piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje holowanie auta? Od czego zależy cena holowania?

Auto na lawecie

Awaria na trasie nie jest niczym niezwykłym i każdemu się może to zdarzyć. Gdy nie mamy innej możliwości, wówczas korzystamy ze wsparcia pomocy drogowej, która będzie holowała nasz pojazd. Ile jednak kosztuje taka usługa i od czego zależy?

Kiedy auto może zostać odholowane?

Z holowaniem auta najczęściej mamy do czynienia w przypadku, gdy w trakcie podróży doznamy awarii, której nie jesteśmy w stanie samodzielnie naprawić. Wówczas dzwonimy po pomoc drogową, która nam w tym pomaga. Czasem jednak zdarza się też i tak, że postawimy samochód czy inny pojazd w miejscu niedozwolonym i wówczas może on zostać usunięty z drogi i odholowany na inne miejsce, najczęściej parking strzeżony. Oczywistym jest też fakt, że każde usunięcie samochodu z drogi, niezależnie od sytuacji wiąże się z kosztami usługi pomocy drogowej. Ile może nas to wynieść?

Ile kosztuje odholowanie auta?

Koszt odholowania auta będzie zależał od kilku czynników. Przede wszystkim od polisy ubezpieczenia komunikacyjnego, a chodzi tutaj głównie o posiadane AC. Jeżeli je mamy, wówczas w razie awarii, usługa holowania auta będzie całkowicie darmowa, ponieważ pokryje ją ubezpieczenie. Mając samo OC niestety nie zawsze gwarancję tego, że pomoc drogowa nic nas nie będzie kosztować.

zobacz także:  Wzrost wynagrodzeń, Koncesje dla PGNiG... - przegląd 18 stycznia

W pozostałych przypadkach, cena holowania samochodu będzie zależna od kilku kwestii: firmy, jej umiejscowienia, odległości jaką musi pokonać pomoc drogowa, wielkości auta, a także tego w jaki sposób będzie ono holowane (na lince czy na lawecie). Inny koszt będzie też w przypadku holowania w mieście, a inny na autostradzie lub pozostałych drogach w miejscach niezabudowanych. Kwoty liczone są w kilometrach i tak odholowanie samochodu osobowego w mieście może kosztować od 1-1,8 zł za każdy kilometr.

Kiedy kierowca musi zapłacić za odholowanie auta?

Są takie przypadki, gdy za usunięcie auta z drogi musi zapłacić jego właściciel i każdą z takich sytuacji wymienia ustawa o ruchu drogowym. Dzieje się więc tak, gdy postawimy nasz pojazd w miejscu niedozwolonym, utrudnia to ruch lub stanowi zagrożenie. Wówczas odpowiednie służby porządkowe mają prawo do usunięcia go z drogi i odholowania na najbliższy parking. Zapłacić trzeba także, gdy właściciel pojazdu nie okaże odpowiednich dokumentów potwierdzających obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, samochód przekroczył całkowitą masę dopuszczalną, był on prowadzony przez osobę nieuprawnioną, kierowca był nietrzeźwy, stan pojazdu był zagrożeniem dla innych uczestników ruchu lub został postawiony na parkingu dla osób niepełnosprawnych bez posiadania odpowiedniej karty uprawniającej na takie parkowanie.

zobacz także:  Ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie? Czy holowanie jest w polisie OC, AC?

Ile płaci się za usunięcie pojazdu z drogi?

Koszty odholowania pojazdów są ściśle określone przez Ministerstwo Finansów. I tak za odholowanie pojazdu nieprzekraczającego 3,5t trzeba będzie zapłacić 486 zł, za pojazd o masie od 3,5t do 7,7t: 606 zł, a za te przekraczające 7,5t już 857 zł. Jeżeli dodatkowo przewoziło się materiały niebezpieczne, wówczas koszt holowania będzie jeszcze wyższy i wyniesie on 1357 zł.

Do tego trzeba też doliczyć opłatę za przechowanie pojazdu na parkingu strzeżonym. Każda doba będzie nas kosztować już od 40 złotych wzwyż, w zależności od typu pojazdu. Kwoty te mogą się różnić między sobą, ponieważ wysokość opłat ustalana jest przez radę powiatu, nie mogą one jednak przekraczać maksymalnej stawki ustalonej przez ministra finansów.

Dodaj Twój komentarz