czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Pożyczka a PCC, kiedy nie trzeba płacić podatku od pożyczki?

Składanie podpisu

Każdy, kto szuka pożyczki chce, by była ona jak najtańsza. Oprócz prowizji i innych opłat pojawić się może jeszcze PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Nie wszystkie pożyczki mu podlegają. Kiedy więc nie trzeba płacić podatku od zaciąganych zobowiązań?

PCC, czyli co?

PCC to po prostu podatek. Jest on uregulowany przez Ustawę z 9.09.2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. W jego zakres przedmiotowy wchodzą umowy darowizn, pożyczek, sprzedaży i zamiany rzeczy i praw majątkowych, dożywocia, depozytu nieprawidłowego, spółki, a także umowy o dział spadku, zniesienie współwłasności czy ustanowienie odpłatnego użytkowania. Obowiązek podatkowy obowiązuje również w przypadku zmian wyżej wymienionych umów, a także w przypadku orzeczeń sądów. Podatkowi nie podlegają natomiast czynności cywilnoprawne związane ze sprawami alimentacyjnymi, opieki, kurateli, przysposobienia, ubezpieczenia zdrowotnego, społecznego, zatrudnienia, nauki, świadczeń socjalnych, a także szereg innych umów z różnych dziedzin prawa i nieruchomości.

Stawki podatku

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych są zróżnicowane. Mogą one wynosić od 0,1% do 2%. W przypadku ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej należy uiścić opłatę w wysokości 19 zł. Jeżeli natomiast chodzi o kwestię pożyczek, stawka podatku wynosi 2%, jednak nie w każdym przypadku ona obowiązuje.

zobacz także:  Ile kosztuje rozwód? Koszty sądowe, koszt adwokata

Kiedy nie trzeba płacić podatku od pożyczki?

Generalnie pożyczki obowiązuje podatek od czynności prawnych w wysokości 2% wartości zobowiązania, jednak jak od wszystkiego, również od tego są wyjątki. PCC nie trzeba płacić, kiedy pożyczka jest zaciągana w firmie, której działalność opiera się głównie na udzielaniu takich produktów. Zwolnione z płacenia podatku są także pożyczki udzielane między osobami, które należą do I grupy podatkowej, czyli do kwoty nieco ponad 9 tysięcy złotych. Dotyczy to jednak konkretnych osób, pożyczki muszą być udzielane przez małżonków, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, pasierbów, zięciów, synowe, ojczymów, macochy i teściów. Taka pożyczka w określonej kwocie może być udzielona na okres maksymalnie 5 lat.

Istnieje możliwość uzyskania wyższej pożyczki, jednak musi być ona zaciągnięta u takich osób jak małżonkowie, rodzeństwo, wstępni, zstępni, pasierbowie, ojczymowie i macochy. Wówczas można uzyskać pożyczkę wyższą niż 9 tysięcy złotych i nie musi być ona opodatkowana, ale pod jednym warunkiem. Należy złożyć deklarację odnośnie podatku od czynności cywilnoprawnych we właściwym urzędzie. Na to pożyczkobiorcy mają 14 dni od zawarcia umowy pożyczkowej. Do tej deklaracji należy dołączyć dokumenty potwierdzające zobowiązanie między konkretnymi osobami. Może to być na przykład potwierdzenie przelewu bankowego czy przekaz pocztowy.

zobacz także:  Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ACTA2... - przegląd 13 lutego 2019

Inne prywatne pożyczki mogą być również zwolnione z podatku PCC. Mowa tutaj o pożyczkach od znajomych. Można uniknąć płacenia podatku w przypadku, jeśli zobowiązanie nie przekracza 5 tysięcy złotych od jednej osoby lub 25 tysięcy złotych pożyczonych od kilku osób, jednak muszą to być pieniądze otrzymane w ciągu 3 lat kalendarzowych.

Dodaj Twój komentarz