piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Nowy Bank w Polsce, Moneta z Anną Walentynowicz

pompa na polu naftowym

Ze swoją działalnością w Polsce startuje włoski Bank Facto. Tymczasem Narodowy Bank Polski wydaje specjalną monetę dla upamiętnienia Anny Walentynowicz.

Kursy walut

W czwartek 19 września odnotowano wzrost kursów głównych walut. Kurs euro kształtuje się na poziomie 4,345 zł. Dolar amerykański zachowuje się stabilnie, kosztując 3,925 zł. Decyzja Rezerwy Federalnej o obniżeniu stóp procentowych nie spowodowała zdecydowanej reakcji na rynku, ponieważ wpisała się w oczekiwania inwestorów. Jedynie eurodolar spadł chwilowo poniżej 1,105 USD, ale już we wtorek zanotował znów zwyżkę.

Dobre wyniki ma natomiast frank szwajcarski, po tym jak Narodowy Bank Szwajcarii zdecydował się nie podążać ścieżką wytyczoną przez Europejski Bank Centralny i pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Kurs franka szwajcarskiego wzrósł z 3,945 zł do 3,96 zł.

Ceny ropy

Na Bliskim Wschodzie robi się coraz niespokojniej – po atakach na saudyjskie rafinerie, o które USA oskarżają Iran, minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif zapowiedział, że jakikolwiek atak na jego kraj Stanów Zjednoczonych lub Arabii Saudyjskiej przerodzi się w wojnę na pełną skalę.

zobacz także:  Najdroższe monety świata. Jak inwestować w monety?

Sytuacja ta odbija się na cenach ropy na globalnych rynkach paliw. W dostawach na październik baryłka ropy West Texas Intermediate na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku po zwyżce ceny o 0,88% jest wyceniana po 58,64 USD. Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie po zwyżce notowań o 0,47% wyceniana jest po 64,68 USD za baryłkę. Ogólnie ropa w USA na NYMEX zdrożała w tym tygodniu do tej pory o 6,9%, czyli najwięcej od czerwca, a Brent na ICE o 7,5%, czyli najwięcej od stycznia 2019 roku.

Moneta z Anną Walentynowicz

Narodowy Bank Polski w piątek 20 września wprowadził do obiegu monetę, która ma upamiętnić dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Anny Walentynowicz, działaczki antykomunistycznej, jednej z najważniejszych postaci biorącej udział w polskich dążeniach do niepodległości w latach osiemdziesiątych. Walentynowicz została zwolniona ze Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku w ramach represji, co stało się bezpośrednią przyczyną strajku. To Walentynowicz była jedną z inicjatorek przekształcenia tego protestu w strajk solidarnościowy. Na zawsze stała się symbolem rodzącej się „Solidarności”.

zobacz także:  Kredyt konsolidacyjny - jaki bank wybrać?

Na awersie monety został przedstawiony fragment Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku. Srebrna moneta o nominale 10 zł ma zostać wyemitowana w nakładzie do 12 tys. sztuk. Jej cena będzie wynosić 130 zł brutto. Kupić będzie ją można w oddziałach okręgowych NBP oraz sklepie internetowym Kolekcjoner.

Bank Facto w Polsce

Ze swoją działalnością wystartował w Polsce Bank Facto. Jego jedyną ofertą są lokaty zakładane wyłącznie online. Ich oprocentowanie sięga 4%. Bank ten jest instytucją włoską, która uzyskała zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na utworzenie w Polsce oddziału. Depozyty są gwarantowane przez Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi, włoski odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zasady jego działania przewidują ochronę oszczędności do poziomu równowartości 100 tys. euro.

Dodaj Twój komentarz