokumenty zostały przetłumaczone na język polski. A że nie może to być wykonane przez zwykłego tłumacza, konieczne jest jeszcze opłacenie tłumacza przysięgłego. Jak widać, proces ten może być czasochłonny i uciążliwy.

Kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą

O ile po zmianie przepisów niewiele osób pracujących za granicą decyduje się na kredyt gotówkowy w Polsce, o tyle kredyt hipoteczny nadal cieszy się dużą popularnością. I tutaj znowu jest najłatwiej, gdy zarabiasz w euro, ponieważ takich ofert jest zdecydowanie najwięcej.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że proces kredytowy jest dłuższy i trudniejszy, niż w przypadku, gdy mieszkasz i zarabiasz w Polsce, co może zniechęcać. Rozwiązaniem alternatywnym jest złożenie wniosku z współkredytobiorcą, który otrzymuje wynagrodzenie w złotówkach. Aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że wtedy również i jego zdolność kredytowa będzie brana pod uwagę.

zobacz także:  Zarobki za granicą: ile zarabia się na budowie, zmywaku, czy pracując jako mechanik samochodowy za granicą?

 

Podsumowując, polski rynek bankowy nie jest przyjazny osobom, które zarabiają w obcej walucie. Ofert kredytowych dla nich jest niewiele, bo i zainteresowanie nie jest duże. Zwykle warunki też nie są najkorzystniejsze. Dodatkowo w praktyce przepisy wykluczają uzyskanie takiego zobowiązania przez osoby, które posiadają działalność gospodarczą za granicą i to jest ich źródłem zarobkowania.

Dodaj Twój komentarz