wtorek, 10 września 2024
HotMoney

Polsko-amerykańska deklaracja, Chiny oczyszczają internet… – przegląd 12 czerwiec 2019

flaga Stanów Zjednoczonych

Polska i Stany Zjednoczone zacieśniają współpracę obronną. Obaj prezydenci podpisali już stosowną deklarację. Jak realizacja założeń tego dokumentu wpłynie na obecność wojsk amerykańskich w Polsce?

Więcej wojsk USA w Polsce

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali polsko-amerykańską deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Polski. Obecnie w Polsce stacjonuje 4500 rotujących się członków amerykańskiego personelu wojskowego. Obecność ta, zgodnie z dokumentem, ma w najbliższej przyszłości wzrosnąć o około 1000 żołnierzy. Ma to zapewnić Polsce dodatkowe zdolności obrony i odstraszania potencjalnych agresorów.

Polska w deklaracji zobowiązała się do zapewnienia i utrzymania wspólnie uzgodnionej infrastruktury przeznaczonej dla wstępnego pakietu dodatkowych polsko-amerykańskich projektów, bez kosztów dla USA. Owe dodatkowe projekty to między innymi utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce, a także Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim i kilku innych miejscach na terenie Polski.

W Polsce, godnie z deklaracją, utworzona ma też zostać eskadra bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, które będą pełnić zadania zwiadowcze, rozpoznawcze i wywiadowcze. Utworzona ma być również lotnicza baza załadunkowo-rozładunkowa, która będzie stanowić wsparcie przemieszczania się wojsk na wypadek kryzysu lub w celu odbycia ćwiczeń.

zobacz także:  Social media, co to jest? Co to są agencje social media i czym się zajmują?

Wyłudzanie subwencji z MEN

Funkcjonariusze z rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali właścicielkę szkół licealnych i policealnych z Kielc pod zarzutem wyłudzenia subwencji na uczniów z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podejrzana, której szkoły działają w województwach świętokrzyskim, małopolskim, śląskim i podkarpackim, miała wyłudzić co najmniej 75 tysięcy złotych, przedstawiając samorządom nierzetelną dokumentację. W dokumentacji tej zawyżana była liczba osób uczestniczących w zajęciach. Przedstawiano też fałszywe dokumenty o ich osobistym udziale w lekcjach.

Chińska kampania oczyszczania internetu

Chińskie władze wystartowały z kampanią oczyszczania internetu, która ma potrwać do końca roku. Co kryje się pod tą nazwą? W ramach akcji, prowadzonej wspólnie przez państwowe biuro do spraw cyberprzestrzeni, ministerstwo technologii informacyjnej, biuro bezpieczeństwa publicznego oraz urząd regulacji rynku, strony internetowe mają być karane za nielegalne i kryminalne działania, kradzież danych osobowych, a także za niewywiązywanie się z obowiązków związanych ze środkami bezpieczeństwa.

Efektem kampanii jest stopniowe blokowanie dostępu do kolejnych zagranicznych portali informacyjnych i zamykanie kont w mediach społecznościowych. Wśród zablokowanych stron znajdują się portale dzienników „Washington Post” i „Guardian”. Zamknięty został również Wallstreetcn.com, chiński portal z informacjami finansowymi.

zobacz także:  Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Co do kont w mediach społecznościowych, według stanowiska chińskiego rządu zamykane są te, które zawierają treści sensacyjne, wulgarne lub szkodliwe politycznie.

Dodaj Twój komentarz